8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img

XDZVØNX – Everything We Dreamt About

spot_img

Už dlhšiu dobu sledujeme aktivity dua XDZVØNX z Vroclavu. A stále nás prestáva v tom dobre slova zmysle udivovať. Pri počúvaní ich tvorby nie je nikdy vymedzená hranica medzi rozpoznateľným a ukrývajúcim. A práve touto vlastnosťou vedie osloviť rôznych poslucháčov aj na najnovšej nahrávke Everything We Dreamt About.

Máte radi vtiahnutie do deja temného ambientu, noisový kladivový úder, tanečnú no nie všednú elektroniku, páči sa vám nevšedné narábanie so zvukmi a transformácia ruchov do tónov, či naopak ich rozlaďovanie do šumov, alebo len obdivujete dobre skrývanú mystifikáciu? Ak áno, tak vás osloví aj tvorba poľského dua XDZVØNX, Bora a.k.a. Lylka Snufkin, ktorí charakterizujú svoj štýl ako syntézu sacral noise/dark synthwave/pure brutalism.

V booklete tejto nahrávky píšu, že nikto nie je v bezpečí pred lapením v sociálnych sieťach, preto máte dvakrát merať a ešte viac rozmýšľať nad tým, čo zo svojho súkromia zdieľate. Oni svoju identitu zatajujú zakrývaním očí, čo možno vnímať aj tak, že oči sú oknom do duše, očný kontakt môže rušiť a neznamená nič, keď je neúprimný. Teda umelecká selektívnosť, ktorá nesúvisí s aktivizmom, ako je zvykom medzi umeleckým undergroundom v Bielorusku či Iráne.

Tá tajuplnosť a tajomnosť je budovaná hneď od začiatku. Napriek vrstvenia zvukov je zachovaná rozpoznateľnosť melódií – ani v noise záchvevoch sa nestrácajú jasne čitateľné melodické postupy (You Have to be Alone).

Nahrávka má veľmi vyspelý a špecifický zvuk. Poslucháč sa v nej nebude strácať, pretože nie je odťažitá, ale zrozumiteľná a čitateľná. A to aj napriek tomu, že nie je vôbec jednoduché porovnať ju s niečím obdobným. Skôr sa prejavuje žánrová a štýlová obdobnosť, preklenutie osemdesiatkového synthwave s deväťdesiatkovým noise až po súčasné elektronické fúzie zdanlivo nespojiteľného  – v prípade XDZVØNX sú to sakrálne motívy pravoslávnej cirkvi, ktoré celosvetovo preslávil estónsky skladateľ Arvo Pärt, s elektronickými aranžmánmi a skreslenými vokálmi.

Everything We Dreamt About je konzistentný album, na ktorom sa nachádzajú zaujímavé okamžiky a je celkovým obrazom rokmi budovaného univerza tohto výnimočného projektu. Ponúka priamočiarosť aj zvraty, jednoduchosť aj prešpekulovanú sadzbu skladieb z pohľadu dvojice poľských hudobníkov a producentov.

XDZVØNX stále patria aj vo svojej domovine do undergroundového portfólia, no čoraz viac poslucháčov a promotérov zo zahraničia objavuje ich neskrývané čaro v ich skrývanom pohľade.

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...