8.6 C
Slovakia
streda, 2 decembra, 2020
Home Recenzie BKK Trio - Secret Exit

BKK Trio – Secret Exit

original-bkk-triosecret-exitMartin Gašpar, Marcel Buntaj a Juraj Tatár. Trio džezových všeumelcov vzbudzuje rešpekt, obdiv aj zvedavosť. Skupina vznikla v roku 2004 a bola logickým vyústením mnoho hodinových sessions a vzájomného priateľstva. Každý zo spomínaných muzikantov  preniesol svoj charakteristický zvuk do spoločného projektu BKK Trio.

Album Secret Exit bsahuje štrnásť džezových kompozícii ladených v príjemnom komornom duchu. Technická vybavenosť muzikantov sa prejavila hlavne pri komponovaní aranžmánov. Ako skúsení štúdiový hráči majú vo svojich prstokladov získanú určitú rutinu. No pri tomto projekte vlastnej džezovej imaginácie.

BKK Trio – Tretí vrh live Prešov 2009

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=_w0l1NkZ8z4′]


 

Nahrávka má pekný, priezračný zvuk, no napriek svojej čistote jej nechýba šmrnc a dynamizmus. Je to vďaka  konceptu, kde je hlavný dôraz  na celkovú harmóniu. Za výrazným klavírom je vždy v pozadí basová linka so zaujímavými rytmickými figúrami. No často krát práve basgitara preráža cez rytmiku do harmonicko melodických častí, čo vytvára zaujímavé tematické časti. V niektorých kompozíciach sa vyskytne vokálne zapojenie, aj keď skôr vo forme improvizácie. No nedeje sa to v zmysle divokej hláskovej jazdy, ale intímnym legáto.

BKK Trio – Luco live in  Žilina 2008

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=SIZbm69QcWI’]


 

Skladby sú aj bez slov plné príbehov a rôznych asociácií. Album robí výnimočným jeho komunikatívnosť. Väčšina motívov a hlavných tém je prehľadná a preto je nahrávka stráviteľná aj pre širšiu verejnosť. Nie je určená len pre skrytých intelektuálov, ale má v sebe určitý popový nádych.

BKK Trio – Near East live in Žilina 2008

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=W9rMZTq_iGo’]


 

Kompozície sú ľahšie a vzdušné, na čom sa podpísala práve štúdiová skúsenosť všetkých muzikantov. Album Secret Exit pôsobí heterogénne no so značným konceptuálnym presahom. Kompozičné zámery sa dejú prirodzene a mnohé témy sú vypointované veľmi nenútene. Možno iba posledná skladba s názvom Heavy Metal Dark Doom Jazz vybočuje s konceptu a celkového zvuku albumu. V nej sa zase prejavil dôvtip a nadhľad hudobníkov.

BKK Trio – Heavy Metal Dark Doom Jazz live in Zvolen 2008

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=qEdXpWvPgdY’]


 

Mimochodom album Secret Exit ašpiruje na ocenenie  “Najlepší džezový album roka 2012“.  Ako dopadne hlasovanie sa dozvieme už čoskoro.

| autor: Daniel

VYBERÁME

Miešanie kultúr, zvykov a trochu Johna Lennona a Yoko Ono na vianočnej doske od Calexico

Spracovaním cover verzie Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona a Yoko Ono uvádza svoj vianočný album Seasonal Shift (City Slang)...

Axis Records uvádza novú dosku od DVS1

Americký techno producent Zak Zak Khutoretsky, ktorý vystupuje pod pseudonymom DVS1, vydal novú dosku Beta Sensory Motor Rhythm vo vydavateľstve Axis Records.

October and the Eyes debutuje

Novozélandská pesničkárka a producentka October and the Eyes debutuje so svojím EP Dogs and Gods, z ktorého pochádza aj metaforický singel Dark...

Tara Fuki – Motyle

Posledný radový album poľsko-českého dua Tara Fuki je dôkazom autorsky vyzretého umeleckého prejavu, ktorý sa z albumu na album vyhraňuje. Zároveň je to...

Saint-Saëns aj Bob Marley v podaní Kanneh-Mason family

Britský sláčikový súbor Kanneh-Mason family pripravil nahrávku The magical Carnival (Decca Records), na ktorom spracoval poémy detského autora Michaela Morpurga v podaní herečky...