8.6 C
Slovakia
sobota, 19 septembra, 2020
Home Recenzie Zuzana Homolová - Ňet Vekšeho Rozkošu

Zuzana Homolová – Ňet Vekšeho Rozkošu

283037| autor: Daniel

Pesničkárka Zuzana Homolová je skúsenou rozprávačkou zvukomalebných príbehov. Jej život je preplnený metaforickými riekankami a posolstvom, pri ktorom nemusela nikdy robiť kompromisy. Ako členka legendárnych folkových združení Šafrán a Slnovrat sa dostala do povedomia nielen folkovej obce. Ľudia si ju zapamätali,  vďaka príjemnému hlasu a svetonázoru, ktorý zašifrovala do ľudovej piesne. 

Zuzana Homolová dlhé roky hrávala iba s vlastným gitarovým sprievodom a až na posledných nahrávkach začala experimentovať s plnším zvukom. Vyskúšala hneď niekoľko spoluprác, za najvydarenejšiu z nich možno považovať s českým pesničkárom Vlastom Redlom, či slovenským avantgardným umelcom Danielom Salontayom. No až v hudobnom zoskupení Trojka Z.H. našla tých správnych a stálych partnerov – Sama Smetanu a Miloša Železňáka. Po koncertných skúsenostiach sa vôbec prvý krát stretli aj v štúdiu a Zuzana Homolová nahrala svoj najpestrejší album.

Zuzana Homolová – Hybaj diouča

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=XW8pWr6UVp8′]


 

Práca so stálou kapelou sa prejavilo aj na zohranosti a koncepčnosti zvuku.  Homolovej folková jednoduchosť a šansónový feeling zapadol k Železňákovmu blues / džezovému prejavu a world music Sama Smetanu.  Stále je to príjemný folk, ktorý vás prekvapí rôznymi maličkosťami, ako napríklad psychadelickými plochami v úvodnej skladbe A tam hore, alebo džezovou basgitarou v ľudovej kompozícii Šla Marija.

Zuzana Homolová & Banda – Na tej luce live Bratislava 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=fbCaWysrhPg’]


 

Album Ňet Vekšeho Rozkošu má okrem ľudového presahu aj renesančný nádych. Pôsobí ako imaginačný antifonár slovenskej piesne, folku a šansónu. Mnohé texty robí Homolová inverzia, čím pripomína starodávny spôsob veršovania. Často krát robí rôzne slovné prehmaty, keď sa hrá so slovíčkami a ich zvukomalebnosťou. Homolovej štylistická výslovnosť je príjemná a aj po rokoch spieva prekvapivo a živelne. Tí, čo poznajú jej osobný život neprekvapí zaradenie francúzskeho šansónu Derriere Chez Moi, ktorý je pripomenutím jej francúzskych štúdií. Nádherný booklet je spracovaný v stredovekom frankofónnom odtieni s modernistickým minimalizmom.

Zuzana Homolová & Miloš Železňák – live in Cafe Club Uh.Brod 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=q-yLXdaEKIU’]


 

Zuzane Homolovej sa podarilo na svojej najnovšej nahrávke presvedčiť, že našla tých správnych “trubadúrov”. Jej hudba tak ožila jemnou polyfóniou, ktorá v starších skladbách chýbala.

(promo poskytlo vydavatelstvo Slnko Records) 

VYBERÁME

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.

Martin Chrobák a John Prine

Pesničkár Martin Chrobák nakrútil videoklip k skladbe Na konci leta – coververzia Summer´s End od nedávno zosnulého amerického hudobníka Johna Prinea – ktorá...