8.6 C
Slovakia
štvrtok, 26 novembra, 2020
Home Recenzie Jay Delver - 6th Avenue Groove

Jay Delver – 6th Avenue Groove

jakub_hlava_v8

Hudobná scéna v Brne je vyšliapaná alternatívnymi a avantgardnými chodníčkami. Odnepamäti sa v nej stretávajú máničky s akademikmi. Okrem toho je však lemovaná aj výbornými jazzovými hudobníkmi.

V brnenskom kvintete Jay Delver nastala podobná zrážka všehochuťovej inšpirácie. Stretávajú sa tu vplyvy pesničkárskeho popu, metalu, štandardného jazzu a dokonca aj synthpopu. Spoločná tvorba kapely sa zaobalila do príjemného mixu jazz, funk, rock a popu. Po prvýkrát na seba upozornili v roku 2015 krátkou EP doskou, na ktorej sa nachádzali tri piesne. Po uplynutí dvoch rokoch prichádzajú opäť s konceptom troch skladieb: jeden singel a dva živé záznamy.  Na poslucháča čaká syntéza starého sveta s novým, podfarbené remeselnou zručnosťou, no rozhodne nie rutinérskou nudou.

Do detailov rozobraté aranžmány, spoje medzi nimi a ich funkčnosť, prekvapujú vyzretosťou a neotrenými nápadmi. Nachádzajú sa v nich ozveny Jammie Culluma (kompozícia Clear As The Lake), klavírne melódie ako od Harry Connicka Jr. a rytmus obracajúci sa do veľkej jazzovej minulosti evokujúci jazzového hitmakera Burta Bacharacha. K tomu ešte vokálny prienik smerovaný k Danovi Bártovi. Dohromady to vytvára mozaiku, ktorá vám bude často niečo pripomínať, no stále sa pohybuje na ceste k originalite.

Jay Delver – 6th Avenue Groove

Záverečná otázka teda vystáva prečo táto sympatická skupina netvorí toho viac? Ich krédom je totiž uprednostňovanie kvality pred kvantitou. A po vypočutí troch piesní tomu všetko nasvedčuje.

VYBERÁME

OFF Club 2020 prenesie interpretov na netradičné miesta

OFF Festival predstavuje novú online koncertnú platformu OFF Club, ktorá predstaví domácich interpretov v netradičných koncertných priestorov mesta Katovice a zároveň odhalí históriu tohto...

King Hannah – duo z Liverpoolu debutuje

Liverpoolská dvojica Hannah Merrick a Craig Whittle, pôsobiaca pod názvom King Hannag, vydala debutové EP Tell Me Your Mind And I'll Tell...

Liraz komunikuje s Izraelčanmi aj Iračanmi

Hudba je silný komunikačný nástroj, ako potvrdzuje izraelsko-perzská speváčka Liraz na svojom najnovšom albume Zan, ktorý nahrala s iránskymi hudobníkmi, s cieľom...

Bruno Coulais, Kíla & Aurora -Wolfwalkers

Francúzsky skladateľ Bruno Coulais v spolupráci s írskou tradičnou folkovou kapelou Kíla a v produkcii nórskej pesničkárky Aurory vytvoril soundtrack k animovanému poetickému snímku Wolfwalkers.

JazzFest Brno oslaví dvacáté narozeniny

My všichni hudební milovníci doufáme, že rok 2021 bude návratem do našich oblíbených koncertních sálů a se...