8.6 C
Slovakia
sobota, 9 decembra, 2023
spot_img

Podfuck prezradili informácie zo zákulisia natáčania videoklipu Názor

spot_img

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKošická hard rock punková skupina Podfuck pred pár dňami zverejnila svoj druhý oficiálny videoklip ku skladbe Názor. Viac o prípravach, samotnom natáčaní a výbere skladby odpovedali členovia Alex a Vladimír.

Klip vznikol na motíve skladby Názor v ktorom spomínate aj motiváciu mladého človeka po škole. Aká je realita u vás? Čo vám škola dala a naopak vzala?

Podfuck: “ Tak asi ako každý mladý človek, aj my sme školu vnímali skôr ako niečo otravné, čo sa proste musí a čo nám uberá roky zo životaJ Ale keď sa na to pozrieme spätne, tak škola je pre človeka užitočná.  Spĺňa nielen vzdelávaciu stránku, ale je to aj výchovný inštitút. Mladých ľudí väčšinou naučí zodpovednosti, riešiť problémy. Na svoje školské časy spomíname s úsmevom, prvé lásky, priateľstvá a hlavne bezstarostný študentský život„.

 


 

Môžete povedať nejaké bližšie informácie o natáčaní videoklipu? Kto ho mal na starosti, aký mal koncept, držali ste sa nejakého scenáru alebo ste išli autenticky? Napíšte aj nejaké technické podrobnosti.

Podfuck: „Videoklip ku skladbe Názor nám natáčali chlapci z Evil Production, s ktorými sme spolupracovali aj pri prvom klipe. Stretli sme sa s nimi a povedali sme im zhruba akú predstavu by sme mali. Chceli sme niečo veselé, letné a hlavne sme chceli, aby obraz zachytil presne tú atmosféru leta, letnej pohody a všetko čo s tým súvisí. Chlapci si to vzali k srdcu a o týždeň nám predložili kompletný scenár. Nám sa to zapáčilo a tak sme začali vyberať vhodné lokality. Pri natáčaní nás dosť zdržalo počasie, pretože sme potrebovali mať krásnu modrú oblohu a slnečný deň, bohužiaľ v Júli, kedy sa klip točil, bolo dosť veľa zamračených dní. Klip sa prevažne točil v uliciach Košíc a ich okolí. Zábery v lese sa točili v rekreačnej oblasti Bankov. V záberoch účinkujú prevažne naši kamaráti a známi, ktorí sa zhostili tejto roli výborne a myslíme si, že krásne dotvárajú atmosféru celého klipu“.

 


 

Prečo ste do videoklipu nezaradili aj dychové nástroje?

Podfuck: „V skladbe Názor sa objavili aj dychové sekcie. Boli sme veľmi radi, že naše pozvanie pri nahrávaní albumu prijal úžasný saxafonista Filip Molčányi. Keďže v čase nahrávania klipu bol Filip zaneprázdnený a nemohol sa točenia zúčastniť, nechceli sme ho z úcty a vďaky nikým nahradzovať, preto v klipe neúčinkuje nikto z dychovými nástrojmi“.

 


 

S akými reakciami ste sa stretli na váš najnovší videoklip?

Podfuck: „Na tento klip sú v drvivej väčšine kladné reakcie. Odo dňa, keď sme klip ukázali verejnosti, nám píšu naši známi, priatelia, spriaznené kapely a samozrejme fanúšikovia, ktorí nám gratulujú k vydarenému klipu. Niektorí sa dokonca pri prvom zhliadnutí aj zasmiali, čo nás veľmi teší a znova nás to len utvrdzuje v tom, že sa nám podarilo zachytiť presne tú atmosféru, akú sme chceli“.

 


 

Videoklip obsahuje v refréne aj isté vulgarizmy, nebojíte sa teda jeho cenzúry? Pripravili ste si aj cenzurovanú verziu?

Skladba Názor je asi najstaršou vecou skupiny PODFUCK. Vznikla niekedy v roku 2002, keď sa kapela ešte len formovala. Vtedy sme mali 15-16 rokov, čo dosť počuť aj na obsahovej stránke textu. Od tej doby sa upravila len hudba, ale text k tejto skladbe je pôvodný. Chceli sme, aby bola skladba autentická, tak sme ju nechali aj s týmto vulgarizmom.  Samozrejme sa nebránime prípadnej cenzúre, ak by to niekoho urážalo, alebo poburovalo. Ak to bude potrebné, máme k dispozícii aj cenzúrovaný materiál. Na tejto skladbe nie je dôležité práve toto slovíčko, ale skôr to, čo sme chceli ľuďom odkázať“.

 


 

Ako pracuje s vulgarizmami v kompozičnom procese? Je pre vás nadávka dobrým situačným korením, ktoré vie viac zachytiť atmosféru okolo mladého človeka?

Podfuck: „Skladba Názor je jedinou skladbou na novom albume, v ktorej sa vyskytuje nejaká nadávka. Snažíme sa nepracovať s vulgarizmami. Nemá to dobrý vplyv na mladých ľudí. Samozrejme, ak niekto počuje v skladbe nejakú nadávku, hneď zbystrí pozornosť. Je aj pravdou, že niekedy človek nadávkou vyjadrí danú emóciu, my sa však snažíme robiť skladby, ktoré môžu byť dostupné kdekoľvek a komukoľvek“.

 


 

Samotný videoklip vyberali ľudia pomocou ankety na vašom FB profile. Robili ste to takto aj prvý krát? Ako ste spokojní so samotným výberom zhodoval sa aj s vašou predstavou? Koľko ľudí sa asi zapojilo? Budete to takto robiť aj v budúcnosti?

Podfuck: „Musím povedať, že skladbu Názor sme už mali vybranú, ale keďže je to náš iba druhý klip, chceli sme sa v tomto utvrdiť. Napadlo nás, že ak si túto skladbu vyberú aj samotní fanúšikovia, bude naše rozhodnutie správne, čo sa aj potvrdilo.  Tento postup sa nám zdá byť celkom zaujímavý, lebo je to taká hra medzi nami a ľuďmi okolo našej kapely. Nevylučujeme tento postup aj v budúcnosti“.

 


 

Aký zmysel má pre vás vizualizácia vašej hudby a čo by mal podľa vás mať dobrý videoklip?

Podfuck: „Dobrý videoklip má vyzerať presne tak, ako ten náš  (smiech). Videoklipy robíme hlavne preto, aby sme ukázali ľuďom aj kúsok seba. Keď si niekto pustí našu hudbu niekde v aute, alebo v prehrávači, vníma to celé iba sluchom. Ak si niekto pozrie náš klip, alebo príde na náš koncert, vidí aj kúsok nás. Myslím si aj, že dnes, keď sú videá vo svete dosť rozšírené, si skôr niekto klikne na video a vypočuje si s ním aj skladbu, ako keď si má proste pustiť mp3jku.. Máme väčšiu šancu dostať sa k viacerým poslucháčom a odovzdať im kúsok seba“.

 


rozhovor pripravil MusicPress – odpovedali členovia Alex Albert (basa, spev) a Vlado Palai (bicie nástroje)

Mohlo by ťa zaujímať

Dramaturg Miroslav Dacho o inscenácii Filip – Zachytiť rozptyl, kvalitu i kvantitu Filipovho umeleckého života bolo pre nás určujúce

Inscenácia Filip pojednáva o živote renesančného umelca – hudobníka, skladateľa, zabávača, herca, dramaturga – Jara Filipa. S dramaturgom Miroslavom Dachom sme sa rozprávali o naštudovaní Filipovho diela,...

Elena Dadajová – Moja budúcnosť je spojená s hudbou a divadlom

Mladá sopranistka z Kysuckého Nového Mesta, Elena Dadajová sa rozhodla svoje nadanie ďalej rozvíjať na Anton Bruckner Privatuniversität v rakúskom Linzi. Po štúdiu na Akadémii umení...

Enikő Ginzery – Cimbal čaká na ďalšie nové objavy, kompozície, inšpirácie a na skvelých interpretov, ktorí posunú tento nástroj ďalej

Cimbalistka Enikő Ginzery sa venuje starej aj súčasnej hudbe, pričom vyhľadáva nové zvukové možnosti v hre na cimbal, ktorý je podľa nej univerzálnym nástrojom vhodným...

Nora Skuta a Miki Skuta – Keď dvaja klaviristi spolu žijú, je veľká pravdepodobnosť, že si chcú vyskúšať, či dokážu vytvoriť parametre dobrej duovej formácie

Nora Skuta a Miki Skuta sa predstavia na dvoch koncertoch festivalu Pro musica nostra Nitriensi  a Pro musica nostra Gemeriensi. V Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom podhradí zahrajú...