8.6 C
Slovakia
pondelok, 28 septembra, 2020
Home Recenzie Mňága a Žďorp - Dáreček Live!

Mňága a Žďorp – Dáreček Live!

downloadV roku 2012 oslavovala valašská folk rocková skupina Mňága a Žďorp dvadsiate piate narodeniny. Pri tejto príležitosti vydala koncertný DVD záznam s názvom “Dáreček live”.

Mňága a Žďorp začínali, ako alternatívna kapela a viac menej dodnes sa mi podarilo zostať v undergroundovom hudobnom svete. A to aj napriek tomu, že sú v Čechách aj na Slovensku veľmi populárny. Podarilo sa im to chytľavými rockovými skladbami s folkovým základom, príjemnými textami a poctivou koncertnou prácou. Vidieť naživo Mňága a Žďorp je zážitok, kapela nikdy nepodceňuje svoje publikum, je jedno či hrajú v hlavnom meste, alebo v okrajovom regióne.

Slávnostný koncert sa rozhodli natočiť v pražskej Lucerne, v ktorej sa zišli fanúšikovia, gratulanti a kolegovia. Mňága a Žďorp predstavila počas takmer dvojhodinového večera dvadsať deväť skladieb. V každej z nich sa predstavil vzácny hosť – buď bývalí členovia kapely, alebo ich hudobní partneri, ako napríklad Sto Zvířat, Kato z Prago Union, Oldřich Janota, Vladimír Merta a ďalší. Hostia okrem rodinnej atmosféry pridali skladbám aj nový rozmer, ako napríklad Skyline s rozbesneným tempom v piesni Je to nemožné.

Mňága a Žďorp – Dveře do pokoje


 

Okrem záberov z koncertu je na DVD zachytené aj zákulisie, v ktorom sa živo diskutovalo, pilo a pripravovalo na vystúpenia. Režisér Marcel Nevín mal niekoľko dobrých nápadov, ako keď natočil netrpezlivých hudobníkov vyzerajúc z opony do davu, napriek tomu by úvodné zostrihanie pomohlo k dynamickejšiemu záznamu.

Mňága a Žďorp – Nejlíp jim bylo


 

Kvalita koncertného ozvučenia je na solídnej úrovni, aj keď pri záberoch zo zákulisia mohli byť použité lepšie mikrofóny. Inak je DVD záznam príjemným pripomenutím pre fanúšikov aj samotnú kapelu. No na prezentáciu do zahraničia by to bolo asi málo.

| autor: Daniel

VYBERÁME

Lunchmeat festival – digitálnym umením proti pandémii

Už zajtra sa začína jedenásty ročník festivalu Lunchmeat, ktorého dramaturgia sa venuje experimentálnej elektronickej tvorbe, ktorá spája...

Dramas a ich elektro art pop z Viedne

Elektro art popové duo Dramas z Viedne publikovalo svoj najnovší singel Bloodbath z pripravovaného albumu, ktorý vyjde niekedy na jar roku 2021.

Bratři k nám vysielajú signál a tešia sa na slovenských fanúšikov

Počas lockdownu patrili k najpracovitejším zoskupeniam a objavili sa v niekoľkých live streamoch. České duo Bratři momentálne pracuje na svojom debutovom albume, z ktorého posielajú...

Pestrofarebný jazz s bluesovým nádychom – Tino Contreras

Mexický jazzový skladateľ Tino Contreras vydáva na labeli Brownswood Recordings album La Noche de los Dioses. https://www.youtube.com/watch?v=_J_PwdL0U34&ab_channel=BrownswoodRecordings

Sofiane Pamart – klavirista z rapovej scény

Francúzsky klavirista a častý spolupracovník na rapovej scéne, Sofiane Pamart, zverejnil svoju prvú skladbu z pripravovanej nahrávky Planet Gold.