8.6 C
Slovakia
pondelok, 21 septembra, 2020
Home Recenzie Yo La Tengo - Fade

Yo La Tengo – Fade

Yo-La-Tengo-Fade-608x608| autor: Daniel

Americké trio Yo La Tengo sa síce nemôže pýšiť horibilným predajom svojich nosičov, ale aspoň ich sprevádza cena útechy v podobe prívlastku – miláčikovia kritikov. Ani jeden z ich albumov totiž nebol vyslovene zle prijatý. No táto spokojnosť renomovaných publicistov ich zaväzuje únavným pocitom prinášať stále kvalitné diela, ktoré by mohli ich tvorbu posunúť aj o krok vpred.

Yo La Tengo netiahnu k avantgardnému hudobnému poňatiu typu Sonic Youth,  no ich prejav je stále natoľko alternatívny, aby nedokázal uspokojiť mainstremovú hladinu. Dobrým príkladom tejto rozpoltenosti je aj skladba “Stupid Things” z nového albumu Fade,  kde jemnú melódiu sprevádza znepokojivý, temný rytmický sprievod.

Yo La Tengo – Stupid Things


 

No práve spojenie  melanchólie a sangvinistickej rozžiarenosti do dur molového napätia je charakteristickou a jedinečnou vlastnosťou tejto kapely.  Album Fade odkazuje na ich tvorbu z deväťdesiatich rokov, kde kombinovali jasnejšiu pesničkovú formu s jam session náladou. Tento krát sa vyhýbajú väčším experimentom s faktúrou, akoby tým chceli zjednodušiť svoju hudobnú reč a posunúť ju smerom k väčšej komunikatívnosti.

Yo La Tengo – Paddle forward


 

Napriek tomu nechýbajú ich typické vrstvenie gitár, či hrátky so spätnou väzbou. Yo La Tengo majú aj bez elektronických mašiniek neuveriteľnú “hudobno – slovnú” zásobu. Vďaka dychovej a sláčikovej inštrumentácii, na ktorej sa podieľali viacerí hostia, pripravili bohaté no stále intímne aranžmány. Nahrávka má v sebe schované silné melodické nápady, ktoré vykúkajú v správnom momente. Niekedy sú minimalistické a až po chvíľke sa začínajú témy viac rozvíjať.

Yo La Tengo – I´ll be Around


 

Kapela s  nimi narába trpezlivo, preto môžu pôsobiť niekedy rozvláčne. Na harmonických plochách sa postupne repetitívne vrstvia. Na albume nie sú prítomné tlakové gitarové steny plné organizovaného hluku, ktoré sa nachádzali na niektorých ich starších divokejších albumov. Fade je viac pokojnejší.

Yo La Tengo – Well you better


 

Celkovému snovému charakteru dopomáha aj farebne svetlý hlas Ira Kaplana a prekrývajúce sa vokály. Jeho podmanivý lyrický spev vyznieva ako šepkajúci list tajomnej brezy v osamotenom lese, ktorá šepká tajomstvá vesmíru a života no nikdy nechce prezradiť jeho pointu. Aj keď sú Yo La Tengo na hudobnej scéne vyše tridsať rokov, ich opakujúci sa zvuk sa predsa len vyvíja.

Yo La Tengo – Is that Enought


 

Či už sa niekto pozerá na nich ako na originálnu alternatívnu kapelu, alebo ako odkaz na pamiatku na Velvet Underground je viac než dobré, že v súčasnom uponáhľanom svete stále existujú kapely pri ktorých stačí zatvoriť oči a naplno si vychutnať meditatívnu melancholickosť až do poslednej melódie.

VYBERÁME

Bratislavská noc komornej hudby na Konvergenciách 2020

V bratislavskom Design Factory sa dnes od 17:00 uskutoční tradičná Bratislavská noc komornej hudby, na ktorej zaznejú v...

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.