8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img

Bobby Hackney zo skupiny DEATH – Chceli sme sa vrátiť do starých čias

spot_img
autor: Daniel Hevier ml.

Bobby Hackney / Death

Pravdepodobne jedna z najdôležitejších a najzabudnutejších kapiel proto punku. Kým o New York Dolls či Dictators máme pomerne veľa informácií, až dokumentárny snímok A Band Called Death priniesol príbeh černošského kvarteta, ktoré na začiatku sedemdesiatych rokov prinieslo do rock and rollu sýty gitarový zvuk. Na naše otázky odpovedal basgitarista a sólový spevák Bobby Hackney.

 


switch ENGLISH VERSION


 

Musicpress:
Vaša kapela mala dôležité miesto vo vývoji punk rocku. Prečo ste sa rozpadli po piatich rokoch vašej existencie?
Bobby Hackney:

Medzi rokmi 1971 a 1973 sme fungovali ešte ako funková kapela. Až o rok neskôr sme začali hrať rock and roll. Termín punk v tej dobe ešte neexistoval! Mám taký pocit, že sme sa nikdy nerozpadli, iba sme prestali hrať. V roku 1977 sme sa presťahovali do New England a v roku 1982, keď sme nahrávali ďalšie dva single a dve LP, sa náš brat chcel naspäť vrátiť do Detroitu. Chcel, aby sme sa vrátili spolu s ním, ale v tej dobe sme už mali rodiny, pevné zamestnanie, skrátka boli sme už usadení. David nás chcel mať v Detroite a my jeho zase v New England. Nechcelo sa nám späť, takže sa naše cesty rozišli, ale kapela sa nikdy nerozpadla. Pokračovali sme v zostave basgitara a bicie a namiesto punk rocku sme hrali reggae, vďaka čomu sme sa v osemdesiatych rokoch stali celkom známymi. David tiež pokračoval v komponovaní a produkcii hudby.

 
Musicpress:
Aký najväčší dar hudbe dali kapely, ktoré boli predvojom punk rocku, tzv. proto punku.
Bobby Hackney:

Hudba je stále len hudbou a každý interpret alebo skupina do nej niečím prispeje.

 
Musicpress:
Prvým krokom k vášmu návratu na scénu bola archívna doska For the Whole to See, až potom nasledovala nová nahrávka N.E.W. Z akého obdobia pochádzajú tieto skladby, a ako ste ich vyberali?
Bobby Hackney:

Išlo o pôvodný záznam piesní, ktoré sme skomponovali v roku 1975. Poradie piesní zostalo nezmenené. Vo svojom archíve máme mnoho skomponovaných skladieb, ktoré môžeme ísť rovno nahrávať. Snažíme sa zdieľať ich s našimi fanúšikmi, ktorí zbožňujú našu kapelu.

 
Musicpress:
O vašej skupine nakrútili dokumentárny film A Band Called Death. Ako k tomu prišlo?
Bobby Hackney:

Môj kamarát, ktorý je filmár, sa veľmi zaujímal o našu hudbu a náš príbeh. Našťastie sa mu podarilo získať pomoc od Hollywoodu, aby mohol svoj päťročný projekt preniesť do reality.

 
Musicpress:
Comebacku skupiny Death sa David už nedožil, keď podľahol rakovine. Vedel o úmysle znovu obnoviť kapelu?
Bobby Hackney:

Keď sme odišli z Detroitu, tak sme si uchovali už zmastrované, ale ešte nevydané piesne. Rovnako aj David mal odložené nejaké kazety s našimi nahrávkami. Pri jednom spoločnom rozhovore nám povedal, že jedného dňa budú ľudia hľadať našu hudbu. Vedel, že sa nám raz podarí tieto nahrávky oživiť.

 
Musicpress:
Bude kapela aj koncertovať? Chystáte nejaké svetové turné?
Bobby Hackney:

Robili sme špeciálne výročné koncerty vo vybraných oblastiach a dopredu zmapovaných trhoch. Skupina Death plánuje svetové koncertné turné.

 
Musicpress:
Vo vašej novej nahrávke N.E.W. cítiť dobovú atmosféru, znie to naozaj tak autenticky, akoby ste ju nahrávali v sedemdesiatich rokoch. Bolo vašim cieľom zachovať identitu Deitroitu z tohto obdobia?
Bobby Hackney:

Chceli sme iba predstaviť hudbu našej kapely spôsobom, ako by ju prezentovali jej pôvodní – zakladajúci členovia.

 
Musicpress:
Ako je na tom v súčasnosti Detroit, jeho kultúrna a hudobná scéna?
Bobby Hackney:

Detroit bude vždy tým istým Detroitom. Mesto malo nejaké ťažkosti, ale dúfame, že sa vráti v plnej sile, aby na tom bolo ešte lepšie ako v časoch svojho rozkvetu.

 
Musicpress:
Myslíte si, že sa v dohľadnej dobe mesto spamätá z týchto ťažkostí?
Bobby Hackney:

Iba čas ukáže….

 

 

 

 Interview with Bobby Hackney / DEATH

Musicpress:
Your group has an important place in the punk rock development. Why did you break up after 5 years of your existence?
Bobby Hackney:

In 1971 we were a Funk Band up until 1973 .First of all, in 1974 &1975 the term „Punk“ for Rock-N Roll did not exist.We always referred to ourselves as a Rock-N-Roll Band. We never ever broke up really. We relocated to New England in 1977. By 1982 (after recording two more Death singles and two 4Th Movement LPs), our brother David relocated back to Detroit. He wanted us to relocate back as well, but we all were in the early stages of starting our families, so between us it was more like a standoff. He wanted us in Detroit and we wanted him here with us.

 
Musicpress:
How did the music careers of the group members develop after the break up?
Bobby Hackney:

Being left with just the combination of Bass and Drums, we happened upon playing Reggae music and became well known throughout the eighties. David also continued to write and produce music as well.

 
Musicpress:
What is in your opinion the biggest contribution the proto punk interprets gave to music?
Bobby Hackney:

Music is music, every artist or band has something to contribute.

 
Musicpress:
So kind of first step to your return was the archive material CD For the Whole to See. How did you chose the songs?
Bobby Hackney:

Just released the original recording the way it was recorded and intended in 1975. Song order and all.

 
Musicpress:
Then also a documentary film was made about you. How was this project created?
Bobby Hackney:

By a friend of mine who is a film maker who was very interested in the music and the story. Fortunately, he got help from Hollywood to bring his 5-year project to reality.

 
Musicpress:
Were these the first impulses to shoot a new album after long 30 years? Why so late?
Bobby Hackney:

Death has a lot of songs written that were intended for studio production, so we are just sharing those songs with the fans who love Death.

 
Musicpress:
Your brother died from cancer before your return. DId he know about your intention to put together again the group and record new songs?
Bobby Hackney:

We had the masters in our own possesion since we came from Detroit, and our brother David had brought extra tapes from Detroit before he died. He told us that one day the world was gonna come looking for this music, and he knew that we would have it, and he was right.

 
Musicpress:
Will the group have also the concerts? Don´t you plan any world tour?
Bobby Hackney:

Right now Death is doing special appearance dates in select areas and markets. Death is planning to tour the world.

 
Musicpress:
Your recording sounds so authentically it looks as if it was recorded in the 70-s, the contemporary atmoshpere is really there . Was your objecitve to preserve the identity of Detroit from that period of time?
Bobby Hackney:

Just to present Death’s music the way Death’s music was intended to be presented by it’s original founding members.

 
Musicpress:
What is the current state of Detroit, its culture and music scene?
Bobby Hackney:

Detroit will always be Detroit. The city has had some hardships, but we are hopeful it will return to even be better than it’s heyday.

 
Musicpress:
And what about the social and economic crisis? Do you think the city will manage to recover soon from these difficulties
Bobby Hackney:

Only time will tell….

 

Mohlo by ťa zaujímať

Simona Šaturová – V piesni má každé slovo, každý nádych, každá čiarka svoj význam a interpret musí využiť tieto možnosti na maximum

V jednom rozhovore ste spomínala, že máte rada harmóniu a vyváženosť. Vo svete vážnej hudby, by poslucháč očakával práve takéto naplnenie, ale je to rôznorodý svet...

Jan Rokyta ml. – Súčasná hudba má v Holandsku väčšiu prioritu, v Strednej Európe si zase viac ceníme jej históriu

Už onedlho vystúpite na festivale Pro Musica Nostra. Vraciate sa často na Slovensko?Veľmi pravidelne – jednak v rámci už pätnásť rokov trvajúcej spolupráce so súborom...

Cello Republic – Vážna hudba má výhodu aj nevýhodu v tom, že spracováva zložitejšie prežívanie a na to je potrebné mať vyhradený nejaký čas

Petr Špaček (violončelo), Jan Zemen (violončelo), Matěj Štěpánk (violončelo), Ivan Vokáč (violončelo) sú štyria violončelistu, ktorí tvoria kvarteto Cello Republic a prepájajú vážnu hudbu s ďalšími...

Dušan Šuster alias Marakama Planet – Tri, štyri minúty udržíte pozornosť, preto som urobil housový album v koncentrovanej podobe

Marakama Planet je projekt Dušana Šustera, v ktorom sa prediera húštinou house music. K tomuto žánru sa stavia z rôznych uhlov pohľadu – či...