8.6 C
Slovakia
štvrtok, 11 júla, 2024
spot_img

Jamestown – Rieka

spot_img

jamestown-divadlo-blaznov| autor: Soňa Dobrocká

Cesty osudu Slováka, ktorý sa tvrdohlavo rozhodne živiť hudbou, sú nevyspytateľné. Môže sa stať, že po dlhej dobe učiníte rozhodnutie oznámiť verejne na (medzi)národnom okruhu, že máte kapelu. Len aby sa vedelo. A že účel svätí prostriedky, ukáže sa, že ste sa cteným divákom zapáčili až tak, že sa do vás rozhodli investovať nielen svoju pozornosť, ale aj svoj kredit.

Dôležitá informácia pre zmienených investorov: Jamestown, kapela, ktorej názov Štefan „Itcho“ Pčelár neraz skloňoval počas priamych a nepriamych prenosov, priviedla na svet koncom roka 2013 svoj  debutový album. Nakoniec predsa len prišla šanca za cenu nemnohých esemesiek skutočne ovplyvniť jeho budúcnosť. Ako protihodnotu vám ponúka zmieňovaný album, ktorý, ak by Vás aj sklamal obsahom, určite Vás nadchne minimálne vizuálom.

Jamestown – Divadlo bláznov teaser

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=n6ZzDWvVe9A‘]


 

Divadlo bláznov. Piati gentlemani a dáma stavili na štylizáciu a nespravili zle. V dobových módnych kreáciách okolo seba rozvíria čaro tajomnosti a nedotknuteľnosti a vzápätí pokorne položia srdce na dlaň. Takí sú „jamestowni“ a taká je aj ich hudba. Spomínať  to v súvislosti s ich novým albumom by však bolo úplne zbytočné, ak by tento „koncept nekoncepčnosti“ nepreniesli aj naň. To, čo robí ich album výnimočným, je fakt, že je postavený na nečakaných zvratoch, kontrastoch a paradoxoch. Syntéza hudby a divadla, album vystavaný na princípe drámy. V populárnej hudbe? Prečo nie.

Jamestown – Rieka

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=iKP54Qe3KfI‘]


 

Po výrazovo apokalyptickom intre a skladbe Úsvit s vizionárskym textom, oboch trefne vyšperkovaných súčasným zvukom elektronických mašiniek, núl a jednotiek, prichádza druhá scéna: V sade. Bez okolkov ju otvára nástup huslí, sprevádzaný tentoraz čistým inštrumentálnym zvukom klavíra, bicích a gitár. Ten si kapela pod taktovkou Itchových hlasiviek chvíľu ponecháva ako svoju jedinú zbraň a prostredníctvom nej vás v priebehu necelých dvadsiatich minút prevedie zákutiami sklamania, nadhľadu, sentimentu, radosti aj smútku, až kým vám eponymná skladba Divadlo bláznov nenaženie presne tie isté zimomriavky, pred ktorými vás vystríhalo už samotné intro.

Jamestown – Vaňa

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=2iRWIRzySxU‘]


 

(Zdá sa mi to, alebo môže mať názov albumu rôzne významy?) Jamestowni vás síce nechajú vydýchnuť počas melancholicko-zasnívanej apoteózy Because of you, no vzápätí vám opäť naženú strach v Paranormal world. Nebudete jediní, ak nadobudnete dojem, že nepočúvate koncízny album, ale „kompilačku“ skladieb z rôznych albumov, miestami dokonca od rôznych interpretov. Slovenčina sa strieda s angličtinou, pri mikrofóne sa mihne huslistka Kika, v posledných troch skladbách sa pri ňom nie nadarmo udomácni jamestownovský gitarista Tom. Kapela sa s nami zahráva: mení vokály, jazyky, kostýmy, nálady, skladbou Lines robí z Divadla bláznov príbeh s otvoreným koncom.

Jamestown – Because of you

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=7sz45CH0nVY‘]


 

Zdá sa, že si necháva priestor nie len na pokračovanie príbehu, ale aj na ďalšie hľadanie, smerovanie a vývoj, na možnosť opakovať úspechy a naprávať chyby. Nesnaží sa  za každú cenu získať nálepku sofistikovanosti, skôr skúša farebne zaujímavým, zrozumiteľným hudobným jazykom pretlmočiť originálny obsah. „Keď nevieš plávať ani v sebe, strhne ťa rieka.“ Možno autor textu tuší, že nestačí ísť proti prúdu, ak neviete, prečo a kam.

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...