8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 apríla, 2024
spot_img

Jakub Ursiny – S otcom sme si dosť spievali, hlavne v aute

spot_img

Uriny Dorota

Muzikál Peter a Lucia sa opäť vrátil na javisko. Tentoraz však v koncertnej podobe. Život mu vdýchli práve deti autorov Deža Ursinyho a Jara Filipa Pred dvadsiatimi rokmi stvárnili spolu na filmovom plátne pár, aktuálne ťahajú spolu koncertnú šnúru k muzikálu Peter a Lucia. O jeho zrode a oživení, ako aj spolupráci s Dorotou Nvotovou a kapelou Talent Transport, nám porozprával jeden z dvojice, Jakub Ursiny.

Musicpress:
Kedy ste otcovu demonahrávku Petra a Lucie objavili? Aké to bolo objaviť po rokoch v autorskom dedičstve Vášho otca niečo nové?
Jakub Ursiny :

Bolo to dávno. Pred vyše desiatimi rokmi. Veľmi som to neprežíval. Vtedy ma zaujímali iné veci a jej hodnotu som si neuvedomoval a nevedel som ani nič o vzniku a ďalšom historickom vývoji.

 
Musicpress:
Surovú nahrávku s klavírnym sprievodom Jara Filipa ste posunuli divadlu Malá Scéna, ktoré ho v decembri 2013 uviedlo na divadelných doskách. Predstaveniu sa vtedy dostalo všelijakých kritických ohlasov. Hlavne na margo scénického prevedenia. Čo na muzikál hovoríte Vy?
Jakub Ursiny :

Videl som to dvakrát. Mne sa to páčilo. Scénické prevedenie bolo podľa mňa v poriadku, ponuré a apokalyptické..

 
Musicpress:
Na tento muzikálový projekt ste ešte vtedy oslovili kapelku Talent Transport. Prečo práve ich?
Jakub Ursiny :

Ja som Talent Transport zaregistroval ako zjav, ktorý tu dlho chýbal, a preto som vedel, že ak sa o to postarajú oni, bude to v dobrých rukách. Prijali to s radosťou.

 
Musicpress:
Muzikál nemal na Malej Scéne dlhú životnosť, a to napriek tomu, že mal slušnú návštevnosť. Kto potom prišiel s nápadom realizovať ho ako koncertný program?
Jakub Ursiny :

Pred začiatkom leta sme sa stretli so Slnkom (Vlado Šarišský pozn. red.) na káve, kde mi navrhol, aby sme spravili koncertnú verziu s Dorotkou Nvotovou. Nemal som nad čím rozmýšľať, a tak sme v lete začali skúšať a koncom augusta odohrali prvý koncert.

 
Musicpress:
Úlohy predstaviteľky Lucie sa zhostila práve Dorotka. Ako sa Vám s ňou spolupracuje?
Jakub Ursiny :

Nie je to celkom tak. My spievame viac postáv. Okrem Lucie spieva aj krčmárku a zbory. Ja zas kamaráta Filipa a pod. Čiže nie je to striktne definované, okrem toho muzikál má veľa postáv, takže sme delili na mužské, ženské a zbory. Čo sa týka spolupráce, u mňa všetko v poriadku. Poznáme sa s Dorkou už dlho, voľakedy sme spolu hrali pár v Šulíkovom filme Orbis pictus a teraz oblúkom Peter a Lucia. Vskutku milé.

 
 
Musicpress:
Ako je to s duetmi s Dorotkou?
Jakub Ursiny :

Čo sa týka Dorky a duetov, baví ma to a myslím, že sme sa pomerne rýchlo zladili a že nám to spolu sekne.

 
Musicpress:
Za aranžmánom skladieb je predovšetkým Talent Transport. Priložili ste aj Vy s Dorotkou v tomto smere ruku k dielu? Koho to bol vlastne nápad dotiahnuť všetky tie rozmanité hudobné nástroje od dychových cez perkusijné až po sirénu?
Jakub Ursiny :

Dorka priniesla za pol auta nástrojov. Ja ich teraz nosím. Klávesy za jazdy vymýšľal Slnko a zapájal do toho aj Dorku, ktorá má menej spevových partov, a tak sme sa snažili, aby bol každý z nás vyťažený, keď nespieva, alebo spieva ten druhý. Takže pri Dorkiných sólových pesničkách hrám klávesy a naopak. Dorka hrá zároveň na saxofón, nástroj hapi, slnko na harmoniku atď. Snažili sme sa, aby to bolo čo najpestrejšie.

 
Musicpress:
Prečo tie nástroje teraz nosíte Vy?
Jakub Ursiny :

Lebo som gentleman. (Úsmev).

 
Musicpress:
S projektom Peter a Lucia ste koncertovali vo viacerých slovenských a českých mestách. V ktorom z nich ste odohrali najlepší koncert? Zrejme každý koncert nie je rovnaký.
Jakub Ursiny :

Veľká pravda, každý koncert je iný. V Prahe v Jazz dock sme na pokraji vyčerpania zahrali výborný koncert. Prvý, ktorý sme odohrali v záhrade v Banskej Bystrici, mal krásnu atmosféru. Super uvoľnený koncert bol v Brezne v Bombure a veľmi vážny v Trnavskej synagóge. Posledný koncert v Bratislave sa nám tiež vydaril. Prvýkrát sme použili sirénu vypožičanú z Astorky, mala veľký úspech. Odteraz bude cestovať s nami.

 
Musicpress:
Akú majú pre Vás výpovednú hodnotu texty Jána Štrassera a Alty Vášovej?
Jakub Ursiny :

Je to pestrá paleta textov na vážnu tému, akou je láska zasadená do vojny. Je to profi prácička.

 
Musicpress:
Ste s výsledkom spokojný? Alebo je ešte niečo, čo by ste radi zmenili?
Jakub Ursiny :

My stále niečo meníme. Všetko síce je na 90 percent pripravené, ale pri živých vystúpeniach vždy vznikajú nové situácie, prípadne drobné improvizácie. Ako napríklad s tancom pri jednej pesničke počas celkom prvého koncertu, ktorý sme potom zaužívali.

 
Musicpress:
Aj ste si niekedy spolu s otcom zamuzicírovali?
Jakub Ursiny :

Nie spolu sme nehrali, ale zato sme dosť spolu spievali v aute, keď sme boli na dovolenkách

 
Musicpress:
Boli to aj jeho piesne, alebo nejaké od zahraničných interpretov?
Jakub Ursiny :

Všetky možné pesničky. Od Stevie Wondera, Phila Collinsa. Medzi nimi aj skladbu We are the world (Michael Jackson a Lionel Richi, pozn.red.) a podobne. Už si to až tak presne nepamätám. Som si však istý, že Madonu sme nespievali. To viem určite.

 
Musicpress:
V tomto roku by Váš otec oslávil 70ku. Aj ho chcete pripomenúť fanúšikom nejakým koncertom?
Jakub Ursiny :

V októbri by mal otec naozaj 70 rokov. Všimol som si to lebo 70 rokov sa dožívajú aj jeho žijúci generační súputníci Marián Varga a Janko Lehotský a je okolo toho dosť veľké haló. Niečo menšie by som teda rád spravil. Posledný koncert Peter a Lucia organizoval kamarát Andrej Šošoka, s ktorým sa poznáme ešte z čias základnej školy a poznali sa ešte aj naši otcovia, tak som mu túto ideu posunul, dáme hlavy dokopy a uvidíme.

 
Peter a Lucia

Mohlo by ťa zaujímať

Peter Ďurinďák z Voľne Pohodení – Cítil som, že nové pesničky sa budú odlišovať, mám predstavu, že každý album by mal byť v niečom iný

Skupina Voľne Pohodení vydala svoj druhý album pod názvom 22:00. Konceptuálna nahrávka sa zaoberá nielen tematikou času a po hudobnej stránke prináša príklon k väčšej melodickosti....

Alexandra Tkáčová – V hudbe rada pracujem v rámci limitov, posúva to vašu kreativitu

Alexandra Tkáčová je mladá talentovaná speváčka pochádzajúca z Prešova. Svoju tvorbu vydáva pod menom Alexandra. Aktuálne študuje na vysokej škole prekladateľstvo a popri štúdiu učí spev...

Dramaturg Miroslav Dacho o inscenácii Filip – Zachytiť rozptyl, kvalitu i kvantitu Filipovho umeleckého života bolo pre nás určujúce

Inscenácia Filip pojednáva o živote renesančného umelca – hudobníka, skladateľa, zabávača, herca, dramaturga – Jara Filipa. S dramaturgom Miroslavom Dachom sme sa rozprávali o naštudovaní Filipovho diela,...

Elena Dadajová – Moja budúcnosť je spojená s hudbou a divadlom

Mladá sopranistka z Kysuckého Nového Mesta, Elena Dadajová sa rozhodla svoje nadanie ďalej rozvíjať na Anton Bruckner Privatuniversität v rakúskom Linzi. Po štúdiu na Akadémii umení...