8.6 C
Slovakia
sobota, 26 novembra, 2022
spot_img

Tomáš Lukáč Group – Heart–Shaped

Jazzovým albumom Heart-Shaped nám kapela Tomáš Lukáč Group ukazuje, ako by asi znela Nirvana, keby mal Kurt Cobain vysporiadaný život. Hrávali by vo výťahoch? Tvorili by evergreeny?

Bratislavský jazzový gitarista Tomáš Lukáč na debute neostal len na hraniciach hlavného mesta. Okrem toho, že šiel ďaleko za hranicu hudobných coverov, prináša do našich končín svojich zahraničných kolegov. S tými do éteru vypustili neobyčajné, na prvý pohľad možno trochu zvláštne, spojenie jazzu a Nirvany.

Medzinárodnú kapelu tvoria hudobníci z Nemecka – pianista Andre Schwager, Rakúska – basgitarista Markus Oberleitner a Číny – bubeník Zhitong Xu. Na nahrávke hosťujú aj slovenské mená ako napríklad Prezident Lourajder. Notoricky známe pesničky z deväťdesiatych rokov dostali v roku 2021 nový odev. Hudobníci spomalili BPM, zmenili tzv. „mood” skladieb a doplnili ich o výživné sóla.

Nepredstaviteľné presahy hip– hopu a jazzových improvizácií alebo Smells Like Teen Spirit s podguráženou gitarou a bez textu, dokazujú nielen zvládnuté remeslo debutantov, ale najmä cit a akúsi mladícku, o to viac kvalitnejšiu, recesiu, či odvážnosť. Mať totiž gule na radikálne prearanžovanie kultových piesní je tak trochu podobné Nirvane (referenčné príklady: Where Did You Sleep Last Night či The Man Who Sold the World).

Päťdesiat minút veľmi podarených prerábok, v ktorých nešiel do úzadia vlastný rukopis kapely, ale práve naopak. Veď niektoré skladby sa s originálom zhodujú len názvom. Osobne by sa mi veľmi pozdávalo takéto prevedenie aj piesne Polly. Možno by to, vo výsledku, nebola až taká smutná skladba…

Mohlo by ťa zaujímať

spot_img

Prsteň Nibelungov ako suita v Slovenskej Filharmónii

Prsteň Nibelungov alebo Nibelungov prsteň bez slov. Slovenská filharmónia uvedie na štvrtkovom (24. novembra) a piatkovom (25. novembra) koncerte suitu slávneho diela Richarda Wagnera v aranžérskom...