8.6 C
Slovakia
streda, 29 marca, 2023
spot_img

Space Cats – Space Cats EP

spot_img

Pri hľadaní Space Cats sa dajú nájsť dve formácie. A jedno výstižné meme, ehm. Prvá, staršia formácia, vydala album koncom sedemdesiatych rokov. Druhá, terajšia formácia, zvolila minialbum s rovnomenným názvom. Obidve však niečo spája. Okrem podobnosti typografie aj zvuk syntetizátorov, definujúcich zvuk space disca.

Súčasní Space Cats si zo sedemdesiatych rokov priniesli naozaj dobré vplyvy a hneď na začiatku treba zdôrazniť, že boogie sa vyhli. Space disco zašili do podkladov. Všetko, čo je nad nimi, sa od sedemdesiatok vzďaľuje a smeruje viac a viac k súčasnosti. Hudobníci dokázali na nevídane úspornej nahrávke, pozostávajúcej z rozpracovaných improvizácií, predstaviť evolúciu elektronickej hudby. Chronologicky od new wave až po new rave. V matematicky presnom poradí.  Na veľmi malej ploche a v kondenzovanej forme.

Prekonávanie horizontov elektroniky

Matematicky, alebo math rockovo vzaté, ak je plocha malá a forma kondenzovaná, ovplyvní to aj vektor rýchlosti. V tomto prípade tá rýchlosť rastie raketovo, konštantne, pri každej zatáčke. Každá zo skladieb je nepredvídateľná, no napriek tomu si nahrávka vďaka východiskovému tempu zachováva identitu.

Ťažko pritom pripísať zvuku konkrétne atribúty. Stretávajú sa tu totiž vplyvy raných nahrávok Human League, dream trancové sekvencie Roberta Milesa aj sound londýnskej scény. Všetko je však premyslené do takej miery, že dokonca aj chopping, ktorý do drumandbassového Dogs & Birds nasadí Jimmy Danger, znie ako vítané oživenie a v konečnom dôsledku dostáva do tracklistu element ďalšej vrstvy.

S každým ďalším prehrávaním sa pritom byť účel striedania štýlov pochopiteľný. Tým mixovaním sa totiž Space Cats darí držať poslucháča v strehu, rozvíjať melódiu do ďalších sfér a prekonávať či ďalej dopĺňať prvotné motívy. Napríklad track Humans, s hosťujúcim producentom Isobutanom, zaradený ako predposledná stopa je zaujímavou post-rockovou variáciou na oldschoolový house/trance, s čitateľným odkazom k Milesovému masterpiecu Children a acid housovým hymnám z prelomov osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. K tomu ešte nepatrná linka prevzatá z legendárneho Magic Fly od Space.

Tu by sa pokojne mohol minialbum zastaviť a ten dojem z neho by bol aj tak úplný. Namiesto toho nasleduje repríza Dogs & Birds v inštrumentálnej verzii. Je však o poznanie dlhšia, s intermezzom vedúcim do drumanbassovej časti. Vlastne je dobré, že sa na koniec dostal práve track Dogs & Birds. Space Cats tým pôsobí skoro konceptuálne.

V porovnaní voči predošlým skladbám je záver improvizačne pestrejší, navyše reflektuje na všetko to, čo poslucháč počul na albume dovtedy. Treba uznať, že toho nebolo najmenej. Vyšlo u Deadred Records.

Mohlo by ťa zaujímať

Júlia Kozáková – Manuša

Ako mladé dievča trávila letné prázdniny v rómskych osadách. Aj vďaka tomu prenikla do hĺbky a krásy rómskej kultúry, ktorú si zamilovala. Dnes ju...

The Weeknd – Dawn FM

The Weeknd-ov piaty štúdiový album popisuje jeho osobnú cestu do očistca. Pozýva nás, aby sme mu na nej robili spoločnosť, zatiaľ čo duše všetkých zúčastnených...

Iggy Pop – Every Loser

James Newell Osterberg Jr., ktorého poznáme pod menom Iggy Pop, odštartoval nový rok albumom Every Loser. Pri jeho tvorbe spolupracoval s niekoľkými významnými umelcami a výsledok...

Munly & The Lupercalians – Kinnery Of Lupercalia; Undelivered Legion

Album Kinnery Of Lupercalia; Undelivered Legion Jaya Munlyho začína potleskom v piesni Ahmen. A inak než potleskom sa celkový dojem nedá zhodnotiť. Takmer na sekundu presne 40...