8.6 C
Slovakia
nedeľa, 25 septembra, 2022
spot_img

Longital – Mauna

Longital - Mauna
Longital – Mauna

Pred rokom vydalo Slnko records album bratislavskému triu Longital, v ktorom figurujú stálice labelu Marián Slávka, Daniel Salotnay a samotná riaditeľka vydavateľstva Shina. Mauna je koncepčne veľmi zaujímavý počin.

V rovine vnútorného pokoja Longital pracuje nielen s hudobnou zložkou albumu, ale najmä textovou. Poézia jednotlivých piesní je citeľná, presná a v harmónii s aranžmánmi. Všetky zložky každej skladby odzrkadľujú koncept albumu Mauna. Texty k piesňam napísala frontmanka kapely Shina, okrem jednej.

Autorkou „Všetko sa začína chvením” je Mila Haugová, popredná slovenská poetka, ktorá okrem písania vlastných básní v minulosti prekladala napríklad aj tvorbu Sylvie Plahtovej. Mila Haugová, okrem iného, prednedávnom vyhrala prestížnu medzinárodnú literárnu cenu Vilencia 2020, ktorá sa udeľuje rešpektovaným stredoeurópskym autorom.

Mať takéto meno na albume znamená čiastočne aj to, že si kapela zaslúži väčšiu pozornosť, akú dostáva. Za roky svojho pôsobenia na hudobnej scéne si kapela vytvorila vlastný zvuk a vďaka svojským aranžmánom každý hneď v úvodných taktoch spozná Longital.

Mauna je havajské slovo pre horu alebo tiež názov kmeňa afrických motýľov, ktoré sa vyznačujú zaujímavými geometrickými vzormi na krídlach. Viac ako geometriu v hudobných motívoch sa však oplatí hľadať ešte tretí význam pochádzajúci z hinduistickej filozofie, ktorým je ticho. Nie v doslovnom zmysle, ale skôr v rovine vnútorného pokoja.” – www.longital.com

Neskúseného poslucháča môže zmiasť to, že deväťdesiat percent veršov sa nerýmuje. Spomínaná poézia totiž hrá veľkú rolu v tvorbe Longitalu. Voľný verš práve spôsobuje možnosť hrania sa s rytmom a tým vytvoriť nekonvečné skladby, ktoré sú ojedinelé na slovenskej scéne.

Mauna je sofistikovaný album, ktorý dokazuje hudobnú zručnosť členov Longitalu, ale aj to, že tvoriť kvalitne neznamená hneď tvoriť na silu inak. Longital je prirodzený ako v prejave, tak aj ešte v niečom, vďaka čomu nadobúda poslucháč pocit (a oprávnený), že tomu, čo robia, veria.

Mohlo by ťa zaujímať

spot_img

Emika hrá hudbu pre planetáriá

Emika si opäť raz vymyslela niečo originálne a úchvatné. Koncerty pre planetáriá. Jedným z nich bude aj pražské Planetárium, v ktorom umelkyňa predstaví 22. septembra svoj album...

Soen – zrozumiteľná hĺbka