8.6 C
Slovakia
sobota, 19 septembra, 2020
Home Recenzie Chick Corea - The Vigil

Chick Corea – The Vigil

downloadFenomenálny Chick Corea je aj vo svojich sedemdesiatich troch rokoch stále aktívnym skladateľom a jeho inšpirácia má stúpajúcu tendenciu. V roku 2012 sa mu podarilo zaokrúhliť počet Grammy ocenení už na dvadsať kúskov a o rok neskôr fascinoval svet jazzu novým koncertným projektom The Vigil, s ktorým nahral aj rovnomerne nazvanú dosku.

Chick Corea je velikán, ktorý vyrástol na chrbtoch iných jazzových gigantoch. No v tejto hudbe bolo vždy príznačné spojenie mladosti a skúsenosti. A práve Chick Corea sa rozhodol vo svojom najnovšom projekte The Vigil dať šancu mladým, no už renomovaným hudobníkom – gitaristovi Charles Alturovi, basgitaristovi Hadrien Feraudovi a bubeníkovi Marcusovi Gilmorovi. Formáciu uzatvára skúsený dychár Tim Garland (bass clarinet, flauta, soprán a tenor saxofón).

Chick Corea – Planet Chia


 

Najnovšia doska má široký hudobný dosah, akoby Chick Corea bilancoval svoju kariéru a ponúkol tak kompaktný prierez svojej štýlotvornosti. V tom mu dopomáhajú aj silní hostia v podobe basgitaristu Stanley Clarka, perkusionistu Pernell Saturnina a saxofonistu Ravi Coltrane. Sedem eklektických kompozícií má v sebe iskru a oheň. Ich zafarbená atmosféra siaha niekedy až k ambientu, ktorý je však ďalej rozvíjaný do korpulentnej  formy.  Už na prvé počutie pocíti poslucháč dokonalú a vzrušujúcu súhru kapely, výnimočnú pre jej mnohostrannosť.

Chick Corea – Royalty

http://www.youtube.com/watch?v=twpeayuE8EU


 

Zaujímavý príbeh ponúka skladba Legacy, ktorá je vlastne poctou jazzovým osobnostiam, ako bol Duke Ellington, Thelonious Monk, Charlie Parker, Miles Davis, ako aj John Coltrane (jeho hudobný genóm pokračuje v jeho synovi Rave Coltranovi) . Album Vigil je temperamentným, zádumčivým a vášnivým vyústením Coreovej štvrtej kompozičnej dekády.

Chick Corea – Legacy

http://www.youtube.com/watch?v=V-TvJwqEtUA


 

Mnohí renomovaní odborníci v ňom vidia dokonalú komplexnosť, ktorá odráža Coreove najbohatšie usporiadané komponovanie v posledných rokoch. A zdá sa, že zostava nového projektu The Vigil by mohla byť zárukou kvalitnej produkcie aj po nasledujúce obdobie Coreovho života.

| autor: Daniel

VYBERÁME

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.

Martin Chrobák a John Prine

Pesničkár Martin Chrobák nakrútil videoklip k skladbe Na konci leta – coververzia Summer´s End od nedávno zosnulého amerického hudobníka Johna Prinea – ktorá...