8.6 C
Slovakia
pondelok, 17 júna, 2024
spot_img

Gudrun Gut – Wildlife

spot_img

images| autor: Natália Machačková

Čo sa dá predsatviť pod pojmom nemecká alternatívna elektronika? Všeličo, ale hlavne temnné a depresívne tóny, hlboké až mystické texty a Gudrun Gut. Táto dáma nie je v nemeckom hudobnom priemysle žiadnym nováčikom, ale aktívne v ňom pôsobí od 80. rokov v rôznych hudobných zoskupeniach. Svoje dlhoročne nadobnuté skúsenosti, sa rozhodla zúročiť na svojom v poradí druhom albume WILDLIFE.

Gudrun Gut je v Nemecku známa ako berlínska aktivistka, postpunkerka, majiteľka hudobného labelu, moderátorka v rádiu alebo párty promotérka. Počas svojej tvorby mala a má rada rôzne nové priestory a miesta. Čo využila aj pri vzniku tohto albumu, ktorý sa nahrávalv zime v Uncmarkte na severe Nemecka uprostred zmrznutej prírody a zasnežených polí. V čase, keď táto krajina vyžaruje takmer desivý pokoj a práve tento chlad a pokoj cítiťzo všetkých skladieb. Monotónny hlas Gudrun túto atmosféru len umocňuje a necháva prechádzať zimomriavky vašim telom.


 

Album Wildlife je úplne iný ako jeho predchodca I Put A Record On, ktorý bol viac osobnou spoveďou hudobníčky. Už len názov „Wildlife“ evokuje akýsi návrat do prírody, ale tiež ide trochu o biografiu  prostredníctvom nových hudobných vyjardovacích prostriedkov, ktoré vzišli zo spomínaného miesta nahrávania. Teda Wildlife sa dá v skratke opísať ako návrat k prírode, alebo návrat k sebe samému. Album je hudobne nenáročný  s jednoduchými, ale zmysluplným až filozofickými textami o prírode, človeku a jeho postavení vo svete.

Gudrun Gut – Garten

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=n08QUgtlfX8′]


 

Prvá skladba Protecting My Wildlife presne ukazuje obraz celého albumu, ťažké basové linky doplnené pomalým rytmom bicích, troška synťaku na umocnenie atmosféry a chladný hlas Gudrun hovoriaci o ochrane prírody. Garten je akýmsi stupǔjúcim odkazom, zaoberajúcim sa záhradou ako preneseným obrazom sveta a pocitov. Celý text  je synonymom rôznych prvkov života v záhrade a rôznych prvkov života ľudského. Celá skladba sa stupňuje, rozvätvuje ako strom, a text je ako ovocie ktoré na ňom dozrieva a na konci je v úplnej symbioze. How Cant I Move tak ako predchádzajúca skladba v sebe nesie filozofický odkaz. Základným bodom celéj skladby je: „Ako sa môžem pohnúť?“ bez toho aby som niečo nezabil, nečomu neublúžil, niečo nezničil. Sample použité v hudbe len doprevádzajú text, ktorý je v tomto prípade dôležitejší.

Najväčším lákadlom albumu je známi šláger Simply The Best v podaní Gudrun Gut. Celá skladba je poskladaná zo samplov pôvodnej piesne od Tiny Turner. V porovní s originálom je Gudrunina verzia ťažka až monotónna a posúva dielo úplne do inej dimenzie. Gudrun Gut si v celej svojej tvorbe dáva  viac záležať na posolstve textov ako na hudbe a  tak je tomu aj v tomto prípade.

Gudrun Gut – Simply the Best

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=VOKRJQ22mTY‘]


 

Piatou skladbou a pre mňa osobne najkrajšou skladbou je Tiger. Africké rytmy sa prelínajú zo silným a jednoduchým textom „Sme to čo robíme“. Táto skladba sa s celého albumu vyniká, pretože obsahuje viac textu a je rýchlejšieho tempa, pričom monotónny hlas tu využíva aj iné polohy. 

Ďalšou skladbou je Frei Sein, ktorá je jednou s tých kvalitnejšich na albume, čo sa týka hudby aj textu. Stupňujúci sa xylofón, rýchla basa dostávajúca sa pod kožu a sampel, ktorý znie ako keby vás držali v kovovej klietke, doprevádza text o slobode a vytvára tak dokonalé dielo.

Little Nothing je pomalá pieseň plná samplov, ktorá uvoľnuje atmosféru pomedzi ťažké texty celého albumu. Errinerung v preklade z nemčiny „Odvolenie“, Je to akýsi textovo- hudobný súboj medzi Gudrun Gut a autorkou textu Annikou Reich. Zaoberá sa starnutím a príbehmi, ktoré sa stali a každý si ich rozpráva po svojom.  Mond je inštrumentálna skladba bez textu, kde hlas Gudrun len vytvára ďalši hudobný nástroj. Touto skladbou chcela vzdať poctu Deitroitskemu technu, rodisku elektronickej experimentálnej hudby.

Gudrun Gut – Little Nothing

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=4vYZ59-Mlyc‘]


 

Posledné dve skladby Leaves Are Falling a Snow sú čisto pocitové skladby, ktoré umocňujú atmosféru chladných zasnežených polí Uckermarku. Album Wildlife je hudbou pre vynímočne priležitosti. Ako prvé je zaujímavý, ťažký ako mokré snehové vločky s textami, ktoré či chcete alebo nie, vás budú nútiť premýšľať.

Gudrun Gut – Slow snow

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=hyqHMTeXJXs‘]

 

Ako druhé neodporúčam si ho púšťať, ak trpíte chviľkovými stavmi citovej slabosti nad ekologickým stavom prírody vo svete, alebo ste po nejakej citovej traume,  pretožete všetkých 11 pesničiek preplačete. Ale ak máte v najbližsej dobe pozorovať ako padajú vločky, cestujete po zasneženej krajine, alebo chcete opustiť civilizáciu a vrátiť sa do lona prírody, tak toto je pekný album na rozlúčku zo snehom, pani zimou a svetom.


 Tracklist

 1. Protecting My Wildlie
 2. Garten
 3. How Can I Move
 4. Simply The Best
 5. Tiger
 6. Frei Sein
 7. Little Nothing
 8. Errinenrung
 9. Mond
 10. Leaves Are Falling
 11. Slow Snow

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...