8.6 C
Slovakia
pondelok, 30 novembra, 2020
Home Rozhovory Stoners of Apocalypse „Inšpiruje energia, ktorú počas skúšania vytvárame"

Stoners of Apocalypse „Inšpiruje energia, ktorú počas skúšania vytvárame”

Skupina Stoners of Apocalypse funguje približne 2 roky. Aj napriek tomu, že sú chalani rozlietaní – každý z nich býva v inom meste – čas na hudbu si nájdu a skúšajú v Trenčíne. Rozhovor o tom, kto vlastne Stoners sú, mi poskytol bubeník Alexander Salviany.

Hráte štýl stoner rock – čo si má človek pod tým predstaviť?
Čistý stoner ešte nehráme, možno až po albume nahranom v Californii. Žáner kapely je ťažko popísateľný, pretože v skladbách sa krížia všemožné vplyvy a žánre, ktoré dokopy vytvárajú až prekvapujúco ucelený koncept. Ak by sme však chceli nejako vecne zaškatuľkovať ich tvorbu, dala by sa možno opísať ako alternative-stoner-funk s presahmi do ťažkých doomových pasáží, no napriek tomu spevavými popovými refrénmi.

Spievate po anglicky – je ľahšie vyjadriť sa v angličtine ako v slovenčine? Alebo to má súvis s tou Californiou? 🙂
Po prvé, angličtina lepšie znie. Takže asi je aj ľahšie vyjadriť sa po anglicky, a hlavne keď spevákova angličtina je fakt dobrá. Začal po anglicky a som fakt rád, že mu to tak ide aj naďalej. Asi by som ani nechcel, aby spieval po slovensky. To by musel byt sakra dobrý textár.

A kto tie texty skladá, spevák?
Jasné, každý si robí svoje, a v podstate bez upozornenia druhých. Každý nad tým svojím premýšľa, časom mení, pridáva, až kým s tým každý nie je spokojný.

Máte nejaký idol – niekoho, kto Vás inšpiruje v tvorbe?
Každý toho svojho, ale pri tvorbe nás určite inšpiruje hudba, ktorú počúvame, naše životné zážitky a skúsenosti. Ale hlavne nás inšpiruje energia, ktorú počas skúšania vytvárame a neskôr s ňou pracujeme. V skratke – zahulíme a hráme, proste sa bavíme, a keď niečo stojí za to, tak v tom pokračujeme (:

Ako je to s albumom? Bude?
Bude, keď bude dostatok skladieb. Máme ich 8, ale 8 sme mali aj pred rokom, a to medzi tým vznikli 4 nové. Každopádne bude, ale bude to veľmi ťažké, lebo nahrávať s profesionálnym vybavením vyžaduje peniaze, ktoré nemáme. A nahrávať v improvizovaných podmienkach je časovo veľmi náročné.

S koncertmi to asi bude jednoduchšie. Kde Vás možno vidieť najbližšie dni/mesiace?
Najbližšie tretieho tento mesiac o jednej ráno v klube Lúč v Trenčíne na akcii Gympelrock. Každú plánovanú akciu ohlasujeme na bandzone.cz/stonersofapocalypse.

Na festivaloch sa neukážete?
Bohužiaľ, tento rok asi nie, aspoň zatiaľ nie. Možno tak AKM festival na Zelenej vode. Ale pred nejakým väčším festivalom by som sa chcel radšej vyhrať v kluboch a nahnať trochu fanúšikov, aby sme potom nehrali sami pre seba.

Ďakujem za rozhovor a Tvoj čas.
Aj ja ďakujem

VYBERÁME

Martin Gore dal ochutnávku z nového EPčka

Martin Gore, multiinštrumentalista a zakladajúci člen Depeche Mode, vydal nový singel Mandrill, ktorý pochádza z jeho pripravovanej EP dosky The Third Chimpanzee,...

KOKOROKO – Baba Ayoola

Baba Ayoola je najnovší singel od londýnskeho afrobeat / jazzového kolektívu KOKOROKO. https://www.youtube.com/watch?v=DgYxjqoQKhs&src=Linkfire&lId=bf038cc0-4ef0-40d2-886f-3072d3612ca2&cId=d3d58fd7-4c47-11e6-9fd0-066c3e7a8751&ab_channel=BrownswoodRecordings

Damn Straight We’ve Got The Blues

Digitálna kompilácia Damn Straight We've Got The Blues obsahuje šesťdesiat bluesových klasík - vychádza u New West Records.

Tadeusz Klimonda – tajomstvá priestoru

Inštrumentálne diela Tadeusza Klimondu nahraté v Poľskom rozhlase boli disko-funkovou senzáciou, ktorú Briti ocenili v 70. rokoch tým,...

Zuzana Mikulcová & Dan Bárta v novom projekte

Zuzana Mikulcová vydá na jar 2021 album Fúzie (vyd. Tranzistor), na ktorom budú hosťovať Dan Bárta, Barbora Mochowa, Jakub König, Lara Abou...