8.6 C
Slovakia
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

Rancid – …Honor Is All We Know

spot_img

untitledKeď sa povie kalifornský punkrock, mnohým hneď napadne Blink182, Offspring alebo Green Day. Tento rýchly melodický punk výrazne ovplyvnený surfrockom, zvukom Ramones alebo powerpopom prežíval svoj boom na prelome tisícročí. Kým väčšina týchto zoskupení zakotvila vo vodách mainstreamu, Rancid ostali ako-tak v undergrounde a ako čas plynul stali sa najrešpektovanejšou punkovu skupinou súčasnosti.

Ôsmy radový album, ktorý sa dokopy nahrával štyri roky otvára „Back Where I Belong „Bol som preč pridlho, som späť kde patrím“– spieva Tim Armstrong hneď v úvode a naráža tým zrejme na množstvo vedľajších projektov, v ktorých jednotliví členovia pôsobia. Menovaný dokonca stihol za ten čas produkovať napr. Jimmyho Cliffa , s ktorým získal Grammy.  Album hneď od začiatku znie tak ako sa od Rancid očakáva znieť – rýchlo, melodicky, no zároveň tvrdo a agresívne s charakteristickým, na prvé počutie nespeváckym prejavom spievajúcich. Či je to dobé alebo nie, uvidíme po poslednej pesničke.

Rancid – … Honor Is All We Know teaser


 

Po trojici úvodných skladieb, zmenu prináša stopa č.4 – Evil΄s My Friend – nesúca sa v skapunkovom duchu. Rancid vždy radi odskakovali do týchto sfér, čo je pochopiteľné – veď polovica zoskupenia pred Rancid pôsobila v legendárnej skapunkovej skupine Operation Ivy“.

Rancid – Evil´s My Friend


 

Hneď za ňou nasleduje najlepšia skladba albumu, rovnomenná „Honour Is All We Know, na ktorej si vlastne okrem bubeníka zaspieva svoje sólo každý člen skupiny.

„Je nutné mať odvahu na presadenie v tejto krajine.

Takže nezabudni odpustiť každému.

Prosperita je rieka, ktorá navždy tečie.

Česť je medzi nami, česť je všetko čo poznáme.“

Rancid – Already Dead


 

Keď to tak úprimne spievajú títo potetovaní americkí milionári, určite sa to musí podariť. Po dobrom štarte dochádza v druhej polovici albumu k ubratiu plynu a skladby sa miešajú do akejsi nevýraznej masy. Sú síce originálne, no chýbajú tu nejaké zapamätateľné vrcholy, bojím sa napísať hity. Vtipným spestrením tejto časti je Malfunction“, ktorej riff vzdialene pripomína „I Can΄t Explainod The Who.

Rancid – Malfunction


 

Rancid sa podarilo nahrať album, ktorý verných fanúškov nesklame. Nedosahuje však kvalít napr. „Indestructible a už vôbec nie „…And Out Come the Wolves“ . Keďže ten je považovaný za jeden z najlepších punkových albumov vôbec, môžeme to prepáčiť.

Rancid – Grave Digger


 

Napriek slabším miestam „… Honor Is All We Know“  je nahrávka, ukazujúca ako by malo znieť zoskupenie, ktoré je viac 20. rokov na scéne a myslí to s fanúšikmi a tvorbou vážne. Podstatné je poznať svoje limity, vedieť čo sa od nich očakáva, ísť naplno a s rešpektom k sebe samým experimentovať.

| autor: Stanislav Šimčík

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...