8.6 C
Slovakia
utorok, 6 decembra, 2022
spot_img

Northlane – Mesmer

owVUqKU

Po poslednom albume Node sa tábor priaznivcov kapely Northlane rozdelil na puritánov –  tých čo chcú bývalého vokalistu späť a najradšej by na kapele nič nemenili – a reformátorov.

Nemôžem spochybniť kvalitu prvých dvoch albumov –  Singularity a Discoveries, ale tento článok bude o všetkom, v čom mali reformátori pravdu. Nebyť Node a nového Mesmer, kapela by sa zaradila medzi špičku djent metalcoru, ktorý už ale potreboval čerstvý vzduch a iný, neklasický zvuk. Mesmer sa spolu s Node od prvých albumov líši väčším sujetom.  Aj keď album Mesmer nie je koncepčný, skladby do seba podvedome zapadajú a vytvárajú zvukový príbeh. Northlane si na tomto albume dávajú na čas. Neudrú hneď v prvej sekunde –  songwriting je založený na silových častiach a na tých oddychových, ktoré ale neslúžia len ako výplň.

Northlane – Paragon

Povedal by som, že každý nápad na albume má svoje opodstatnenie, okrem pár dekorácií v podobe dlhého začiatku skladieb Savage a Paragon, ale to je vec vkusu. Z celého albumu ide energia, ktorá každému vraví „dlho sme na tom makali a sme na seba hrdí“.  Mesmer má oproti Node výhodu v tom, že spája korene kapely s novými vplyvmi. Je to kompromis, preto sa aj po jeho vydaní podarilo značnú časť fanúšikov starších albumov pritiahnuť späť, stačí sa pozrieť na komenty na fb a na youtube. Určite tomu pomohol aj drsnejší výkon vokalistu Marcusa Bridgea, ktorý v Node tak trochu zaostával za svojim predchodcom Adrianom Fitipaldesom. Čo si mnoho fanúšikov určite cení je, že Marcus sa zlepšil, ide si svoje a nesnaží sa Adriana napodobniť. O produkciu nahrávky sa postaral David Bendeth (Bring me the horizon, Paramore, A Day To Remember) ale myslím, že album mohol znieť aj lepšie. Oproti Node je Mesmer viac „zahuhňaný“ a bicie už nie sú dominantné, čo je škoda, lebo Nic Pettersen je neskutočne nápaditý bubeník a zvuk náramne obohacoval. Celkovo je na Mesmer dosť atmosférických prvkov a neraz sa objavia aj postmetalové vplyvy. Nová produkcia má aj svoje kladné stránky.

Northlande – Citizen

Vytvára pocit, že pozornosť nemá byť zameraná na hráčov osobitne, ale na skladby ako také.  Northlane v rámci svojho turné na podporu nového albumu budú koncertovať aj na u nás – 25. júna sa zastavia v bratislavskom Randal Clube. Atmosféru klubu a energické podanie nového albumu si určite nenechajte ujsť!

Mohlo by ťa zaujímať

spot_img

Pražský výběr na výnimočnom klubovom koncerte v MMC

Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Vilém Čok, Klaudius Kryšpín, Jiří Hrubeš. Najslávnejšia zostava legendárneho Pražského výběru + DJ Roxtara prichádza na špeciálny klubový koncert do...