8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZomrel legendárny Prince
spot_img

Zomrel legendárny Prince

PrinceSpráva zarmútila celý svet. Vo veku 57 rokov zomrel legendárny spevák Prince, vlastným menom Prince Rogers Nelson. Bol spevákom, skladateľom, multiinštrumentalistom a hudobným producentom. Hovorilo sa o ňom ako o jednom z najinovatívnejších hudobníkov svojej generácie.

Je autorom nezabudnuteľných skladieb, ako napríklad Purple Rain, Little Red Corvette, When Doves Cry, Diamonds and Pearls, 1999, Kiss, Raspberry Beret, I Wanna Be Your Lover, Cream, Black Sweat, The Most Beautiful Girl in the World či Musicology. Jeho hudba spájala prvky R&B, rocku, popu a new wave. Prerazil v 70. rokoch a svoju popularitu sa mu podarilo zachovať. Na konte má asi 40 štúdiových albumov. Mnohé skladby zložil aj pre iných interpretov, napríklad skladbu Nothing Compares 2 U, ktorú preslávila coververzia speváčky Sinéad O’Connor. Zahral si aj v niekoľkých filmoch, napríklad Purple Rain (1984), Under the Cherry Moon (1986) či Graffiti Bridge (1990).

Prince – Purple Rain (Live 2007)

https://www.youtube.com/watch?v=EsRUAoUvP10

Umelca našli mŕtveho v jeho dome v meste Chanhassen, juhozápadne od Minneapolisu. Na miesto privolali záchranárske zložky a miestny šerif konštatoval smrť. Príčiny smrti stále vyšetrujú. Speváka pred šiestimi dňami hospitalizovali s príznakmi chrípky. Z nemocnice ho ale prepustili, lebo nemali preňho samostatnú izbu. Príčinou úmrtia sú vraj niekoľko týždňov trvajúce príznaky podobné chrípke. Pred jeho sídlom, kde je aj rozsiahle nahrávacie štúdio Paisley ParkPaisley, sa zhromažďujú trúchliaci fanúšikovia, aby mu vzdali česť.

MPP design - composers series by bibiana 2016

Prince koncertoval a nahrával až takmer do svojej smrti. Za posledných 18 mesiacov vydal 4 albumy. Pripravoval aj knihu – svoje pamäte. Má mať názov The Beautiful Ones. Pravdepodobne bude vydaná na jeseň budúceho roka.

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img