8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZomrel režisér Juraj Jakubisko – pripomeňme si ho hudbou z jeho filmov
spot_img

Zomrel režisér Juraj Jakubisko – pripomeňme si ho hudbou z jeho filmov

Dňa 24. februára 2023 zomrel vo veku 84 rokov slovenský režisér, scenárista, kameraman, muž mnohých talentov s pozoruhodným výtvarným videním Juraj Jakubisko. Mnohé jeho filmy sú úzko previazaná s hudobnou zložkou. Pripomeňme si jeho dielo a odkaz prostredníctvom filmovej hudby z rôznych jeho tvorivých období.

1. Martin Maok Tesák – Bathory (2008)

Titulnou skladbou k „hollywoodskemu“ spracovaniu krvavého príbehu o Alžbete Báthoryovej sa stala Muoj Boze (Muoj Bože) od Kataríny Knechtovej. Dejovú linku sprevádzala filmová hudba, na ktorej sa spolupodielal aj multiinštrumentalista Martin „Maok“ Tesák, ktorý prepojil stredovekú polyfónnu hudbu s chórmi a ľudovými nápevmi interpretovanými na dobových nástrojoch.

2. Ondřej Soukup & Jan Jirásek – Nejasná zpráva o konci světa (1997)

Moderný surrealizmus s typickými Jakubiskovými snovými víziami hudobne spracovali Jan Jirásek a Ondřej Soukup, ktorý za toto dielo získali Českého leva v kategórii Najlepšia hudba. Jednoduché no pritom viacvrstvové, v ktorom hlavnú úlohu zohrávajú sláčiky (husle a violončelo) a ľudský hlas (miešané zborové aj sólové party), ktorý trochu evokuje Orffovu Carminu Buranu.

3. Zdeněk Liška – Vtáčkovia, siroti a blázni (1969)

Spolupráca s jedným z najvýznamnejších českých filmových skladateľov sa na trezorovom filme Vtáčikovia, siroty a blázni je poznačená vpádom a okupáciou vojsk Varšavskej zmluvy. Zdeněk Liška sa umne pohráva s kombináciou vážnej a kabaretnej hudby. Na jednej strane je divák ukolísaný lyrickými melódiami, aby bol vzápätí rozrušený exponovanými pasážami.

4. Marika Gombitová & Peter Hapka – Tisícročná včela (1986)

Slávne adaptácia románu Petra Jaroša, v ktorej sa Jakubisko pohráva s viacerými motívmi: plodnosť, hierarchia, národ, transformácia, starý verzus nový svet atď. Hudbu do filmu zložil Petr Hapka, ktorý sa musel vysporiadať s Jakubiskovým zámerom nakrútiť masovo úspešný film s artovým nádychom a bohatým vizuálnym poetizmom. Titulnú pieseň naspievala Marika Gombitová na text básnika Ľubomíra Feldeka.

5. Petr Hapka – Perinbaba (1985)

Melódia, ktorú máme spojenú s vianočnými sviatkami, so snežením, s prírodným mystériom, v ktorej sa križuje Svetozár Stračina či Iľja Zeljenka s tvorbou Ninu Rota. Petr Hapka vytvoril jednoduchú klenutú melódiu, ktorú si vie každý zapískať.

6. Maurizio De Angelis & Guido De Angelis – Teta (1987)

Bratská dvojica Guido a Maurizio De Angelis bola aktívna najmä v sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, kedy pracovala na filmoch Buda Spencera a Terence Hilla (Malý unavený Joe; Ak sa nahneváme, budeme zlí;  Dvaja machri medzi nebom a peklom atď.), aj u nás veľmi populárnom seriáli Sandokan. Bratia zložili hudbu aj k Jakubiskovému koprodukčnému seriálu Teta. Jarreovské elektronické plochy, osemdesiatkové bicie a výšky Dariny Rollins, ktorej kombinácia stvorila hudbu, ktorá dobre zapadla do svojej doby.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img