8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img

Kelis – Food

spot_img

Kelis-Food

Človek by ani nepovedal, že už ubehlo 16 rokov odvtedy, čo Kelis Rogers, alebo iba Kelis debutovala s albumom Kaleidoscope. Po ňom nasledovali štyri ďalšie nahrávky a jedna výberovka. Do povedomia sa dostala v roku 2003 s hitmi „Milkshake“ a „Trick Me“ z najpredávanejšieho albumu Tasty.

Ďalšie dosky už nezožali taký úspech. Kelis sa počas svojho pôsobenia na hudobnej scéne vždy odkláňala od mainstreamu. Minulý rok sme ju mali možnosť vidieť u nás na Slovensku – na hudobnom festivale Pohoda, kde sa potvrdilo, že ešte nepovedala posledné slovo.

Šiestu štúdiovku FOOD vydalo vydavateľstvo Ninja Tune na jar roku 2014. Obsahuje 13 skladieb a väčšina z nich nesie názov nejakého jedla. Prvý singel „Jerk Ribs“ (marinované rebierka) sa pôvodne volal „Call on me“, ale producent Dave Sitek povedal, že tento názov je nevhodný, nakoľko nezapadal do konceptu albumu. Vokály Kelis a živá kapela robia skladbu veľmi unikátnou. Udáva tempo celému albumu a naznačuje aký bude.

Kelis – Call on me

Prvých päť sekúnd albumu pobaví. Kelis totiž do zapojila aj svojho štvorročného syna Knighta Jonesa, ktorý odštartuje pesničku „Breakfast“: „Hey guys! Are you hungry? My mom made food.“ (Hej ľudia! Ste hladný? Moja mama urobila jedlo.) Ďalej Kelis múdro spieva: „So much of who we are is from who first taught us how to love.“ (To aký sme máme od toho, kto nás naučil milovať.)

Kelis – Breakfast

Na albume nájdeme rôznorodé skladby. „Let Forever Be“ je klavírna óda na nekonečný vzťah. Pomalou baladou by sa dala označiť skladba „Floyd“. Text je o osamelosti. Kelis je tridsaťštyri ročnou slobodnou mamou, ktorá hľadá muža. Hovorí, že je to ťažké najmä ak je jej bývalým manželom rapper Nas.

Kelis – Floyd

Druhá časť albumu je plná experimentov. Začína cover verziou skladby „Bless The Telephone“, ktorú naspieval britský spevák Labi Siffre. Melódiu spolu s Kelis spieva Sal Masekela. Z pozadia počuť harmonizujúcu akustickú gitaru. Skladba „Change“ môže pripomínať tango. Kelis sa lúči s bývalým mužom. Podobne ladená je aj pesnička „Rumble“, kde Kelis asi najviditeľnejšie spomína na vzťah s rapperom Nasom. Najskôr spieva: „No we don’t need therapy / what I need is for you to leave“ (Nepotrebujeme terapiu, čo potrebujem je odísť od teba.) O pár sekúnd neskôr už prosí: „Baby don’t go.“ (Baby, nechoď preč.)

Kelis  – Rumble

V niektorých skladbách sa zbytočne veľa krát opakuje tá istá pasáž. Poslucháča to môže ľahko uspať. Na druhej strane zaujme pestrosť skladieb. Album by sa nedal zaradiť do jedného žánru. Kelis nevystupuje len ako speváčka. Dokáže úprimne rozprávať príbehy. Dala zo seba veľa.

Album poskytla distribučná spoločnosť Wegart, u ktorej si môžete album aj zakúpiť.

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...