8.6 C
Slovakia
utorok, 4 októbra, 2022
spot_img

Chick Corea – The Vigil

Chick Corea – The Vigil

Fenomenálny Chick Corea je aj vo svojich sedemdesiatich troch rokoch stále aktívnym skladateľom a jeho inšpirácia má stúpajúcu tendenciu. V roku 2012 sa mu podarilo zaokrúhliť počet Grammy ocenení už na dvadsať kúskov a o rok neskôr fascinoval svet jazzu novým koncertným projektom The Vigil, s ktorým nahral aj rovnomerne nazvanú dosku.

Chick Corea je velikán, ktorý vyrástol na chrbtoch iných jazzových gigantoch. No v tejto hudbe bolo vždy príznačné spojenie mladosti a skúsenosti. A práve Chick Corea sa rozhodol vo svojom najnovšom projekte The Vigil dať šancu mladým, no už renomovaným hudobníkom – gitaristovi Charles Alturovi, basgitaristovi Hadrien Feraudovi a bubeníkovi Marcusovi Gilmorovi. Formáciu uzatvára skúsený dychár Tim Garland (bass clarinet, flauta, soprán a tenor saxofón).

Najnovšia doska má široký hudobný dosah, akoby Chick Corea bilancoval svoju kariéru a ponúkol tak kompaktný prierez svojej štýlotvornosti. V tom mu dopomáhajú aj silní hostia v podobe basgitaristu Stanley Clarka, perkusionistu Pernell Saturnina a saxofonistu Ravi Coltrane. Sedem eklektických kompozícií má v sebe iskru a oheň. Ich zafarbená atmosféra siaha niekedy až k ambientu, ktorý je však ďalej rozvíjaný do korpulentnej  formy.  Už na prvé počutie pocíti poslucháč dokonalú a vzrušujúcu súhru kapely, výnimočnú pre jej mnohostrannosť.

Zaujímavý príbeh ponúka skladba Legacy, ktorá je vlastne poctou jazzovým osobnostiam, ako bol Duke Ellington, Thelonious Monk, Charlie Parker, Miles Davis, ako aj John Coltrane (jeho hudobný genóm pokračuje v jeho synovi Rave Coltranovi) . Album Vigil je temperamentným, zádumčivým a vášnivým vyústením Coreovej štvrtej kompozičnej dekády.

Mnohí renomovaní odborníci v ňom vidia dokonalú komplexnosť, ktorá odráža Coreove najbohatšie usporiadané komponovanie v posledných rokoch. A zdá sa, že zostava nového projektu The Vigil by mohla byť zárukou kvalitnej produkcie aj po nasledujúce obdobie Coreovho života.

Mohlo by ťa zaujímať

spot_img

Danube Music Day uvádza – The Residents oslávia odložené 50. výročie aj na Slovensku!

Mystifikátori, priekopníci videoartu, konceptualisti a jedna z najvplyvnejších kapiel na svete. The Residents prídu vôbec po prvýkrát vo svojej päťdesiatročnej histórii na Slovensko, aby odohrali 18....

Soen – zrozumiteľná hĺbka