8.6 C
Slovakia
štvrtok, 26 novembra, 2020
Home Recenzie Irmie Vesselsky - The Key

Irmie Vesselsky – The Key

vesslsky_cover_200Doteraz sme na Slovensku ospevovali predovšetkým poľských a českých susedov, no aj u našich alpských priateľov sa dejú zaujímavé veci. Rakúska speváčka Irmie Vesselsky svojim debutom vzbudila veľký rozruch, až ju mnohí začali prirovnávať ku Kate Bush. Jej v poradí už štvrtý album nesie v sebe vyzretú nehu kozmopolitnej speváčky.

V úvodnej skladbe Black and White World jej hlas pripomenie megaúspešnú ZAZ, ale šelest Irmie čoskoro prejde do jemného a čistého odtieňu. S francúzskou speváčkou má ešte spoločnú,  aj snahu o vytvorenie temperamentnosti v stredne rýchlych skladbách, no týmto podobnosť medzi nimi končí.

Irmie Vesselsky – The Key teaser


 

Podtitul albumu Key (celým názvom The Wisdom of Dorothy Gale or: How To Tame Your Inner Demons) odkazuje na slávny príbeh Čarodejník zo zeme OZ a je akousi paralelou na boj s vnútornými démonmi.  V anglicky spievaných piesňach, však možno nájsť schovaný podtext o túžbe k návratu domov a pochopeniu samej seba.

Irmie Vesselsky – Far Far Away


 

Dvadsaťosemročná speváčka už ako malé dieťa rada experimentovala so zvukmi, hudba bola pre ňu viac než len hrou. Preto sa aj na svojich albumoch snaží hrať s náladami, ktorú zachováva v jednom koncepčnom celku. V kompozíciách sa objavujú jemné beaty, husle aj syntetické bicie. Dominantný klavír súzní s jej hlasom, ale občas vytvára jemný kontrast. Irmie Vesselovsky prechádza na albume od šansónu, k inteligentnému popu a snaží sa vyvarovať ľahkovážnej barovej interpretácie.

Irmie Vesselsky – Winter live Balcony TV


 

Od intenzívneho klavírneho zvuku sa odvíjajú bohatšie aranžmány ako napríklad v skladbe The Message (najkošatejšia skladbe na albume). V niektorých miestach sa Irmie pohráva inak so statickými rytmami a vytvára jemné nepravidelné odchýlky ako v piesni Mirror Me, Mirror You. Jej charakteristické spojenie klavírnych triol v menších celkoch budú skúsenejší poslucháči dobre poznať aj od iných popových speváčiek, ale napriek tomu nenudia a majú svoje miesto.

Irmie Vesselsky – live 2013


 

Ak by ste mali niekedy šancu vidieť Irmie Vesselsky naživo, určite by ste ju nemali premárniť. Koncerty posúvajú jej nezameniteľný hlas ešte na vyššiu úroveň.

| autor: Daniel

VYBERÁME

OFF Club 2020 prenesie interpretov na netradičné miesta

OFF Festival predstavuje novú online koncertnú platformu OFF Club, ktorá predstaví domácich interpretov v netradičných koncertných priestorov mesta Katovice a zároveň odhalí históriu tohto...

King Hannah – duo z Liverpoolu debutuje

Liverpoolská dvojica Hannah Merrick a Craig Whittle, pôsobiaca pod názvom King Hannag, vydala debutové EP Tell Me Your Mind And I'll Tell...

Liraz komunikuje s Izraelčanmi aj Iračanmi

Hudba je silný komunikačný nástroj, ako potvrdzuje izraelsko-perzská speváčka Liraz na svojom najnovšom albume Zan, ktorý nahrala s iránskymi hudobníkmi, s cieľom...

Bruno Coulais, Kíla & Aurora -Wolfwalkers

Francúzsky skladateľ Bruno Coulais v spolupráci s írskou tradičnou folkovou kapelou Kíla a v produkcii nórskej pesničkárky Aurory vytvoril soundtrack k animovanému poetickému snímku Wolfwalkers.

JazzFest Brno oslaví dvacáté narozeniny

My všichni hudební milovníci doufáme, že rok 2021 bude návratem do našich oblíbených koncertních sálů a se...