8.6 C
Slovakia
pondelok, 23 novembra, 2020
Home Recenzie The Pogues - in Paris

The Pogues – in Paris

the_pogues_in_paris_30__anniversary_concert_vinylVýborný zvuk, profi osvetlenie, dokumentárna kamera a dynamický strih. The Pogues nezanedbali žiadnu dôležitú zložku hudobného videa a ukázali, ako sa robí profesionálny DVD záznam.

Mnohí slovenskí hudobníci by si ho povinne mali pozrieť a potom by pochopili, že DVD nie je iba reprezentačnou spomienkou, či imidžovou doplnkovou záležitosťou. Je to prestíž, v ktorej by mali ukázať svoj rešpekt k fanúšikom, ktorí si ho kúpia. Tí sa predsa nechcú pozerať na žiadne home video, ale chcú byť vtiahnutí do atmosféry, v ktorej by nemala chýbať ani dokumentačná časť s filmovým napätím.

The Pogues – 30th Anniversary DVD teaser


 

Tento DVD záznam vznikol v parížskom Music Hall, pri príležitosti tridsiateho výročia kapely. Parížske publikum bývalo vždy veľkorysé k britským kapelám s punkovým nádychom. Parížske podzemie vítalo týchto hudobníkov s otvorenou náručou, keďže vedelo aký veľký vplyv majú na tamojšiu hudbu a kultúru. The Pogues sa do Francúzska pravidelne vracali.

The Pogues – If I Should Fall from Grace with God

https://www.youtube.com/watch?v=DrBLqp-s__o


 

Kapela okolo Shane  MacGowana sa stala známou aj pre svoje časté “alkoholové jazdy”. Kto dnes už spočíta to obrovské kvantum vypitého ginu a hektolitre preliateho piva? Aj na tomto DVD zázname je vidno, ako je Shane značne pod parou, no je obdivuhodné, že stále je ešte pri tom svojom “koncertnom vedomí”. A práve to od neho fanúšikovia očakávajú a boli by pravdepodobne sklamaní, ak by dorazil nasucho. Veď, ako by to vyzeralo, keby prišiel Charles Bukowski v čase svojej najväčšej slávy na čítačku triezvy a nespravil tam škandál. Shane sa napriek značnému osobnostnému rozkladu stále ešte drží nad hladinkou, keď nielenže dobre spieva, ale pamätá si aj všetky svoje texty.

The Pogues – Streams of Whisky


 

Dodnes panuje opodstatnený názor, že Pogues vlastne zachránili tradíciu írskej hudby a preniesli ju do modernej populárnej hudby. The Pogues ovplyvnili nielen irish punk na čele s Dropkick Murphys, Flogging Molly a ďalšími, ale aj súčasnú folkovú scénu s Mumford and Sons atď.

The Pogues – A Pair of brown eyes


 

The Pogues sa predstavili v osemčlennej zostave, bol to jeden z posledných koncertov Philipa Chevrona, ktorý o rok na to zomrel. Už na tomto zázname pôsobí krehko, napriek tomu si spoločné chvíľe so svojimi priateľmi užíva plnými dúškami. O vokál sa v skladbách strieda Shane spolu so Spider Stacy, ktorý vnáša do folklóru aj popový nádych podobný Simple Minds. V rýchlom tempe naberá Shanov hlas na obrátkach, kým v pomalších piesňach nie je až tak inotanačne istý, ako ukázal v plačlivej “Kitty“. No tu sa zas ukazuje jeho druhá vlastnosť a to interpretačná precítenosť príbehu.

The Pogues – Kitty


 

Shane počas celého koncertu uskráva z ginu a fajčí jednu cigaretu za druhou. V jeho démonickým pohľade sa strieda tragika s iskrou usadenostii.  Po celý čas má nasadené slnečné okuliare, ktoré si dal dolu až pri jednom z najväčších hitov kapely staro írskom námornom nápeve Dirty Old Town. Na divákov sa tak vanie závan rodinných hodnôt a tradície. No Shane spieva aj o životnej ceste, na ktorej nikdy neviete čo vás čaká,  či vám zasvieti slnko, alebo sa spustí na vás hlboký dážď  ako sa spieva v piesni  Sunny Side of the Street ( mimochodom túto skladbu prespievala aj známa česká pub rocková skupina Tři Sestry).  V tejto kompozícii sa naplno ukázalo aj hosťujúce dychové trio, ktoré pridalo vystúpeniu mariachi nádych.

The Pogues – Dirty old town


 

Ku koncu koncertu sa ku kapele pridá aj  hosťujúca speváčka Ella Finer, ktorá zaspieva so Shanom duet Fairytale of New York a ich spoločný tanec medzi konfetami je romantickou bodkou evokujúcou snahu všetkých írskych imigrantov usadiť sa.

The Pogues & Kirsty McColl – Fairytale of New York

https://www.youtube.com/watch?v=HwHyuraau4Q


 

The Pogues sú opilci, drsní chlapi, neotesanci, ale vo svojej podstate milí ľudia, ktorí sa neboja  prejaviť  naživo emócie a lásku k svojej domovine, k jej tradíciam a k jej hudbe. Už tridsať rokov šíria po svete svoje krásne piesne a tento záznam bude krásnym filmovým zážitkom aj pre tých, ktorý sa nemohli osobne zúčastniť tejto nezabudnuteľnej udalosti.

| autor: Daniel

VYBERÁME

Koncert Mucha Quartet si už vychutnajú aj diváci v sále

Na koncerte 24. novembra v Koncertnej sieni SF, už za sprievodu divákov (obsadenie 50% kapacity sály), predstaví Mucha Quartet (Juraj Tomka 1....

Kassa Overall sa zamyslel nad rozdelenou Amerikou

Americký jazzový bubeník Kassa Overall prináša svoj pohľad na rozdelené USA a život v pandemickom Seattli vo svojom krátkom filme I Think...

Hania Rani – Home

Rok po vydaní debutového albumu Esja vyšiel poľskej skladateľke, klaviristke a najnovšie už aj speváčke, Hanie Rani, vo vydavateľstve Gondwana Records ďalšia novinka....

Blackmetalisti Yaotl Mictlan idú po stopách dávnych predkov

Názov najnovšieho albumu Sagrada Tierra del, americkej black metalovej formácie Yaotl Mictlan, vychádza čiastočne z ich hispánskych koreňov a taktiež z obľuby k...

Pravý pandemický album od Briqueville

Tretí štúdiový album Quelle (Pelagic Records) belgickej post metalovej kapely Briqueville vznikol v absolútnej izolácii každého člena. https://www.youtube.com/watch?v=H8krg8MG7_4&ab_channel=PelagicRecords