8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img

BB King – The Life Of Riley

spot_img

B-B-KING-THE-LIFE-OF-RILEY| autor: Daniel

Ak  kráľom rock and rollu bol Elvis Presley, tak blues rock má tiež svojho pomyselného panovníka. A nie je ním nik menší než žijúca legenda, gitarista a spevák BB King. Tento osemdesiat osemročný, stále aktívny hudobník zasvätil celý svoj život bluesovému dvanásť taktovému patternu.

Hudba mu niečo dala, niečo pri nej stratil, ale nikto nemôže pochybovať, že jej odovzdal celé svoje srdce. Je až neuveriteľné, ako dokáže BB King precítiť každú jednu notu, ktorá prechádza cez poslucháča a zanecháva v ňom nezmazateľnú stopu.

BB King – The Life of Riley trailer

http://www.youtube.com/watch?v=qTiRcC5reAE


Posledný štúdiový album s názvom One Kind Favor nahral v roku 2008 a odvtedy všetci čakajú, či aspoň ešte raz vstúpi do štúdia.  Minulý rok však vyšiel o muzikantovi dokumentárny film The Life of Riley a v Amerike z toho bola veľká udalosť. BB King v ňom rozpráva o svojom živote a vo filme je mnoho dosiaľ nezverejnených záberov a rozhovorov s Kingom a jeho priateľmi  Ericom Claptonom, či Ringo Starrom.

BB King – The Life of Riley –  John Walsh / Leon Russell about King

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=DcIS5UxTOSE‘]


Hneď po jeho uvedení, prišiel na trh aj jeho soundtrack. Nachádza sa na ňom devätnásť klasických Kingových skladieb. Časť z nich tvoria živé nahrávky zo sedemdesiatich rokov, zvyšok sú kompozície reprezentujúce rôzne jeho obdobia. Nachádza sa tu slávna 3 O´Clock Blues, ako aj temperamemtná To Know You is to Love You , či dojímavá  Nobody Loves Me But My Mother.

BB King – To Know You is to Love You

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=DREJ9E1z7xc‘]


Hodnotiť Kingovu gitarovú hru by bolo veľmi trúfalé. Stačí iba dodať, že prestížny magazín Rolling Stone ho zaradil v stovke najlepších gitaristov na šieste miesto. King má niekoľko charakteristických techník, ktoré ho odlišujú od ostatných bluesmanov. Je to predovšetkým sofistikovaný štýl bluesových sól založených na vibráte, ako aj miešanie hry a plynulým prechádzaním z blues rocku do jazzu, swingu či obyčajného rocku neuveriteľne čistým spôsobom.

BB King – 3 O´Clock Blues

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=nPeTtg3fTB8′]


Kingove gitarové tóny sú spevom starej černošskej generácie, ktorá aj v 21. storočí pokračuje vo svojej tradícii. V charizmatickom vokále, klavírnom harmonickom trblietaní a famóznej bluesovej gitarovej dikcie je schovaná radosť, pocit trpkosti aj smútok. The Life of Riley síce nie je plnohodnotnou novinkou , ale je príjemným spomínaním bluesového deduška.

(promo poskytla spoločnosť Universal Music)

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...