8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img

Alestorm – Sunset on the Golden Age

spot_img

Alestorm-Sunset-on-the-Golden-AgeNasaďte si trojrohý klobúk, nechajte vydrhnúť  palubu, spustite plachty a  vytiahnite kotvu. Za prílivu vyplávame. Zatiaľ čo naša loď križuje moria, posádku budú svojou hudbou baviť morskí  vlci Alestorm svojím aktuálnym albumom Sunset on the Golden Age.

Škótski piráti začali podnikať lúpežné výpravy v roku 2004. Ich domovským prístavom je mesto PerthŠkótsku a za dekádu svojich plavieb nalúpili šperky a dublóny na 4 albumy. Azda nikoho neprekvapí, že témami ich skladieb sú všetko, čo zahŕňa pirátsky život: honba za pokladmi, pohľadnými devami, alkohol  a súboje na život a smrť. Žánrovo sa plavia na vlnách folk a power metalu. Bukanieri z Alestorm však svoj (sub)žáner sami označujú  ako „True Scottish Pirate Metal“.

Alestorm – Sunset on the Golden Age preview


 

Morské vlny začali brázdiť pod vlajkou názvu Battleheart, v auguste 2007 si však meno s požehnaním samotného Poseidona zmenili na súčasnú podobu Alestorm. Nový album Sunset on the Golden Age vyšiel v dvoch verziách – základnej  s 10 skladbami a dvojdiskovej limitovanej edícii so 6 bonusovými skladbami naviac.  Aktuálny počin Alestorm pôsobí  mierne rozpačito. Poslucháč má dojem, že páni z Alestrom mali pri nahrávaní nové albumu autorskú krízu a pokladnica priamočiarych a zároveň úderných melodických námetov vhodných pre typ hudby aký hrajú sa vyprázdňuje. Zachrániť sa to pokúšajú rôznymi spôsobmi – niekde pritvrdia solídnymi metalovým riffmi, niekde zas uberú a kladú dôraz na melodickosť, neváhajú dokonca ani urobiť cover verziu na popovú skladbu Taia Cruza Hangover.

Alestorm – Hangover


 

Názorným príkladom rozpačitosti je hneď úvodná skladba  Walk the Plank. Walk the Plank pôsobí v kontexte celého albumu ako i diskografie Alestorm značne rozporuplne, a to i napriek skutočnosti, že je presne podľa strihu predošlej tvorby Alestrom. Celkom inak však vyznieva  skladba Drink, ktorá je prvým vydaným singlom z nového albumu. Energická skladba s chytľavým refrénom a melódiou sa Vám hneď zavŕta pod kožu a predstavuje  jeden z najlepších momentov celého albumu.  Rozčarovaný (v dobrom slova zmysle) som zo skladby 1741 Battle of Cartagena.

Alestorm – 1741 Battle of Cartagena

http://www.youtube.com/watch?v=-Ze1alYr6wU


 

Len márne hľadám v pamäti skladbu spadajúcu do metalovej hudby ktorá by začínala 8-bitovým úvodom!  Niektoré ďalšie časti albumu pôsobia voľnou inšpiráciou tvorbou slávnejších fínskych folkmetalistov Korpiklaani. Skladby ako Mead from Hell a Wooden Leg sú celkom zjavne kompozične (i tématicky) postavené na fínskom humppa metale teraz však v pirátskom šate a spievané so škótskym prízvukom. Je sympatické vidieť, že Alestorm svoju hru na pirátov neberú smrteľne vážne a vytvorenie dobrej nálady je pre nich prvoradé. V duchu tohto cieľa sa nesú i posledné dve skladby albumu rovnomenná  Sunset on the Golden Age a záverečná Over the Seas. Limitovaná edícia je rozšírená o 6 ďalších skladieb z ktorých väčšinu tvoria akustické cover verzie starších skladieb Alestorm.

Alestorm – Drink

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=f55CqLc6IR0 ‚]


 

Minimalistický koncept  rozšírenia Sunset on the Golden Age v konečnom dôsledku znie lepšie než základná verzia albumu. Akustická gitara, harmonika, píšťala a uvoľnený vokál vytvárajú príkladne pohodovú a chytľavú atmosféru. Jedným dychom je nutné dodať, že starším skladbám ako Shipwrecked a Kheelhauled  takáto zmena vyslovene prospieva. Sunset on the Golden Age je nepochybne nevyvážený album s podivnou osnovou skladieb. Je však dôležité  podotknúť, že  sa rozhodne nedá označiť za zlý album.

Alestorm – Walk the plank

http://www.youtube.com/watch?v=9rvnKsjnpTU


 

Na albume Sunset on the Golden Age nehľadajte nič výsostne intelektuálne, nenájdete tu ani komplikovanú estetiku, či krkolomné inštrumentálne výkony. Nová nahrávka Alestorm  je predovšetkým o dobrej nálade, príchuti dobrodružstva, pohodovej atmosfére a vzrušení z neznámeho. Preto sa pohodlne usaďte a nechajte kormidlovať Alestorm  do neznámych metalových vôd.

| autor: V. Homola

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...