8.6 C
Slovakia
štvrtok, 25 júla, 2024
spot_img
RozhovoryIstván Nagy – Rád by som si zahral na organe majstra Cavaillé-Colla...

István Nagy – Rád by som si zahral na organe majstra Cavaillé-Colla v rouenskej katedrále

Vizitkou poprednej osobnosti súčasného slovenského organového umenia, Mgr. Istvána Nagya, DiS. art., je vynikajúca technická dispozícia s výborným historickým a interpretačným prehľadom. Popredné ocenenia získal nielen na domácich klavírnych súťažiach. V septembri 2012 reprezentoval Slovensko na Medzinárodnej organovej súťaži Leoša Janáčka v Brne. Okrem sólových organových koncertov na Slovensku, v Maďarsku, Rakúsku, Rumunsku, Česku a v Nemecku vystupuje aj so spevákmi, zbormi, rôznymi inštrumentalistami a komornými súbormi. V rokoch 2013 – 2020 reprezentoval slovenské organové umenie na medzinárodnom organovom festivale Kremnický hradný organ. Nielen o jeho začiatkoch i plánoch sme sa porozprávali po benefičnom koncerte konanom 30. augusta 2020 v pútnickej svätyni v obci Báč.

Život nás všetkých na jar zasiahla pandémia korony. Ako ste toto obdobie trávili Vy?

Na začiatku celej chaotickej situácie zavládol v mojom vnútri nepokoj. Potom sa pomaly rozbiehalo online vyučovanie, no stále som nevedel, kde a kedy sa uskutoční ďalší koncert. Netušil som, na ktoré z plánovaných koncertov mám nacvičiť skladby. Vôbec som nevedel, či bude ďalší koncert v júni alebo len v septembri. Nakoniec som začal cvičiť skladby podľa pôvodných plánov, a dokonca pribudli v mojom repertoári aj neplánované skladby.

Našťastie začiatkom leta došlo k uvoľneniu protipandemických opatrení, čo uvoľnilo ruky organizátorom. Koncertovali ste v Kremnici na medzinárodnom festivale Kremnický hradný organ ale aj na komornejšom, benefičnom koncerte v mariánskej svätyni v obci Báč. Pocítili ste eufóriu poslucháčov z toho, že sa koncertov mohli zúčastniť osobne a nielen sledovať streamované vystúpenia?

Môj prvý koncert po uvoľnení opatrení som odohral začiatkom júla v Kremnici. Eufóriu aj zvýšenú pozornosť a sústredenosť poslucháčov som pocítil ako v Kremnici, tak aj v Báči. Interpret totiž vždy vycíti interakciu publika.

Vaše majstrovské interpretačne umenie oceňujú návštevníci spomínaného medzinárodného festivalu v Kremnici už od roku 2013. Minulý rok ste tam predstavili wagnerovskú trilógiu a na tohtoročnom nádherný program Na pamiatku hviezdnych detí. Prezradíte nám Vaše plány na budúci rok?

Čakajú ma koncerty v Kremnici či v Budapešti. V júli ma oslovilo nórske hudobné vydavateľstvo Norsk Musikforlag, v ktorom už čoskoro vyjdú moje Tri skladby pre organ.

István Nagy / Facebook

Počas svojej koncertnej kariéry ste odohrali mnoho menších koncertov. Vyžadujú si tieto inú prípravu ako koncerty na významných festivaloch?

Áno. Každý organ má totiž svoje špecifické vlastnosti, ktoré určuje doba jeho postavenia, teda štýlové obdobie jeho vzniku (baroko, romantizmus, atď.), ale aj jeho veľkosť či rôznorodosť krajín. Interpret si musí ku konkrétnemu nástroju vybrať vhodný repertoár. Samozrejme, poctivá príprava je vždy na prvom mieste.

Ako si spomínate na svoje začiatky? Čo bolo pre Vás impulzom vydať sa na túto dráhu?

V piatom ročníku na ZŠ sa bolo treba, či budem navštevovať etickú alebo náboženskú výchovu ako povinne voliteľný predmet. Ako člen neveriacej rodiny som sa rozhodol pre etiku. Kamoši zo základky chodili na náboženstvo a aj do kostola miništrovať na omši. Dlho sa ma snažili presvedčiť, aby som aspoň raz prišiel do kostola. Bál som sa, lebo kostol z vnútra mi bol neznámy. Nakoniec som šiel. Na začiatku omše sa rozoznel organ slávnostne, mohutne. Láska na prvé počutie.

Vieme o Vás, že máte veľmi rád diela Johanna Sebastiána Bacha. Diela ktorých ďalších skladateľov rád hráte alebo počúvate?

Veľmi rád hrám diela Franza Liszta a Césara Francka.

Máte zatiaľ nesplnený sen zahrať si na niektorom organe, či už doma alebo v zahraničí?

Rád by som si zahral na francúzsko-romantickom symfonickom organe majstra Cavaillé-Colla v katedrále v Rouene.

Aký máte vzťah k súčasným hudobným žánrom?

Skôr žiadny…

Okrem koncertnej kariéry a pôsobenia chrámového kantora pôsobíte ako hudobný pedagóg na ZUŠ v Kolárove, kde vyučujete hru na klavíri, hudobnú teóriu a pracujete ako korepetítor. Dlhodobo platí trend, že ľudí zaujímajú rôzne hudobné žánre a ich kombinácie. Klasická hudba či folklór stoja v úzadí. Ako je to u Vašich žiakov so záujmom o klasickú hudbu?

Našťastie drvivú väčšinu mojich žiakov baví klasická hudba. Občas ma nahovoria, aby mohli hrať klavírnu transkripciu nejakej filmovej hudby.

Ste nesmierne vyťažený hudobník i pedagóg. Pričom najradšej relaxujete?

Rád čítam hlavne odbornú literatúru, chodím do fitka, na prechádzky so psom, sporadicky aj do kina a divadla.

Ďakujem za rozhovor.

spot_img