8.6 C
Slovakia
piatok, 18 septembra, 2020
Home Recenzie Jamestown - Rieka

Jamestown – Rieka

jamestown-divadlo-blaznov| autor: Soňa Dobrocká

Cesty osudu Slováka, ktorý sa tvrdohlavo rozhodne živiť hudbou, sú nevyspytateľné. Môže sa stať, že po dlhej dobe učiníte rozhodnutie oznámiť verejne na (medzi)národnom okruhu, že máte kapelu. Len aby sa vedelo. A že účel svätí prostriedky, ukáže sa, že ste sa cteným divákom zapáčili až tak, že sa do vás rozhodli investovať nielen svoju pozornosť, ale aj svoj kredit.

Dôležitá informácia pre zmienených investorov: Jamestown, kapela, ktorej názov Štefan „Itcho“ Pčelár neraz skloňoval počas priamych a nepriamych prenosov, priviedla na svet koncom roka 2013 svoj  debutový album. Nakoniec predsa len prišla šanca za cenu nemnohých esemesiek skutočne ovplyvniť jeho budúcnosť. Ako protihodnotu vám ponúka zmieňovaný album, ktorý, ak by Vás aj sklamal obsahom, určite Vás nadchne minimálne vizuálom.

Jamestown – Divadlo bláznov teaser

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=n6ZzDWvVe9A’]


 

Divadlo bláznov. Piati gentlemani a dáma stavili na štylizáciu a nespravili zle. V dobových módnych kreáciách okolo seba rozvíria čaro tajomnosti a nedotknuteľnosti a vzápätí pokorne položia srdce na dlaň. Takí sú „jamestowni“ a taká je aj ich hudba. Spomínať  to v súvislosti s ich novým albumom by však bolo úplne zbytočné, ak by tento „koncept nekoncepčnosti“ nepreniesli aj naň. To, čo robí ich album výnimočným, je fakt, že je postavený na nečakaných zvratoch, kontrastoch a paradoxoch. Syntéza hudby a divadla, album vystavaný na princípe drámy. V populárnej hudbe? Prečo nie.

Jamestown – Rieka

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=iKP54Qe3KfI’]


 

Po výrazovo apokalyptickom intre a skladbe Úsvit s vizionárskym textom, oboch trefne vyšperkovaných súčasným zvukom elektronických mašiniek, núl a jednotiek, prichádza druhá scéna: V sade. Bez okolkov ju otvára nástup huslí, sprevádzaný tentoraz čistým inštrumentálnym zvukom klavíra, bicích a gitár. Ten si kapela pod taktovkou Itchových hlasiviek chvíľu ponecháva ako svoju jedinú zbraň a prostredníctvom nej vás v priebehu necelých dvadsiatich minút prevedie zákutiami sklamania, nadhľadu, sentimentu, radosti aj smútku, až kým vám eponymná skladba Divadlo bláznov nenaženie presne tie isté zimomriavky, pred ktorými vás vystríhalo už samotné intro.

Jamestown – Vaňa

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=2iRWIRzySxU’]


 

(Zdá sa mi to, alebo môže mať názov albumu rôzne významy?) Jamestowni vás síce nechajú vydýchnuť počas melancholicko-zasnívanej apoteózy Because of you, no vzápätí vám opäť naženú strach v Paranormal world. Nebudete jediní, ak nadobudnete dojem, že nepočúvate koncízny album, ale „kompilačku“ skladieb z rôznych albumov, miestami dokonca od rôznych interpretov. Slovenčina sa strieda s angličtinou, pri mikrofóne sa mihne huslistka Kika, v posledných troch skladbách sa pri ňom nie nadarmo udomácni jamestownovský gitarista Tom. Kapela sa s nami zahráva: mení vokály, jazyky, kostýmy, nálady, skladbou Lines robí z Divadla bláznov príbeh s otvoreným koncom.

Jamestown – Because of you

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=7sz45CH0nVY’]


 

Zdá sa, že si necháva priestor nie len na pokračovanie príbehu, ale aj na ďalšie hľadanie, smerovanie a vývoj, na možnosť opakovať úspechy a naprávať chyby. Nesnaží sa  za každú cenu získať nálepku sofistikovanosti, skôr skúša farebne zaujímavým, zrozumiteľným hudobným jazykom pretlmočiť originálny obsah. „Keď nevieš plávať ani v sebe, strhne ťa rieka.“ Možno autor textu tuší, že nestačí ísť proti prúdu, ak neviete, prečo a kam.

VYBERÁME

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.

Martin Chrobák a John Prine

Pesničkár Martin Chrobák nakrútil videoklip k skladbe Na konci leta – coververzia Summer´s End od nedávno zosnulého amerického hudobníka Johna Prinea – ktorá...