8.6 C
Slovakia
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

Babyshambles – Sequel To The Prequel

spot_img

Babyshambles-Sequel-to-the-Prequel-1024x1024V prípade tretieho albumu Babyshambles spevák a gitarista Pete Doherty vstupuje do novej etapy – je to o presne jeden štúdiový album viac ako stihol nahrať s The Libertines a tak sa natíska otázka – s ktorým zoskupením najkontroverznejšieho britského hudobníka stotožňovať? Ide o bývalého hudobníka z The Libertines, ktorý momentálne pôsobí v Babyshambles alebo člena  Babyshambles, ktorý v minulosti hrával aj v The Libertines?

Oproti CD verzii je LP platňa Sequel to the prequel omnoho štedrejšia– okrem hudobného nosiča obsahuje aj A3 plagát totožný s obalom a navyše samotné CD. Je však taká štedrá aj po hudobnej stránke?

Babyshambles – Sequel To The Prequel album Sampler

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=0dJH98Lqm9U‘]


 

Prvá skladba Fireman otvára album v rýchlom punkovom rytme no aj napriek snahe hudobníkov si nemôžem odpustiť poznámku, že som ju už niekde počul. Azda to boli The Boys niekedy okolo roku 1977? Stále však ide o svižný nástup. Nezvykom je umiestniť hneď ako druhú stopu na album skladbu, ktorá vyšla súbežne aj ako singel. V tomto prípade je to zamilovaná Nothing comes to  nothing“. Žeby Pete našiel adekvátnu náhradu za heroín?

   „Kde je šťastný princ?

Kde je usmiatá nevesta?

Hneď vedľa teba…“

 Babyshambles – Nothing comes to nothing

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=PqVZlR48v2U‘]


 

Ako z repertoáru The Velvet Underground zneje intro skladby Farmers daughter. Takýchto vplyvov  je tu však na albume viac – punk, country, folk, ba aj reggae. Tieto hudobné vplyvy však nepôsobia nekonzistetne alebo príliš pestro ako nejaký náhodný jukeboxový výber. Skôr ukazujú Dohertyho ako hudobníka, ktorý sa nebojí k týmto vplyvom priznať a následne sa s nimi popasovať. Rátalo sa s nimi však aj na demokazete?

Babyshambles – Farmer’s Daughter

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=S4GBliCFl0Y‘]


 

Kým „Fall from grace inklinuje ku country, u Dr.No“ dominuje temný reggae nádych ovplyvnený azda The Specials a napokon atmosféru kabaretu evokuje Sequel to prequel“. Všetky tieto spomínané vplyvy sú pospájané klasickým britským gitarovým vzorcom, ktorý kedysi vymysleli The Beatles a naučila sa ho rada umelcov cez The Jam až po britpop 90. rokov. Tajomstvom je melodickosť, ktorá však neprepadá do popu alebo gýču a absencia nemiestnej virtuozity a znásilňovania hudobých nástrojov. Pete to rýchlo pochopil a zdá sa, že vzorec funguje aj v roku 2013.

Babyshambles – Dr. No

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=fKyZBlq6FSA‘]


 

V prípade Sequel To The Prequel ide zrejme o najpestrejší album Babyshambles, ktorý je zároveň aj najstráviteľnejší (bojím sa napísať najpopovejší). Samotného hlavného tvorcu Peta Dohertyho ukazuje v pozitívnom svetle, napriek množstve správ, o jeho excesoch ktorými nás pravidelne kŕmi bulvár. Neboli však takí aj The Rolling Stones?

„Narodil som sa ako slobodný človek,

no teraz som priviazaný k stožiaru.

Ako struny starej gitary

rozladím sa príliž rýchlo“

| autor: Stanislav Šimčík 

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...