8.6 C
Slovakia
utorok, 23 júla, 2024
spot_img

BKK Trio – Secret Exit

spot_img

original-bkk-triosecret-exitMartin Gašpar, Marcel Buntaj a Juraj Tatár. Trio džezových všeumelcov vzbudzuje rešpekt, obdiv aj zvedavosť. Skupina vznikla v roku 2004 a bola logickým vyústením mnoho hodinových sessions a vzájomného priateľstva. Každý zo spomínaných muzikantov  preniesol svoj charakteristický zvuk do spoločného projektu BKK Trio.

Album Secret Exit bsahuje štrnásť džezových kompozícii ladených v príjemnom komornom duchu. Technická vybavenosť muzikantov sa prejavila hlavne pri komponovaní aranžmánov. Ako skúsení štúdiový hráči majú vo svojich prstokladov získanú určitú rutinu. No pri tomto projekte vlastnej džezovej imaginácie.

BKK Trio – Tretí vrh live Prešov 2009

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=_w0l1NkZ8z4′]


 

Nahrávka má pekný, priezračný zvuk, no napriek svojej čistote jej nechýba šmrnc a dynamizmus. Je to vďaka  konceptu, kde je hlavný dôraz  na celkovú harmóniu. Za výrazným klavírom je vždy v pozadí basová linka so zaujímavými rytmickými figúrami. No často krát práve basgitara preráža cez rytmiku do harmonicko melodických častí, čo vytvára zaujímavé tematické časti. V niektorých kompozíciach sa vyskytne vokálne zapojenie, aj keď skôr vo forme improvizácie. No nedeje sa to v zmysle divokej hláskovej jazdy, ale intímnym legáto.

BKK Trio – Luco live in  Žilina 2008

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=SIZbm69QcWI‘]


 

Skladby sú aj bez slov plné príbehov a rôznych asociácií. Album robí výnimočným jeho komunikatívnosť. Väčšina motívov a hlavných tém je prehľadná a preto je nahrávka stráviteľná aj pre širšiu verejnosť. Nie je určená len pre skrytých intelektuálov, ale má v sebe určitý popový nádych.

BKK Trio – Near East live in Žilina 2008

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=W9rMZTq_iGo‘]


 

Kompozície sú ľahšie a vzdušné, na čom sa podpísala práve štúdiová skúsenosť všetkých muzikantov. Album Secret Exit pôsobí heterogénne no so značným konceptuálnym presahom. Kompozičné zámery sa dejú prirodzene a mnohé témy sú vypointované veľmi nenútene. Možno iba posledná skladba s názvom Heavy Metal Dark Doom Jazz vybočuje s konceptu a celkového zvuku albumu. V nej sa zase prejavil dôvtip a nadhľad hudobníkov.

BKK Trio – Heavy Metal Dark Doom Jazz live in Zvolen 2008

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=qEdXpWvPgdY‘]


 

Mimochodom album Secret Exit ašpiruje na ocenenie  „Najlepší džezový album roka 2012„.  Ako dopadne hlasovanie sa dozvieme už čoskoro.

| autor: Daniel

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...