8.6 C
Slovakia
piatok, 25 septembra, 2020
Home Recenzie Northlane - Mesmer

Northlane – Mesmer

owVUqKU

Po poslednom albume Node sa tábor priaznivcov kapely Northlane rozdelil na puritánov –  tých čo chcú bývalého vokalistu späť a najradšej by na kapele nič nemenili – a reformátorov.

Nemôžem spochybniť kvalitu prvých dvoch albumov –  Singularity a Discoveries, ale tento článok bude o všetkom, v čom mali reformátori pravdu. Nebyť Node a nového Mesmer, kapela by sa zaradila medzi špičku djent metalcoru, ktorý už ale potreboval čerstvý vzduch a iný, neklasický zvuk. Mesmer sa spolu s Node od prvých albumov líši väčším sujetom.  Aj keď album Mesmer nie je koncepčný, skladby do seba podvedome zapadajú a vytvárajú zvukový príbeh. Northlane si na tomto albume dávajú na čas. Neudrú hneď v prvej sekunde –  songwriting je založený na silových častiach a na tých oddychových, ktoré ale neslúžia len ako výplň.

Northlane – Paragon

Povedal by som, že každý nápad na albume má svoje opodstatnenie, okrem pár dekorácií v podobe dlhého začiatku skladieb Savage a Paragon, ale to je vec vkusu. Z celého albumu ide energia, ktorá každému vraví „dlho sme na tom makali a sme na seba hrdí“.  Mesmer má oproti Node výhodu v tom, že spája korene kapely s novými vplyvmi. Je to kompromis, preto sa aj po jeho vydaní podarilo značnú časť fanúšikov starších albumov pritiahnuť späť, stačí sa pozrieť na komenty na fb a na youtube. Určite tomu pomohol aj drsnejší výkon vokalistu Marcusa Bridgea, ktorý v Node tak trochu zaostával za svojim predchodcom Adrianom Fitipaldesom. Čo si mnoho fanúšikov určite cení je, že Marcus sa zlepšil, ide si svoje a nesnaží sa Adriana napodobniť. O produkciu nahrávky sa postaral David Bendeth (Bring me the horizon, Paramore, A Day To Remember) ale myslím, že album mohol znieť aj lepšie. Oproti Node je Mesmer viac „zahuhňaný“ a bicie už nie sú dominantné, čo je škoda, lebo Nic Pettersen je neskutočne nápaditý bubeník a zvuk náramne obohacoval. Celkovo je na Mesmer dosť atmosférických prvkov a neraz sa objavia aj postmetalové vplyvy. Nová produkcia má aj svoje kladné stránky.

Northlande – Citizen

Vytvára pocit, že pozornosť nemá byť zameraná na hráčov osobitne, ale na skladby ako také.  Northlane v rámci svojho turné na podporu nového albumu budú koncertovať aj na u nás – 25. júna sa zastavia v bratislavskom Randal Clube. Atmosféru klubu a energické podanie nového albumu si určite nenechajte ujsť!

VYBERÁME

Nový odraz slávnej kalifornskej hippie éry – Hello Forever

Art popová kalifornská sedmička Hello Forever s ležérnym odkazom voči slávnej ére západného psychedelického pobrežia vydáva svoj debut Off Off On, z ktorého dáva...

Sodom sa pripomínajú s novým albumom

Nemecká metalová legenda Sodom pripravuje vydanie svojho šestnásteho albumu Genesis XIX (label Entertainment One) na 27. novembra.

Hviezdny sideman Randall Bramblett s ďalším štúdiovým zárezom

Americký saxofonista a klávesista Randall Bramblett zverejnil prvú skladbu z pripravovanej dosky Pine Needle Fire. https://www.youtube.com/watch?v=68NQpHlLs9Y&list=PLe-WQQHddpPNxLQ5mopl_Ldg-g98k3Nv9&ab_channel=NewWestRecords

Tom Joshua a jeho debut Undergrowth

Mladý pesničkár Tom Joshua debutuje so svojím chytľavým pesničkárstvom na doske Undergrowth. https://www.youtube.com/watch?v=J4x_bDAXoDk&ab_channel=TomJoshua

Živé umenie pokračuje v A4-ke s koncertmi Radian, Wiedermann a мʌvʌ

Rakúska akvizícia Radian z prestížneho hudobného vydavateľstva Thrill Jockey zahrá už zajtra večer v A4-ke spolu so slovenským skladateľom Matúšom Wiedermannom a pesničkárskym projektom мʌvʌ.