8.6 C
Slovakia
piatok, 25 novembra, 2022
spot_img

Jana Kirschner – Moruša Čierna

album_129_2Album je pokračovaním minuloročného úspešného titulu Moruša Biela. Ako už samotný názov napovedá, uberá sa trochu temnejším smerom.  Napriek tomu sa skladby zostávajú nežné a ženské. Narozdiel od Bielej Moruše je tu však počuť viac elektroniky, útržky rozhovorov a vrstvenie hlasov. Spolupráca Jany Kirschner a Eddieho Stevensa prináša poslucháčovi unikátny zážitok.

Moruša Čierna je odvážnejšia ako predošlé albumy. Jana sa rozhodla viac experimentovať. Je to počuť na každej jednej z deviatych skladieb. Väčšinu  textov tvoria dlhé básne do ktorých sa treba pozorne započúvať. Album sa vyznačuje nadčasovosťou.

Jana Kirschner – Duch Mesta


 

Pilotný singel Muzika! tvorí len jedno slovo. Údajne sa však na tvorbe skladby podieľalo vyše sto ľudí.  Jej originalita je veľkým prekvapením. Skladba je poctou tomu čo Kirscher najviac miluje – hudbu. Radostná, hravá melódia a jednoduchá myšlienka tejto skladby si získa každého. Spolu so skladbou Na krídlach divých včiel je však jedinou rýchlou na albume.

 Jana Kirschner – Muzika!


 

Úvodná skladba Idú je druhou skladbou na albume bez textu.  Je oveľa pomalšia a má melancholický nádych. Skoro osem minút neustále opakujúce sa slovo Idú priam hypnotizuje. Do toho sa prepletá kontrabas a cimbal.

 Jana Kirschner – Idú

https://www.youtube.com/watch?v=g-xe07wz5pU


 

Ku koncu albumu sa dostávame k skutočnému skvostu. V pesničke Tajomstvo poslucháč bude počuť to, na čo celý čas čakal. Konečne sa do popredia dostáva speváčkin jemný, krásny hlas.

Jana Kirschner – Tajomstvo

https://www.youtube.com/watch?v=Z46rWyvVz40


 

Návod na to, ako pochopiť celý album možno objaviť v záverečnej skladbe Potopa. V skoro deviatich minútach sa strieda niekoľko skladieb – balada, valčík, gradujúca časť a viachlasová pasáž. Je to prierez celým albumom. Nájdeme na ňom všetky tieto prvky. Všetko na seba plynule nadväzuje.

 Jana Kirschner – Potopa

https://www.youtube.com/watch?v=tuRcUBSksZU


 

Je to prvý krát čo vydavateľstvo Slnko Records išlo do takého veľkého projektu. Určite nemusí ľutovať. Jane Kirscher sa rozhodne darí rozširovať hranice slovenskej hudby. Znova ukázala, že má vyššie ambície než tvoriť obyčajné pesničky. Podarilo sa jej vytvoriť niečo, čo na slovenskej hudobnej scéne ešte nebolo a ašpiruje na svetovú hudobnú scénu.

| autor: Mária Dvořáčková

Mohlo by ťa zaujímať

spot_img

Prsteň Nibelungov ako suita v Slovenskej Filharmónii

Prsteň Nibelungov alebo Nibelungov prsteň bez slov. Slovenská filharmónia uvedie na štvrtkovom (24. novembra) a piatkovom (25. novembra) koncerte suitu slávneho diela Richarda Wagnera v aranžérskom...