8.6 C
Slovakia
pondelok, 28 septembra, 2020
Home Recenzie Zlokot - Slowakische genius

Zlokot – Slowakische genius

downloadJedna z najoriginálnejších slovenských skupín vydáva nový album. Raper Pavol „Lyrik“ Remiáš sa zviditeľnil už v zoskupení Modré hory. Dopĺňajú ho bývalí hudobníci zo skupiny Noisecut Erik „Losos“ Horák, Michal Lašán (bicie) a  Stanka Apfelová (gitara) zo skupiny Got Blue Balls. Vymysleli si niečo, čo tu ešte nebolo. Miešajú elektroniku s hip-hopom, prepletajú ju s punkom a s indierockom a okorenia ju rytmami disca. Možno sa vám to zdá nemožné, ale pri takejto kombinácii hudobníkov to nemohlo dopadnúť inak.

Album Slowakishe Genius obsahuje 12 pesničiek a každá je potenciálnym hitom. U pár jednotlivcov ich nadčasovosť môže zostať nepochopená. Je však pod hlavičkou Slnko Records, ktoré dnes patrí k najprestížnejším vydavateľstvám na Slovensku.

Zlokot – Slowakische genius  preview


 

Lyrik už v úvodnej skladbe, ktorá nesie rovnaký názov ako celý album naznačí, akým smerom sa bude uberať.“Moja kapela má meno, volá sa Zlokot, to pochop, môj flow tečie ako potok, čo tečie jak zástupy fans dnes večer, keď to z nás na stejdži tečie, chceš ešte?”

Zlokot – Slowakische genius


 

Pilotným singlom Wu wej ukázali, že nadviažu na debut Slowakische Idiot. Video k pesničke vytvoril bubeník, pekár, otec a manžel Michal Lašán. Všetky snímky vo videu zachytil na svoj mobilný telefón počas ciest z koncertov. Wu wej je čínsky termín a znamená nekonanie, alebo nezasahovanie.  V tomto kontexte to môžeme chápať ako prirodzené fungovanie bez zasahovania.

Zlokot – Wu Wej


 

Lyrikovi ako textárovi rozhodne nechýba nadhľad a vtip. To dokazujú aj  všetky pesničky. Mimoriadnu sila má skladba Rauš. Je pomalšia, ako ostatné. V texte nahliada do tajov milostného života mladých ľudí. Končí slovami: „Kým príde koniec sveta zažime to posledný raz, všetky tie bláznivé procesy, posledný raz, ten rauš.“.

Zlokot – Rauš

https://www.youtube.com/watch?v=H_q8nIvLUOY


 

Veľkým prekvapením je tanečná skladba Apokalyptik disko. Samotný názov hovorí za všetko. Do veľkej škály hudobných štýlov sa Zlokotovi podarilo zakomponovať aj spomínané disco.

Zlokot – Apokalyptik disko


 

Pre skladbu Malí ľudia sú charakteristické elektronické beaty, ktoré môžu pripomínať trap. Neustále opakujúca sa fráza „Malí ľudia“ je veľmi chytľavá. Striedajú ju kvalitné Lyrikove rýmy: „Malí ľudia v mojom byte sa boja ísť von, rieka áut hučí ako démon, preto všetko, čo je mimo štyroch stien sú zakázané sféry, asi iba ja ich môžem uchrániť od pravdy, lebo neni možné ich presvedčiť, že aj vonku sa dá žiť.“

Zlokot – Malí ľudia


 

Napriek tomu, že Zlokot spracováva pre niektorých možno tabuizované témy ako alkohol, drogy, sex a náboženstvo môžeme povedať že z Idiota sa stal Génius. Na Slovensku sa doteraz neobjavil hudobník s takou výnimočnou avantgardnou tvorbou.

| autor: Mária Dvořáčková

VYBERÁME

Lunchmeat festival – digitálnym umením proti pandémii

Už zajtra sa začína jedenásty ročník festivalu Lunchmeat, ktorého dramaturgia sa venuje experimentálnej elektronickej tvorbe, ktorá spája...

Dramas a ich elektro art pop z Viedne

Elektro art popové duo Dramas z Viedne publikovalo svoj najnovší singel Bloodbath z pripravovaného albumu, ktorý vyjde niekedy na jar roku 2021.

Bratři k nám vysielajú signál a tešia sa na slovenských fanúšikov

Počas lockdownu patrili k najpracovitejším zoskupeniam a objavili sa v niekoľkých live streamoch. České duo Bratři momentálne pracuje na svojom debutovom albume, z ktorého posielajú...

Pestrofarebný jazz s bluesovým nádychom – Tino Contreras

Mexický jazzový skladateľ Tino Contreras vydáva na labeli Brownswood Recordings album La Noche de los Dioses. https://www.youtube.com/watch?v=_J_PwdL0U34&ab_channel=BrownswoodRecordings

Sofiane Pamart – klavirista z rapovej scény

Francúzsky klavirista a častý spolupracovník na rapovej scéne, Sofiane Pamart, zverejnil svoju prvú skladbu z pripravovanej nahrávky Planet Gold.