8.6 C
Slovakia
pondelok, 20 septembra, 2021
spot_img
HomeRecenzieThe Stranglers - Acoustic in Brugge

The Stranglers – Acoustic in Brugge

cf04d203340caf7395fc9dc58c03c055| autor: Stanislav Šimčík

Hoci sa The Stranglers zaraďujú medzi prvé britské punkové kapely, nikdy medzi ne celkom nezapadali. Od rovesníkov The Clash alebo Sex Pistols boli o niečo starší, niektorí členovia nosili punkom tak nenávidené fúzy a v ich hudbe dominovali klávesy.

Napriek tomu ich prvé albumy korunované hymnou No More Heroes si punkeri prisvojili a v magickom roku 1977 boli najúspešnejšou punkovou kapelou v hitparádach. Veď debutový Rattus Norvegicus to dotiahol až na 4. miesto predajnosti albumov. Čo na tom, že neskôr trocha ubrali z agresivity.

The Stranglers – Sanfte Kuss

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Cjim9nYdr_0′]


 

Acoustic In Brugge je akustický živý album nahraný v decembri 2007 v belgických Brugách. Na ploche viac ako hodiny škrtiči prezentujú 19 skladbový prierez svojou bohatou tvorbou. Koncert začína sólom pre akordeón, ktorý strašidelnú skladbu z roku 1981 Walz in Black transformuje na krčmovú pijanskú spievanku. Po nej nasleduje skok o 10 rokov v podaní Instead Of This a zapojenie do setu aj ostatných spoluhráčov. Ako to už pri akustických setoch býva, chýbajúca elektrina má za následok, že koncert sa nesie v pomalšom kľudnejšom, komornom duchu ako to býva zvyčajne.

The Stranglers – Dutch Moon

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=w65TJX2LmIk’]


 

Vo všetkej úcte ku tvorbe The Stranglers pri štvrtej skladbe začínajú hádzať do hry aj nejaké esá z rukáva. Začína to nádhernou európskou ženou, čiže European Female, za ktorou nasledujú Princess Of Street, Strangle Litlle Girl a Always The Sun. Práve posledná menovaná je zrejme najznámejšou skladbou z ich neskoršieho novovlného obdobia. Pri tejto skladby spevák vyzýva k pripojeniu sa aj poslucháčov, ktorí vďačne doplňujú vokály. Apropo vokály. Ako naživo dokázali urobiť echo efekt druhého speváka počas sóla je pre mňa doteraz záhadou.

Príjemným prekvapením je určite stopa č.11Spectre Of Love, na ktorú by len málokto povedal, že bola vydaná v dobre nahrávania tohto koncertu.  Žeby už neplatilo, že každá punková kapela vydáva svoje najlepšie veci iba na prvých troch albumoch?

The Stranglers – In the End

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=6MHxk2Oslms’]


 

Album má prekvapivo aj edukatívnu rovinu. Veď aké prezývky sa v Británii dávajú drogám Vám povie spevák Jean-Jacques Burnel počas krátkej prestávky pred skladbou o heroíne Don’t Bring Harry. O vzťahu ku rozvodovému právnikovi jeho ženy sa zasa dozviete v I hate you.

The Stranglers – European Female

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=32yMJPBhGBw’]


 

Album Acoustic in Brugge je skvelým živákom, ktorý ocenia nielen fanúšikova jednej z najdôležitejšej punkovejnovovlnej skupiny. Koncert ponúka mix hitov ale aj menej známych skladieb, ktoré spolu vytvárajú vyrovnaný celok zasadený do komornej atmosféry. Živé albumy majú často svoje špecifiká ako napr. zvuková kvalita alebo prílišná snaha o pseudovirtuzitu, ktorú nemusí každý poslucháč stráviť. Táto nahrávka je však voči týmto chorobám imúnna. Škoda len, že sa „škrtiči“ nepopasovali s viacerými skladbami zo skoršej tvorby. Rozhodne by bolo zaujímavé si vypočuť akustickú Golden Brown, spomínanú No More Heroes alebo Something Better Change

Hodnotenie – 4/5

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

VYBERÁME

spot_img