8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img

Artur Rojek – Składam się z ciągłych powtórzeń

spot_img

untitledSpevák, skladateľ a organizátor kultúrneho života Artur Rojek patrí k najdôležitejším persónam súčasnej poľskej hudby. Artur mal veľmi zaujímavý profesijný aj osobný život, keď sa dlhé roky venoval učiteľstvu telesnej výchovy. No popri tom pracoval v poľskom rozhlase, kde púšťal alternatívnu britskú gitarovú hudbu. Paralelne pôsobil v rockovej kapele Myslovitz, ale od roku 2012 ju po viac ako dvadsiatich rokov opustil a vydal sa na sólovú dráhu.

Jeho debutový´album Składam się z ciągłych powtórzeń potvrdzuje jeho všestranný talent a dokazuje, ako ďaleko je poľská hudba pred tou našou.

Artur Rojek – Syreny


 

Artur má svetové myslenie, vyzná sa v najnovších trendoch, ale má dobrý prehľad aj v tradícii. Dôkazom jeho hudobnej erudície predstavuje festival OFF, kde pôsobí ako hudobný riaditeľ. Na svojej doske hviezdi od baladických intímnych skladieb, až po tanečné kusy s podmanivými elektronickými beatmi.

Artur Rojek – Lato 76


 

Začiatok albumu sa nesie v šansónovom šate ( skladba Leto 76) a poľština je v nej skoro tak poddajne vášnivá  ako románske jazyky. Poľský akcent dráždi všetky zmyslové bunky, čo je možné počuť aj v krásnej balade Kot i Pelikan.

Artur Rojek – Kot i Pelikan

https://www.youtube.com/watch?v=gmdJLpDDrfU


 

Rojek strieda na celom albume nálady, tempá a jeho rôznorodosť je univerzálna. Raz pripomenie novoromantizmus Duran Duran, inokedy sa nesú jeho skladby v tanečnom charaktere s prvkami old school housu (ako pri piesni  Czas, który pozostał). Opiera sa o svoj základ v post rocku a new wave, ktorý nadobudol v kapele Myslovitz, no rozširuje ho o ďalšie výrazové pristriedky folku, electro popu, či syntetizátorových zvukov. V jeho kompozíciách sú výrazné melodické expresie. svoj podmanivý variabilný vokl necháva miestami doznievať aj s detským chórom (pieseň Beksa).

Artur Rojek – Beksa


 

Album je kontrastný, ale napriek tomu drží pohromade. Ide z neho neuveriteľná tanečná energia, ale aj citlivosť. Doska môže osloviť širokú skupinu ľudí a je dobré, že aj alternatíva môže mať v sebe elán dobrej popovej pesničky.

Artur Rojek – Czas który pozostał


 

Nostalgický, aj moderný. Taký je  album Składam się z ciągłych powtórzeń,  v ktorom Artur Rojek ukazuje jedinečnosť svojho skladateľského myslenia. Tí, čo budú chcieť naživo zažiť jedného z najvšestrannejších a najtalentovanejších súčasných poľských interpretov budú mať jedinečnú možnosť na Off Festivale Katowice.

| autor: Daniel

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...