8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZomrel Chris Cornell, spevák Soundgarden a Audioslave
spot_img

Zomrel Chris Cornell, spevák Soundgarden a Audioslave

Cris Cornell by  Andreas Eldh

Hudobný svet obletela smutná správa. Vo veku 52 rokov zomrel legendárny rockový spevák Chris Cornell, známy zo skupín Soundgarden a Audioslave. Údajne zomrel v stredu v noci v Detroite, iba niekoľko hodín po koncerte. Jeho smrť bola nečakaná a náhla. Príčina zatiaľ nie je známa. Spevák mal do konca mesiaca naplánovaných ešte šesť ďalších vystúpení po Spojených štátoch.

Na začiatku 90-tych rokov bol jednou z najvýznamnejších osobností Seattleskej grunge scény. Chrisa Cornella preslávila skupina Soundgarden, ktorá začínala popri kapelách ako Nirvana, Alice in Chains a Pearl Jam. Založil ju Cornell spolu s gitaristom Kimom Thayilom a basgitaristom Hirom Yamamotom v polovici 80. rokov minulého storočia. Typické pre ňu boli hlučné, gitarové pesničky, texty o pocitoch vtedajšej mladej generácie a špecifický hlas Chrisa Cornella s veľkým rozsahom. Preslávil ich až v poradí tretí album Badmotorfinger (1991) s piesňami ako Outshined či Rusty Cage. Skladba Black Hole Sun z úspešného albumu Superunknown (1994) bola ich najznámejšou skladbou. Bodovala v hitparádach a získala ceny Grammy. V roku 2012 Soundgarden na seba opäť upozornili nahrávkou King Animal (2012), ktorá vyšla po šestnásťročnej pauze.

Okrem toho Chris Cornell pôsobil aj v skupine Audioslave, ktorá existovala šesť rokov. Okrem Cornella v nej pôsobili Tom Morello, Tim Commerford a Brad Wilk z Rage Against the Machine. Vydali tri albumy a k ich najznámejších hitom patria skladby Like a Stone, Show Me How To Live, I Am The Highway či Be Yourself.

Chris Cornell si vyskúšal aj sólovú kariéru. V roku 1999 nahral prvý sólový album Euphoria Mornin. Posledný mu vyšiel v roku 2015 s názvom Higher Truth. K veľkým jeho úspechom patrí aj to, že pre bondovku Casino Royale naspieval a zložil pieseň You Know My Name.

Photo by Andreas Eldh

 

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img