8.6 C
Slovakia
utorok, 22 septembra, 2020
Home Recenzie Netherfell - Między Wschodem a Zachodem

Netherfell – Między Wschodem a Zachodem

Netherfell-Między-Wschodem-a-Zachodem

Poliaci Netherfell v roku 2015 prichádzajú so svojim debutovým albumom Między Wschodem a Zachodem,  rovnako s anglickým alternatívnom titulom – Between East and West. Na Slovensku sme ich mohli  vidieť začiatkom roka, v rámci európskeho turné v Bratislave a Banskej Bystrici. Poďme sa pozrieť na to, ako vyzerá predstava melodického folk metalu od susedov Netherfell. Na začiatok malé upozornenie – nemýliť si NetherfEll s milánskou skupinou NetherfAll, to by sme sa ocitili niekde úplne inde.

Ešte predtým, ako sa dostaneme k hudobnej produkcií, nás poteší artwork. Vydarené logo, ponáška na runové písmo v titule a zvieracia lebka, lemovaná ľudovým motívom na zemitom pozadí, sú vhodnou grafikou na žánrovú prezentáciu. Album otvára obligátne symfonické  intro. Je príjemne melodicky „rozhárané“ a voľne prechádza do nasledujúcej skladby Upiór Kurhanu. Dominuje bohatá inštrumentácia, navyše na niekoľkokrát zharmonizovaná. Samozrejme, všetko v područí metalového vlnobitia.

Netherfell – Guide Me

Najviac priestoru dostávajú rôzne flauty, píšťal(k)y ,husle (viola?), gajdy a akustická gitara. Takisto aj ďalšie iné nástroje, ktoré patria do záujmu hudobnej archeológie a netrúfnem si odhadnúť ich názvy a slovenské ekvivalenty. Ďalším spestrením je aj čistý vokál Arianny Zborowskej. Sekunduje hlavnému vokálu – Piotru Martuśovy. Ten skúša „čo to dá“ a spektrum jeho neintonovaných techník pôsobí miestami chaos. Akoby si nevedel nájsť tú správnu a experiment podlieha pravidlu pokus/omyl . Rovnaký pocit mám aj z miešania žánrov. Od melodického metalu v starom strihu sa nevyhnú metalcorovému riffovaniu a silne je zastúpená aj inšpirácia moderného „podladeného“  metalu poslednej dekády (viď. Dreamkatcher). 

Netherfell – Kónik Zmók

Sympatické je, že Netherfell sa nevzdali svojho jazyka a väčšina albumu je v spevnej poľštine. V hegemónii anglofónnych skupín, cudzí jazyk obzvlášť v žánri folk metalu, pôsobí „exoticky“ sviežo a má potenciál zaujať zahraničné publikum. Nemôžem si pomôcť, ale Między WschodemZachodem ma nepresvedčil, že skupina má úplne ujasnené, akým smerom sa uberať.  Čiastkovo som našiel príjemné momenty, ktoré tešili. Zhýčkaný progresívnou hudbou, si nemôžem pomôcť.

Netherfell – Dreamcatcher

Vydarené nápady nedostali dostatočný priestor, aby mohli ukázať svoj potenciál a celkový dojem sa mi zúžil na archaickú píšťalku, ktorá nôtila nekončené variácie jej obmedzeného rozsahu. Osobne by ma potešil aj „autentický“  folk v podobe balady. Lepšie by sa hodnotilo v desaťbodovej stupnici, v našom prípade zaokrúhľujem hore. Netherfell sú na začiatku svojej profesionálne sa uberajúcej kariéry a držíme palce v ďalšom putovaní.

VYBERÁME

Bratislavská noc komornej hudby na Konvergenciách 2020

V bratislavskom Design Factory sa dnes od 17:00 uskutoční tradičná Bratislavská noc komornej hudby, na ktorej zaznejú v...

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.