8.6 C
Slovakia
piatok, 21 júna, 2024
spot_img

This Is The Kit – Off Off On

spot_img

Kate Stables dala dohromady jednu veľmi zaujímavú partičku a pod názvom This Is the Kit už nejaký ten čas spoločne hrajú a vydávajú folk rockové pesničky. Na ich piatej štúdiovej doske Off Off On je dostatok toho, čo inak chýba súčasnej klubovej hudbe – invenčné melódie, ktoré si zapamätáte a budete si ich chcieť pohvizdovať. Lenže žiadne klišé v nich nehľadajte.

Bendžo je nástroj, ktorý predurčuje charakter hudby no môže aj poriadne iritovať a po čase zunovať. Veľmi záleží na tom, ako s ním dokážete narábať, či radšej dáte do popredia horizontálnu, či vertikálnu líniu, alebo ako ho kombinujete s inými hudobnými nástrojmi a spevom. Takto sa s ním pohráva parížsko-britská hudobníčka Kate Stables, ktorá stojí za kapelou This Is The Kit.

Celú atmosféru v piesňach nestavia iba na jednom nástroji. Dobre ovláda aj iné strunové inštrumenty a dopĺňa ich ďalšími muzikantmi v dualistickom rozložení – Rozi Plain na basgitare a vokály, Neil Smith na gitare, Jamie Whitby-Coles na bicie nástroje a jej manžel Jesse D. Vernon hrajúci na gitaru a klávesy. Zároveň je v popredí jej hlas, ktorý má nesmierne zaujímavú farbu a Kate s ním dokáže vystavať zaujímavý melodický oblúk. Katin vokál patrí k výnimočným práve svojím zafarbením, hoci nie každému môže sadnúť tento vibráto štýl. Nepracuje s ním však samoúčelne, len s ním dotvára celkové súznenie.

„MOJE SKLADANIE A ARANŽOVANIE PREBIEHA V AKOMKOĽVEK PORADÍ. JE MIERNE CHAOTICKÉ, NEPLÁNOVANÉ  A NÁHODNÉ, TAKTIEŽ SI VYŽADUJE VEĽA ČASU, PRÁCE A JE ZA TÝM VEĽA NEVEDENIA, ČO VLASTNE ROBÍM. NAKONIEC SA TO POTOM USADÍ DO NEJAKÉHO TVARU PIESNE. POTOM ICH ZAČNEM HRAŤ NA KONCERTOCH, ABY SOM PRIŠLA NA TO, ČO S NIMI ĎALEJ.“

Každá pieseň má svoju špecifickú náladu v trochu inom lesku a možno v nich počuť odlesky folk rocku, smooth jazzu, no najmä keltskej hudby. Je to dané aj tým, že aranžmány vznikali vo Walese a celý album sa nahrával v nádhernom vidieckom prostredí, v modernom štúdiu Real World u Petra Gabriela, ktorý sám prejavuje záujem o túto hudbu.

Kate sa ako speváčka-storytellerka rozhodla zachovať komorný a intímny charakter svojich príbehov. V aranžmánoch len občas na seba vrství vokály, inak ich člení, alebo sa odmlčí v starostlivo vystavanom pradive vokálno-inštrumentálnych sadzbách, v ktorých zaujme aj jednoduchý dialóg gitary a hlasu s občasnými rytmickými výkyvmi (Started Again), ako aj bohatší zvuk na dychové nástroje, len tak kĺžuce v priliehavo nazvanej piesni Slider a v najhitovejšej skladbe celého albumu Coming to Get You Nowhere.

Kate je ďaleko od univerzálnosti, keď v piesňach prežíva svoje osobné skúsenosti a zážitky. Niekedy aj veľmi bolestivé – ako z odchodu blízkeho človeka v úvodnej skladbe Found Out. Občas však vhupne do abstraktného priestoru, v ktorom čerpá od svojej obľúbenej autorky Ursuly Le Guin.

Skladby nie sú len silno melodické, ale aj rytmické, z ktorých cítiť groovy nasiaknuté keltskou hudbou. Veľmi ľahko sa nimi prenesiete do zapadnutej krčmičky, kde sa recitovali – spievali príbehy dávnych predkov.

This Is The Kit je modernou odozvou dávnych časov britských a francúzskych trubadúrov a truvérov, ktorí majú dnes svojich pokračovateľov, ktorí si našli zázemie v hipsterských kaviarňach, kníhkupectvách, antikvariátoch, kam sa po zavretí klubov, utiahla Kate so svojou kapelou.

Po rozvoľnení opatrení, nepochybujeme o tom, že to nebude dlho trvať a hudobníci sa presunú do väčších priestorov, pretože táto nahrávka si zaslúži mať veľa koncertných divákov.

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...