8.6 C
Slovakia
streda, 8 februára, 2023
spot_img

BKK Trio – Secret Exit

original-bkk-triosecret-exitMartin Gašpar, Marcel Buntaj a Juraj Tatár. Trio džezových všeumelcov vzbudzuje rešpekt, obdiv aj zvedavosť. Skupina vznikla v roku 2004 a bola logickým vyústením mnoho hodinových sessions a vzájomného priateľstva. Každý zo spomínaných muzikantov  preniesol svoj charakteristický zvuk do spoločného projektu BKK Trio.

Album Secret Exit bsahuje štrnásť džezových kompozícii ladených v príjemnom komornom duchu. Technická vybavenosť muzikantov sa prejavila hlavne pri komponovaní aranžmánov. Ako skúsení štúdiový hráči majú vo svojich prstokladov získanú určitú rutinu. No pri tomto projekte vlastnej džezovej imaginácie.

BKK Trio – Tretí vrh live Prešov 2009

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=_w0l1NkZ8z4′]


 

Nahrávka má pekný, priezračný zvuk, no napriek svojej čistote jej nechýba šmrnc a dynamizmus. Je to vďaka  konceptu, kde je hlavný dôraz  na celkovú harmóniu. Za výrazným klavírom je vždy v pozadí basová linka so zaujímavými rytmickými figúrami. No často krát práve basgitara preráža cez rytmiku do harmonicko melodických častí, čo vytvára zaujímavé tematické časti. V niektorých kompozíciach sa vyskytne vokálne zapojenie, aj keď skôr vo forme improvizácie. No nedeje sa to v zmysle divokej hláskovej jazdy, ale intímnym legáto.

BKK Trio – Luco live in  Žilina 2008

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=SIZbm69QcWI‘]


 

Skladby sú aj bez slov plné príbehov a rôznych asociácií. Album robí výnimočným jeho komunikatívnosť. Väčšina motívov a hlavných tém je prehľadná a preto je nahrávka stráviteľná aj pre širšiu verejnosť. Nie je určená len pre skrytých intelektuálov, ale má v sebe určitý popový nádych.

BKK Trio – Near East live in Žilina 2008

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=W9rMZTq_iGo‘]


 

Kompozície sú ľahšie a vzdušné, na čom sa podpísala práve štúdiová skúsenosť všetkých muzikantov. Album Secret Exit pôsobí heterogénne no so značným konceptuálnym presahom. Kompozičné zámery sa dejú prirodzene a mnohé témy sú vypointované veľmi nenútene. Možno iba posledná skladba s názvom Heavy Metal Dark Doom Jazz vybočuje s konceptu a celkového zvuku albumu. V nej sa zase prejavil dôvtip a nadhľad hudobníkov.

BKK Trio – Heavy Metal Dark Doom Jazz live in Zvolen 2008

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=qEdXpWvPgdY‘]


 

Mimochodom album Secret Exit ašpiruje na ocenenie  „Najlepší džezový album roka 2012„.  Ako dopadne hlasovanie sa dozvieme už čoskoro.

| autor: Daniel

Mohlo by ťa zaujímať

Iggy Pop – Every Loser

James Newell Osterberg Jr., ktorého poznáme pod menom Iggy Pop, odštartoval nový rok albumom Every Loser. Pri jeho tvorbe spolupracoval s niekoľkými významnými umelcami a výsledok...

Munly & The Lupercalians – Kinnery Of Lupercalia; Undelivered Legion

Album Kinnery Of Lupercalia; Undelivered Legion Jaya Munlyho začína potleskom v piesni Ahmen. A inak než potleskom sa celkový dojem nedá zhodnotiť. Takmer na sekundu presne 40...

Arctic Monkeys – The Car

Číslo sedem je často považované za magické. Tí poverčiví tak mohli očakávať od siedmej štúdiovky Arctic Monkeys čarovnú hudbu. Pri počúvaní desiatich piesní z albumu...

Red Hot Chili Peppers – Return of the Dream Canteen

Red Hot Chili Peppers sa so staronovým gitaristom Johnom Frusciantem počas pandémie zavreli do štúdia a verejnosti predstavili rovno dva albumy v priebehu jedného roku. Najskôr v apríli...