8.6 C
Slovakia
streda, 23 septembra, 2020
Home Recenzie Therapy? - Disquiet

Therapy? – Disquiet

1904070_899547146731050_4098238139866629068_n

Therapy? Je kapela ktorú počúvam od detstva, som ich druhý najväčší fanúšik na Slovensku hneď po mojom bratovi, ktorý ma vlastne priviedol k počúvaniu alternatívy. Kapela je na scéne od roku 1989 a pri svojom 14 albume má poslucháčovi stále čo povedať.

Ale kto sú vlastne títo alternatívni dinosaury? Prelom v ich tvorbe bolo EP Shortsharpshock a následne vydaný album Troublegum (1994) ktorý im priniesol nomináciu na Mercury Prize. Troublegum obsahuje najväčšie hity kapely ako Opal Mantra či Screamager. Album bol jedinečný kvalitným zvukom, rýchlymi rytmickými gitarovými riffmi a neuveritelným bubeníckym umením Fyfa Ewinga.

Therapy? – Still Hurts

https://www.youtube.com/watch?v=4XvmmmQKg-s

Súčasný album Diquiet práve nadväzuje na kvalitu  z roku 1994. Pod album Diquiet sa producentsky podpísal Tom Dalgety,  ktorý ma na svedomí albumy od Royal Blood, Band of Skulls či Turbowolf. Dve ústredné postavy zoskupenia basák Michael McKeegan a gitarista a spevák Andy Cairns, nestratili ani po rokoch živelnosť a hravosť,. Na albume ich doprevádza bubeník Neil Cooper, ktorý s nimi pracoval aj na predošlom albume A Brief Crack of Light.

Therapy? – Pitiless Void

Každá pieseň na albume  Disquiet má silný filozofický odkaz s pera Andyho Cairnsa. Jedenásť skladieb odštartuje prvá mediálne vydaná Still Hurts. Nasledujú ďalšie silnejšie alebo slabšie tracky. Osobne ma veľmi oslovili songy Insecurity, Vulgar Displey of Powder a Words Fail Me ktoré mi pripomínajú predošlú agresívnu tvorbu od Therapy?. Pri 14 albume v poradí je najpravdepodobnejšie, že ďalšie vydarené skladby ako Fall Behind a Idiot Cousin ľahko splynú s predošlou tvorbou. Zvyšné skladby na albume sú normálny priemer, ktorý človek popočúva a vypustí z hlavy.

Therapy? – Fall Behind

https://www.youtube.com/watch?v=R2me-AqcA1U

Album, hoci nie je dokonalý, dáva ďalší bod kapele, ktorá odmieta škatulkovanie a prispôsobovanie sa trendom, ale drží sa 26 rokov svojej filozofie a svojho zvuku, ktorý jej verný fanúšikovia ocenia.

VYBERÁME

Živé umenie pokračuje v A4-ke s koncertmi Radian, Wiedermann a мʌvʌ

Rakúska akvizícia Radian z prestížneho hudobného vydavateľstva Thrill Jockey zahrá už zajtra večer v A4-ke spolu so slovenským skladateľom Matúšom Wiedermannom a pesničkárskym projektom мʌvʌ.

EX:CLASS series uvádza: Bardo – Sisa Féher & Vladko Mikláš, Tara Fuki a Isobutane + arX + mlsblk v MMC

Festival EX:CLASS pokračuje aj napriek neľahkej situácii. Sme nesmierne radi, že pozvanie na festival prijala Sisa Fehér...

Čierno-biely pohľad na pokoj v duši od Paradise Cinema

Oduševnený dialóg saxofónového zvuku prichádzajúceho zo západného sveta s tradičnými perkusívnymi nástrojmi z afrického pobrežia. Harmonicko-rytmické motívy...

Pokračuje sa s remastrovaním albumov Deža Ursinyho

OZ Provisorium prináša remastrovanú reedíciu kultovej nahrávky Nové mapy od autorského tandemu Dežo Ursiny a Ivan Štrpka. https://www.youtube.com/watch?v=r3Rr-baVXKg&ab_channel=dezoursiny

Jazzová verejnosť sa zhodla na najlepšom džezmenovi – je ním Nikola Bankov

Ocenenie jazzovej verejnosti na tohtoročnom ESPRITE získal saxofonista Nikola Bankov za nahrávku Bright Future, https://www.youtube.com/watch?v=i9Jcc-agSww&ab_channel=NikolaBankovMusic