8.6 C
Slovakia
sobota, 1 apríla, 2023
spot_img

Propagandhi – Failed States

spot_img

Propagandhi-Failed-States| autor: Stanislav Šimčík

Porovnávať debutový album s tým posledným kanadských punkerov Propagandhi je ako porovnávať paradajku s kečupom. Stále je to červené ale substancia je už úplne iná.

Kým prvý album  z roku 1993 How to Clean Everything sa nesie na vtedajšej vlne kalifornského skate punku, ten z minuloročnej jesene Failed States je úplne iná šálka kávy. Propagandhi punkovej verejnosti tentokrat prinášajú temný mix punku, hardcore s  výdatnou príchuťou metalu. Radikálne ľavicové a antikonzumné názory však našťastie (alebo na škodu?) hudobníkov neopustili.

Album otvára takmer 6 minútová Note To Self, ktorej polovicu prvú tvorí inštrumentálne intro. Druhá polovica je obohatená aj o spev, ktorý ostro útočí na establišment a systém. Zlosť speváka neopúšťa ani v nasledujúcich skladbách a servíruje za sebou ostré protestsongy.

Propagandhi – Note To Self

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=At_MaOyo3lI‘]


 

Tie sú okorenené vulgarizmami a tak školský inšpektor len ťažko odporúči ako pomôcku pri výučbe angličtiny.  Aj keď u politických kapelách hudobná stránka občas zaostáva za textovou, u tejto platni to tak nieje. Hudobníci a špeciálne gitarista sa zdajú byť zruční a neboja sa posunúť mimo hraníc klišé. Sociálnym sieťam sa dnes už človek nevyhne a tak neprekvapuje, že o ne Propagandhi zavadili v skladbe “Status Update”.

Propagandhi – Status Update

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=WRrtTt5k3q4′]

 

Ňou sa aj láme album na dobrú a trocha lepšiu časť. Práve tá časť so skladbami označenými vyššími číslicami sa zdá byť vydarenejšia. Skladby sú melodickejšie a dynamickejšie ako na začiatku.


 

Trojicu za sebou idúcich skladieb – Dark Matters, Lotus Gait a Duplicate Keys Icaro sú akousi výkladnou skriňou albumu, ktorá v najlepšom svetle zachytáva jeho atmosféru.Nasledujúc skladba s vcelku sofistikovaným názvom The Fucking Rich Fuck The Poor  s necelými 40 sekundami  zabŕda aj do hniezda crustu.

Propagandhi – The Fucking Rich Fuck The Poor

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=dASeDXA2wtE‘]


 

V prípade Failed States ido o prvý album kapely vydaný v mamuťom punkovom vydavateľstve Epitaph Records. Tí však nevydajú hocikoho a voľbou Propagandhi určite neurobili chybný krok. Títo nazlostení chlapíci majú aj po 20. rokoch čo povedať – veď problémoch na svete, ku ktorým sa dá vyjadriť je habadej.

Propagandhi – Unscripted Moment

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=_9VjTVrg0M8′]

 

Fanúšikovia hardcore a možno aj metalu budú z albumu mať urćite radosť, fanúšikovia iných odnoží punku asi menej. Napriek tomu však ide o vydarený album prezentujúci dnešný hardcore v skvelom svetle.

Hodnotenie: 4/5

Mohlo by ťa zaujímať

Júlia Kozáková – Manuša

Ako mladé dievča trávila letné prázdniny v rómskych osadách. Aj vďaka tomu prenikla do hĺbky a krásy rómskej kultúry, ktorú si zamilovala. Dnes ju...

The Weeknd – Dawn FM

The Weeknd-ov piaty štúdiový album popisuje jeho osobnú cestu do očistca. Pozýva nás, aby sme mu na nej robili spoločnosť, zatiaľ čo duše všetkých zúčastnených...

Iggy Pop – Every Loser

James Newell Osterberg Jr., ktorého poznáme pod menom Iggy Pop, odštartoval nový rok albumom Every Loser. Pri jeho tvorbe spolupracoval s niekoľkými významnými umelcami a výsledok...

Munly & The Lupercalians – Kinnery Of Lupercalia; Undelivered Legion

Album Kinnery Of Lupercalia; Undelivered Legion Jaya Munlyho začína potleskom v piesni Ahmen. A inak než potleskom sa celkový dojem nedá zhodnotiť. Takmer na sekundu presne 40...