Andrej & Michal – Toluén

Po troch debutových albumoch z hereckej šatne SND prichádza EP od kapely Andrej & Michal, ktorej frontmanom je Andrej Remeník – člen ansámblu Divadla Andreja Bagara v Nitre, ktorý si k sebe prizval trojicu hudobníkov – Michal Goňa (bicie, perkusie), Michal Fiantok (basgitara) a Samuel Blecha (husle, spev).

Album Toluén prináša výrazný poetický jazyk, silný storytelling ako aj humor ukrytý v pár piesňach, ktoré nahrávka ponúka. Týchto päť pesničiek dokonca obsahuje viac slov ako hodinové albumy súčasných interpretov.

Tematicky nosič síce nie je úplne rôznorodý, napriek tomu poslucháčov texty vtiahnu či už do absurdnej monodrámy o poprave za jazdu na čierno alebo na voyerovskú promenádu o ženských nohách.

Aj keď ide o prvý ucelený projekt kapely, je počuť zohratosť členov. Ich indie-folk, ktorý kombinujú s prvkami iných žánrov si nachádza svoj priestor a miesto na scéne.

Na krátkom časovom rozsahu hudobníci ukazujú svoju zručnosť aj napriek výraznej obmedzenosti nástrojov. Predsa len, skombinovať husle s „klasickými nástrojmi” na viacero spôsobov nemusí vždy znieť inak. Avšak darí sa im, aby týchto zopár piesní nepôsobilo ako cez kopirák. Zvuk kapely je jednoznačný a rozpoznateľný.

Ostáva nám len dúfať, že chalani s Toluénom neskončia. Teda… Veď viete ako to myslím.