8.6 C
Slovakia
streda, 2 decembra, 2020
Home Recenzie Therapy? - Disquiet

Therapy? – Disquiet

1904070_899547146731050_4098238139866629068_n

Therapy? Je kapela ktorú počúvam od detstva, som ich druhý najväčší fanúšik na Slovensku hneď po mojom bratovi, ktorý ma vlastne priviedol k počúvaniu alternatívy. Kapela je na scéne od roku 1989 a pri svojom 14 albume má poslucháčovi stále čo povedať.

Ale kto sú vlastne títo alternatívni dinosaury? Prelom v ich tvorbe bolo EP Shortsharpshock a následne vydaný album Troublegum (1994) ktorý im priniesol nomináciu na Mercury Prize. Troublegum obsahuje najväčšie hity kapely ako Opal Mantra či Screamager. Album bol jedinečný kvalitným zvukom, rýchlymi rytmickými gitarovými riffmi a neuveritelným bubeníckym umením Fyfa Ewinga.

Therapy? – Still Hurts

https://www.youtube.com/watch?v=4XvmmmQKg-s

Súčasný album Diquiet práve nadväzuje na kvalitu  z roku 1994. Pod album Diquiet sa producentsky podpísal Tom Dalgety,  ktorý ma na svedomí albumy od Royal Blood, Band of Skulls či Turbowolf. Dve ústredné postavy zoskupenia basák Michael McKeegan a gitarista a spevák Andy Cairns, nestratili ani po rokoch živelnosť a hravosť,. Na albume ich doprevádza bubeník Neil Cooper, ktorý s nimi pracoval aj na predošlom albume A Brief Crack of Light.

Therapy? – Pitiless Void

Každá pieseň na albume  Disquiet má silný filozofický odkaz s pera Andyho Cairnsa. Jedenásť skladieb odštartuje prvá mediálne vydaná Still Hurts. Nasledujú ďalšie silnejšie alebo slabšie tracky. Osobne ma veľmi oslovili songy Insecurity, Vulgar Displey of Powder a Words Fail Me ktoré mi pripomínajú predošlú agresívnu tvorbu od Therapy?. Pri 14 albume v poradí je najpravdepodobnejšie, že ďalšie vydarené skladby ako Fall Behind a Idiot Cousin ľahko splynú s predošlou tvorbou. Zvyšné skladby na albume sú normálny priemer, ktorý človek popočúva a vypustí z hlavy.

Therapy? – Fall Behind

https://www.youtube.com/watch?v=R2me-AqcA1U

Album, hoci nie je dokonalý, dáva ďalší bod kapele, ktorá odmieta škatulkovanie a prispôsobovanie sa trendom, ale drží sa 26 rokov svojej filozofie a svojho zvuku, ktorý jej verný fanúšikovia ocenia.

VYBERÁME

Miešanie kultúr, zvykov a trochu Johna Lennona a Yoko Ono na vianočnej doske od Calexico

Spracovaním cover verzie Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona a Yoko Ono uvádza svoj vianočný album Seasonal Shift (City Slang)...

Axis Records uvádza novú dosku od DVS1

Americký techno producent Zak Zak Khutoretsky, ktorý vystupuje pod pseudonymom DVS1, vydal novú dosku Beta Sensory Motor Rhythm vo vydavateľstve Axis Records.

October and the Eyes debutuje

Novozélandská pesničkárka a producentka October and the Eyes debutuje so svojím EP Dogs and Gods, z ktorého pochádza aj metaforický singel Dark...

Tara Fuki – Motyle

Posledný radový album poľsko-českého dua Tara Fuki je dôkazom autorsky vyzretého umeleckého prejavu, ktorý sa z albumu na album vyhraňuje. Zároveň je to...

Saint-Saëns aj Bob Marley v podaní Kanneh-Mason family

Britský sláčikový súbor Kanneh-Mason family pripravil nahrávku The magical Carnival (Decca Records), na ktorom spracoval poémy detského autora Michaela Morpurga v podaní herečky...