8.6 C
Slovakia
nedeľa, 29 novembra, 2020
Home Recenzie Chick Corea - The Vigil

Chick Corea – The Vigil

downloadFenomenálny Chick Corea je aj vo svojich sedemdesiatich troch rokoch stále aktívnym skladateľom a jeho inšpirácia má stúpajúcu tendenciu. V roku 2012 sa mu podarilo zaokrúhliť počet Grammy ocenení už na dvadsať kúskov a o rok neskôr fascinoval svet jazzu novým koncertným projektom The Vigil, s ktorým nahral aj rovnomerne nazvanú dosku.

Chick Corea je velikán, ktorý vyrástol na chrbtoch iných jazzových gigantoch. No v tejto hudbe bolo vždy príznačné spojenie mladosti a skúsenosti. A práve Chick Corea sa rozhodol vo svojom najnovšom projekte The Vigil dať šancu mladým, no už renomovaným hudobníkom – gitaristovi Charles Alturovi, basgitaristovi Hadrien Feraudovi a bubeníkovi Marcusovi Gilmorovi. Formáciu uzatvára skúsený dychár Tim Garland (bass clarinet, flauta, soprán a tenor saxofón).

Chick Corea – Planet Chia


 

Najnovšia doska má široký hudobný dosah, akoby Chick Corea bilancoval svoju kariéru a ponúkol tak kompaktný prierez svojej štýlotvornosti. V tom mu dopomáhajú aj silní hostia v podobe basgitaristu Stanley Clarka, perkusionistu Pernell Saturnina a saxofonistu Ravi Coltrane. Sedem eklektických kompozícií má v sebe iskru a oheň. Ich zafarbená atmosféra siaha niekedy až k ambientu, ktorý je však ďalej rozvíjaný do korpulentnej  formy.  Už na prvé počutie pocíti poslucháč dokonalú a vzrušujúcu súhru kapely, výnimočnú pre jej mnohostrannosť.

Chick Corea – Royalty

http://www.youtube.com/watch?v=twpeayuE8EU


 

Zaujímavý príbeh ponúka skladba Legacy, ktorá je vlastne poctou jazzovým osobnostiam, ako bol Duke Ellington, Thelonious Monk, Charlie Parker, Miles Davis, ako aj John Coltrane (jeho hudobný genóm pokračuje v jeho synovi Rave Coltranovi) . Album Vigil je temperamentným, zádumčivým a vášnivým vyústením Coreovej štvrtej kompozičnej dekády.

Chick Corea – Legacy

http://www.youtube.com/watch?v=V-TvJwqEtUA


 

Mnohí renomovaní odborníci v ňom vidia dokonalú komplexnosť, ktorá odráža Coreove najbohatšie usporiadané komponovanie v posledných rokoch. A zdá sa, že zostava nového projektu The Vigil by mohla byť zárukou kvalitnej produkcie aj po nasledujúce obdobie Coreovho života.

| autor: Daniel

VYBERÁME

Martin Gore dal ochutnávku z nového EPčka

Martin Gore, multiinštrumentalista a zakladajúci člen Depeche Mode, vydal nový singel Mandrill, ktorý pochádza z jeho pripravovanej EP dosky The Third Chimpanzee,...

KOKOROKO – Baba Ayoola

Baba Ayoola je najnovší singel od londýnskeho afrobeat / jazzového kolektívu KOKOROKO. https://www.youtube.com/watch?v=DgYxjqoQKhs&src=Linkfire&lId=bf038cc0-4ef0-40d2-886f-3072d3612ca2&cId=d3d58fd7-4c47-11e6-9fd0-066c3e7a8751&ab_channel=BrownswoodRecordings

Damn Straight We’ve Got The Blues

Digitálna kompilácia Damn Straight We've Got The Blues obsahuje šesťdesiat bluesových klasík - vychádza u New West Records.

Tadeusz Klimonda – tajomstvá priestoru

Inštrumentálne diela Tadeusza Klimondu nahraté v Poľskom rozhlase boli disko-funkovou senzáciou, ktorú Briti ocenili v 70. rokoch tým,...

Zuzana Mikulcová & Dan Bárta v novom projekte

Zuzana Mikulcová vydá na jar 2021 album Fúzie (vyd. Tranzistor), na ktorom budú hosťovať Dan Bárta, Barbora Mochowa, Jakub König, Lara Abou...