8.6 C
Slovakia
pondelok, 21 septembra, 2020
Home Recenzie Eluveitie – Origins

Eluveitie – Origins

downloadSú to už tri týždne čo 8 členná folk metalová úderka Eluveitie z krajiny helvétskeho kríže oficiálne vydala svoj v poradí šiesty štúdiový album. Nový  prírastok nesie príznačný názov Origins a je symbolickou predzvesťou toho  čo Eluveitie pripravili.

Na svetlo sveta uviedol túto stúpajúcu hviezdu pagan a folk metalovej sféry a growlmajster Christian „Chrigel“ Glanzmann roku 2002 ako štúdiový projekt. No a tento projekt, ktorý mal mať pôvodne len krátku životnosť sa v krátkom čase vyprofiloval na regulérnu formáciu. Ich tvorba je žánrovo ťažko vymedziteľná, keďže sa jedná o hudbu čerpajúcu z ranného obdobia Göteborgské death metalu šmrcnutú riadnou dávkou paganizmu a tradičnej keltských melodiky. Kritici ich tvorbu zaraďujú do tzv. Novej vlny folk metalu, čo reflektuje vzrastajúcu obľubu folk a pagan metalu. Ich špecifikom je používanie tradičných nástrojov, ktorých sa ortodoxne držia v štúdiu i na živých vystúpeniach a striedanie mužského i ženského vokálu, čistého hlasu i hutného growlingu. Ešte dodám, že jazykmi ich tvorby sú prirodzene angličtinaretorománčina.

Eluveitie – Origins trailer 
Vráťme sa však k ich aktuálnemu počinu. Aký nový album Eluveitie teda je?  Okteto hudobníkov zavelilo na pomyselný návrat ku koreňom svojej tvorby a napriek personálnym zmenám (v decembri 2013 odišla dlhoročná huslistka Meri Tadić a nahradila ju Nemka Nicole Asperger. Ďalší prišelcom sa stal gitarista Rafael Salzmann) pripravilo poctivo vykovaný  folk metalový kúsok.

Eluveitie – King


 

Nový album otvára eponymické intro Origins už tradične s využitím naratívnych zložiek známych z predošlých albumov. Ušľachtilá keltská melódia  s charizmatickým  hlasom pripravia poslucháča na kanonádu, ktorá sa na neho za pár okamihov chystá. Celkovo sa v skladbách prelína Chrigelov medvedí hlas, majstrovsky zvládnuté tradičné nástroje a bubenícka kadencia Merlina Suttera. Jedným z pomyselných vrcholov celého albumu je pieseň The Call of the Mountains. Skladba inšpirovaná ikonou komerčnejšie ladeného gotického metalu Within Temptation je vôbec jedným z dvoch singlov vypustených do sveta ešte pred oficiálnym vydaním celého albumu. Pôvodne vyšla ako viacjazykový počin v ktorom sme si mohli vychutnať podmanivý vokál Anny Murphyangličtine, francúzštine, taliančine, švajčiarskej nemčine a rétorománčine. Sklamaním je, že na konečné vydanie albumu si cestu našla už len anglicky spievaná verzia. Najviac citeľný vplyv sólovej tvorby Anna Murphy je skladba Vianna.  Vo všeobecnosti možno povedať, že trend z  predošlého albumu Helvetios (väčší priestor pre vokál Anny Murphy) zdarne pokračuje i na novom albume. Jedným dychom je nutné dodať, že táto skutočnosť tvorbe Eluveitie celkom počuteľne prospieva.

Eluveitie – The Call of the Mountains


 

Eluvietie oslávili vydaním albumu Origins symbolických 12 rokov svojej existencie najlepším možným spôsobom. Aktuálnemu počinu Eluveitie nemožno uprieť jeho nesporné kvality o čom svedčí i  umiestnenie albumu v svetových rebríčkoch v čase písania tejto recenzie.  Napriek skutočnosti, že si Eluveitie pred vydaním albumu prešli personálnymi zmenami, podarilo sa mi nadviazať na to dobré z predošlých nahrávok. Na druhej strane je však nutné zdôrazniť, že na viacerých miestach má poslucháč silný dojem podobnosti so staršími skladbami. Rozhodne netvrdím, že Eluveitie vykrádajú samých seba, avšak určité podobnosti v kompozícii skladieb sú zjavné. Skrz nový album sa Vás dotýka vyvanulý duch keltských predkov Rétorománov a rozprava Vám príbehy zašlých dôb.

| autor: V. Homola

VYBERÁME

Bratislavská noc komornej hudby na Konvergenciách 2020

V bratislavskom Design Factory sa dnes od 17:00 uskutoční tradičná Bratislavská noc komornej hudby, na ktorej zaznejú v...

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.