8.6 C
Slovakia
nedeľa, 25 septembra, 2022
spot_img

Foolk – Millions Of

coverBývalý riaditeľ Rádia_FM Dušan Vančo, patrí v elektronickej scéne medzi známe mená a to svojím alter egom – Foolkom. Svoj organizačný talent, ktorý využíval vo svojej bývalej funkcii vie spojiť aj so svetom divokej elektronickej kompozície.

Aj preto jeho druhý album Millions Of, ktorý vyšiel tento rok má v sebe určité prvky organizovanosti. Na prvé počutie chaos,  no po chvíľke zistí pozorní poslucháčov, že beaty má Foolk riadne poupratované vedľa seba.

Foolk – Millions Of teaser

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=WxEAu1kvHBI‘]


 


 

Millions Of obsahuje trinásť skladieb, ktoré majú kratší charakter a celkový čas tridsať minút poukazuje na Foolkovu stručnosť. Aj keď sú kompozície rôznorodé,  ich rámec je podobný, keď hlavnú tému dotvárajú rôzne zvuky s industriálnym podmazom. Niekedy je prítomných až priveľa zvukov, ktoré sú síce v jednom zhluku, ale nie vo forme hudobnej koláže, ale idú s plynúcou presnosťou v beatoch. Jeden motív sa zleje do druhého, alebo sa stíši aby mohol prenechať miesto ďalšiemu.

Foolk – Invisible

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=J3F2ub8ecjk‘]


 

Album je rôznorodý aj vďaka pestrému využitiu syntetizátorov, i Padu, či zapojením rôznych predmetov ako hračkárskeho autíčka, či dreveného počítadla, ktoré takto podporili perkusionistické elementy. Napríklad v treťom tracku je vďaka tomu hravý až na hranici detskej infantilnosti.  No najväčším hitom celého albumu je skladba Oak Tree , ktorá by sa mohla stať celosvetovým elektronickým hitom, keby mal Foolk také zázemie, ako Portishead, Massive Atack, či Tricky.

Foolk – Oak Tree

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=vEFG8XhDteU‘]
 

Hosťujúca speváčka Szabine Csáno z formácie Moustache preniesla do albumu Milions Of,  nu džezovú náladu ako vystrihnutú od The Cinematic Orchestra. Foolk tým chcel asi prepojiť svet experimentov s inteligentnou tanečnou scénou a osloviť väčšiu poslucháčsku základňu. A nakoniec sa mu podarilo vytvoriť dielo, ktoré sa dá počúvať nielen v intímnom domácom prostredí, ale aj riadne sa naň zabaviť v klubovom prostredí.

| autor: Daniel (promo poskytla Jana Production)

Mohlo by ťa zaujímať

spot_img

Emika hrá hudbu pre planetáriá

Emika si opäť raz vymyslela niečo originálne a úchvatné. Koncerty pre planetáriá. Jedným z nich bude aj pražské Planetárium, v ktorom umelkyňa predstaví 22. septembra svoj album...

Soen – zrozumiteľná hĺbka