8.6 C
Slovakia
piatok, 22 septembra, 2023
spot_img

Irmie Vesselsky – The Key

spot_img

vesslsky_cover_200Doteraz sme na Slovensku ospevovali predovšetkým poľských a českých susedov, no aj u našich alpských priateľov sa dejú zaujímavé veci. Rakúska speváčka Irmie Vesselsky svojim debutom vzbudila veľký rozruch, až ju mnohí začali prirovnávať ku Kate Bush. Jej v poradí už štvrtý album nesie v sebe vyzretú nehu kozmopolitnej speváčky.

V úvodnej skladbe Black and White World jej hlas pripomenie megaúspešnú ZAZ, ale šelest Irmie čoskoro prejde do jemného a čistého odtieňu. S francúzskou speváčkou má ešte spoločnú,  aj snahu o vytvorenie temperamentnosti v stredne rýchlych skladbách, no týmto podobnosť medzi nimi končí.

Irmie Vesselsky – The Key teaser


 

Podtitul albumu Key (celým názvom The Wisdom of Dorothy Gale or: How To Tame Your Inner Demons) odkazuje na slávny príbeh Čarodejník zo zeme OZ a je akousi paralelou na boj s vnútornými démonmi.  V anglicky spievaných piesňach, však možno nájsť schovaný podtext o túžbe k návratu domov a pochopeniu samej seba.

Irmie Vesselsky – Far Far Away


 

Dvadsaťosemročná speváčka už ako malé dieťa rada experimentovala so zvukmi, hudba bola pre ňu viac než len hrou. Preto sa aj na svojich albumoch snaží hrať s náladami, ktorú zachováva v jednom koncepčnom celku. V kompozíciách sa objavujú jemné beaty, husle aj syntetické bicie. Dominantný klavír súzní s jej hlasom, ale občas vytvára jemný kontrast. Irmie Vesselovsky prechádza na albume od šansónu, k inteligentnému popu a snaží sa vyvarovať ľahkovážnej barovej interpretácie.

Irmie Vesselsky – Winter live Balcony TV


 

Od intenzívneho klavírneho zvuku sa odvíjajú bohatšie aranžmány ako napríklad v skladbe The Message (najkošatejšia skladbe na albume). V niektorých miestach sa Irmie pohráva inak so statickými rytmami a vytvára jemné nepravidelné odchýlky ako v piesni Mirror Me, Mirror You. Jej charakteristické spojenie klavírnych triol v menších celkoch budú skúsenejší poslucháči dobre poznať aj od iných popových speváčiek, ale napriek tomu nenudia a majú svoje miesto.

Irmie Vesselsky – live 2013


 

Ak by ste mali niekedy šancu vidieť Irmie Vesselsky naživo, určite by ste ju nemali premárniť. Koncerty posúvajú jej nezameniteľný hlas ešte na vyššiu úroveň.

| autor: Daniel

Mohlo by ťa zaujímať

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...

Júlia Kozáková – Manuša

Ako mladé dievča trávila letné prázdniny v rómskych osadách. Aj vďaka tomu prenikla do hĺbky a krásy rómskej kultúry, ktorú si zamilovala. Dnes ju...

The Weeknd – Dawn FM

The Weeknd-ov piaty štúdiový album popisuje jeho osobnú cestu do očistca. Pozýva nás, aby sme mu na nej robili spoločnosť, zatiaľ čo duše všetkých zúčastnených...