8.6 C
Slovakia
utorok, 22 septembra, 2020
Home Recenzie Irmie Vesselsky - The Key

Irmie Vesselsky – The Key

vesslsky_cover_200Doteraz sme na Slovensku ospevovali predovšetkým poľských a českých susedov, no aj u našich alpských priateľov sa dejú zaujímavé veci. Rakúska speváčka Irmie Vesselsky svojim debutom vzbudila veľký rozruch, až ju mnohí začali prirovnávať ku Kate Bush. Jej v poradí už štvrtý album nesie v sebe vyzretú nehu kozmopolitnej speváčky.

V úvodnej skladbe Black and White World jej hlas pripomenie megaúspešnú ZAZ, ale šelest Irmie čoskoro prejde do jemného a čistého odtieňu. S francúzskou speváčkou má ešte spoločnú,  aj snahu o vytvorenie temperamentnosti v stredne rýchlych skladbách, no týmto podobnosť medzi nimi končí.

Irmie Vesselsky – The Key teaser


 

Podtitul albumu Key (celým názvom The Wisdom of Dorothy Gale or: How To Tame Your Inner Demons) odkazuje na slávny príbeh Čarodejník zo zeme OZ a je akousi paralelou na boj s vnútornými démonmi.  V anglicky spievaných piesňach, však možno nájsť schovaný podtext o túžbe k návratu domov a pochopeniu samej seba.

Irmie Vesselsky – Far Far Away


 

Dvadsaťosemročná speváčka už ako malé dieťa rada experimentovala so zvukmi, hudba bola pre ňu viac než len hrou. Preto sa aj na svojich albumoch snaží hrať s náladami, ktorú zachováva v jednom koncepčnom celku. V kompozíciách sa objavujú jemné beaty, husle aj syntetické bicie. Dominantný klavír súzní s jej hlasom, ale občas vytvára jemný kontrast. Irmie Vesselovsky prechádza na albume od šansónu, k inteligentnému popu a snaží sa vyvarovať ľahkovážnej barovej interpretácie.

Irmie Vesselsky – Winter live Balcony TV


 

Od intenzívneho klavírneho zvuku sa odvíjajú bohatšie aranžmány ako napríklad v skladbe The Message (najkošatejšia skladbe na albume). V niektorých miestach sa Irmie pohráva inak so statickými rytmami a vytvára jemné nepravidelné odchýlky ako v piesni Mirror Me, Mirror You. Jej charakteristické spojenie klavírnych triol v menších celkoch budú skúsenejší poslucháči dobre poznať aj od iných popových speváčiek, ale napriek tomu nenudia a majú svoje miesto.

Irmie Vesselsky – live 2013


 

Ak by ste mali niekedy šancu vidieť Irmie Vesselsky naživo, určite by ste ju nemali premárniť. Koncerty posúvajú jej nezameniteľný hlas ešte na vyššiu úroveň.

| autor: Daniel

VYBERÁME

Bratislavská noc komornej hudby na Konvergenciách 2020

V bratislavskom Design Factory sa dnes od 17:00 uskutoční tradičná Bratislavská noc komornej hudby, na ktorej zaznejú v...

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.