8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img

The Pogues – in Paris

spot_img

the_pogues_in_paris_30__anniversary_concert_vinylVýborný zvuk, profi osvetlenie, dokumentárna kamera a dynamický strih. The Pogues nezanedbali žiadnu dôležitú zložku hudobného videa a ukázali, ako sa robí profesionálny DVD záznam.

Mnohí slovenskí hudobníci by si ho povinne mali pozrieť a potom by pochopili, že DVD nie je iba reprezentačnou spomienkou, či imidžovou doplnkovou záležitosťou. Je to prestíž, v ktorej by mali ukázať svoj rešpekt k fanúšikom, ktorí si ho kúpia. Tí sa predsa nechcú pozerať na žiadne home video, ale chcú byť vtiahnutí do atmosféry, v ktorej by nemala chýbať ani dokumentačná časť s filmovým napätím.

The Pogues – 30th Anniversary DVD teaser


 

Tento DVD záznam vznikol v parížskom Music Hall, pri príležitosti tridsiateho výročia kapely. Parížske publikum bývalo vždy veľkorysé k britským kapelám s punkovým nádychom. Parížske podzemie vítalo týchto hudobníkov s otvorenou náručou, keďže vedelo aký veľký vplyv majú na tamojšiu hudbu a kultúru. The Pogues sa do Francúzska pravidelne vracali.

The Pogues – If I Should Fall from Grace with God

https://www.youtube.com/watch?v=DrBLqp-s__o


 

Kapela okolo Shane  MacGowana sa stala známou aj pre svoje časté „alkoholové jazdy“. Kto dnes už spočíta to obrovské kvantum vypitého ginu a hektolitre preliateho piva? Aj na tomto DVD zázname je vidno, ako je Shane značne pod parou, no je obdivuhodné, že stále je ešte pri tom svojom „koncertnom vedomí“. A práve to od neho fanúšikovia očakávajú a boli by pravdepodobne sklamaní, ak by dorazil nasucho. Veď, ako by to vyzeralo, keby prišiel Charles Bukowski v čase svojej najväčšej slávy na čítačku triezvy a nespravil tam škandál. Shane sa napriek značnému osobnostnému rozkladu stále ešte drží nad hladinkou, keď nielenže dobre spieva, ale pamätá si aj všetky svoje texty.

The Pogues – Streams of Whisky


 

Dodnes panuje opodstatnený názor, že Pogues vlastne zachránili tradíciu írskej hudby a preniesli ju do modernej populárnej hudby. The Pogues ovplyvnili nielen irish punk na čele s Dropkick Murphys, Flogging Molly a ďalšími, ale aj súčasnú folkovú scénu s Mumford and Sons atď.

The Pogues – A Pair of brown eyes


 

The Pogues sa predstavili v osemčlennej zostave, bol to jeden z posledných koncertov Philipa Chevrona, ktorý o rok na to zomrel. Už na tomto zázname pôsobí krehko, napriek tomu si spoločné chvíľe so svojimi priateľmi užíva plnými dúškami. O vokál sa v skladbách strieda Shane spolu so Spider Stacy, ktorý vnáša do folklóru aj popový nádych podobný Simple Minds. V rýchlom tempe naberá Shanov hlas na obrátkach, kým v pomalších piesňach nie je až tak inotanačne istý, ako ukázal v plačlivej „Kitty„. No tu sa zas ukazuje jeho druhá vlastnosť a to interpretačná precítenosť príbehu.

The Pogues – Kitty


 

Shane počas celého koncertu uskráva z ginu a fajčí jednu cigaretu za druhou. V jeho démonickým pohľade sa strieda tragika s iskrou usadenostii.  Po celý čas má nasadené slnečné okuliare, ktoré si dal dolu až pri jednom z najväčších hitov kapely staro írskom námornom nápeve Dirty Old Town. Na divákov sa tak vanie závan rodinných hodnôt a tradície. No Shane spieva aj o životnej ceste, na ktorej nikdy neviete čo vás čaká,  či vám zasvieti slnko, alebo sa spustí na vás hlboký dážď  ako sa spieva v piesni  Sunny Side of the Street ( mimochodom túto skladbu prespievala aj známa česká pub rocková skupina Tři Sestry).  V tejto kompozícii sa naplno ukázalo aj hosťujúce dychové trio, ktoré pridalo vystúpeniu mariachi nádych.

The Pogues – Dirty old town


 

Ku koncu koncertu sa ku kapele pridá aj  hosťujúca speváčka Ella Finer, ktorá zaspieva so Shanom duet Fairytale of New York a ich spoločný tanec medzi konfetami je romantickou bodkou evokujúcou snahu všetkých írskych imigrantov usadiť sa.

The Pogues & Kirsty McColl – Fairytale of New York

https://www.youtube.com/watch?v=HwHyuraau4Q


 

The Pogues sú opilci, drsní chlapi, neotesanci, ale vo svojej podstate milí ľudia, ktorí sa neboja  prejaviť  naživo emócie a lásku k svojej domovine, k jej tradíciam a k jej hudbe. Už tridsať rokov šíria po svete svoje krásne piesne a tento záznam bude krásnym filmovým zážitkom aj pre tých, ktorý sa nemohli osobne zúčastniť tejto nezabudnuteľnej udalosti.

| autor: Daniel

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...