8.6 C
Slovakia
sobota, 19 septembra, 2020
Home Recenzie Zapaska - Kontur

Zapaska – Kontur

untitledMôžeme si to pokojne priznať. Ukrajinská hudobná scéna je pre nás stále veľkou neznámou. Ignorovanou, podceňovanou a neprístupnou. Ukrajina je stále našim najmenej poznaným susedom. Okrem súčasnej napätej politickej situácie, nemáme skoro žiadny prehľad z ich aktuálneho kultúrneho diania.

Situácia sa začína pomaly meniť a nezáujem ustupuje aj vďaka mladej generácii hudobných osvietencov. A popri tom zisťujeme, že tento takmer  päťdesiat miliónový národ má mnoho talentov, ktoré však dlho trpeli pod nánosom manierov Sovietskeho zväzu. Zappaska však patrí už k inému pokoleniu. Pre slovenský trh ich de facto objavila Šina, ktorá im vydala najnovšiu nahrávku pod hlavičkou svojho vydavateľstvo Slnko Records. A spravila dobre.

Zapaska – Nespodivano


 

Na ich novej doske Kontur už od začiatku čaká na poslucháčov minimalistický zážitok.  Po hudobnej stránke sa jedná o jednoduchý indie pop, lo-fi, folk a folklór. Na ambientných plochách sa prelínajú multi zvuky s melodickými štruktúrami. Ústredné motívy skladieb sú hneď badateľné a emócie sú zabalené v ambientných farbách. Nie je to nič zložité, ale funguje to. Zapaska využívajú korene svojho národa, aj keď sa sami tomu viac menej bránia. No je to pre nich prirodzená konotácia, nevedia a nemôžu sa toho zbaviť. Pekne to počuť v skladbe Kolyada, v ktorej je kozmopolitnosť zahalená do ľudovosti. Ich folklórnosť však nevytŕča, ale nenápadne zapadá do celkového prejavu a robí zvláštne akcenty.

Zapaska – Kolyskova


 

Jana (gitara a spev) a Pavla (aranžmány) zo Zapasky sa sústredia najviac na samotný zvuk nahrávky. Používajú k tomu mnoho nástrojov, ktoré zbierajú,  no hrajú na nich viac menej intuitívne. Podľa vlastných slov sa sústredia hlavne na tie, na ktoré sa dá ľahko hrať, ale zároveň ich musia zaujať svojským charakterom. Aranžmány iba s klavírom, či gitarou sa im zdajú osmutnelé, preto majú radi pestrú inštrumentáciu.

Zapaska – Nie ma ryby


 

Aj, keď jazyková bariéra je veľkým problémom pre kapely z východnej časti Európy, Zapaska neočakáva, že by mohli s ukrajinčinou preraziť vo svete. Skôr počítajú s empatiou svojich poslucháčov, ktorí by mali vycítiť zmenami intonácie, či následnými vibráciami príbeh a dotvoriť si doň vlastný obsah. Zappaska možno nepodáva skutočnú výpoveď o súčasnom stave ukrajinskej hudobnej scény, ale stali sa súčasťou európskej kultúrnej integrity.

| autor: Daniel (promo poskytlo Slnko records)

VYBERÁME

Bratislavská noc komornej hudby na Konvergenciách 2020

V bratislavskom Design Factory sa dnes od 17:00 uskutoční tradičná Bratislavská noc komornej hudby, na ktorej zaznejú v...

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.