8.6 C
Slovakia
pondelok, 29 mája, 2023
spot_img

Stoners of Apocalypse „Inšpiruje energia, ktorú počas skúšania vytvárame“

spot_img

Skupina Stoners of Apocalypse funguje približne 2 roky. Aj napriek tomu, že sú chalani rozlietaní – každý z nich býva v inom meste – čas na hudbu si nájdu a skúšajú v Trenčíne. Rozhovor o tom, kto vlastne Stoners sú, mi poskytol bubeník Alexander Salviany.

Hráte štýl stoner rock – čo si má človek pod tým predstaviť?
Čistý stoner ešte nehráme, možno až po albume nahranom v Californii. Žáner kapely je ťažko popísateľný, pretože v skladbách sa krížia všemožné vplyvy a žánre, ktoré dokopy vytvárajú až prekvapujúco ucelený koncept. Ak by sme však chceli nejako vecne zaškatuľkovať ich tvorbu, dala by sa možno opísať ako alternative-stoner-funk s presahmi do ťažkých doomových pasáží, no napriek tomu spevavými popovými refrénmi.

Spievate po anglicky – je ľahšie vyjadriť sa v angličtine ako v slovenčine? Alebo to má súvis s tou Californiou? 🙂
Po prvé, angličtina lepšie znie. Takže asi je aj ľahšie vyjadriť sa po anglicky, a hlavne keď spevákova angličtina je fakt dobrá. Začal po anglicky a som fakt rád, že mu to tak ide aj naďalej. Asi by som ani nechcel, aby spieval po slovensky. To by musel byt sakra dobrý textár.

A kto tie texty skladá, spevák?
Jasné, každý si robí svoje, a v podstate bez upozornenia druhých. Každý nad tým svojím premýšľa, časom mení, pridáva, až kým s tým každý nie je spokojný.

Máte nejaký idol – niekoho, kto Vás inšpiruje v tvorbe?
Každý toho svojho, ale pri tvorbe nás určite inšpiruje hudba, ktorú počúvame, naše životné zážitky a skúsenosti. Ale hlavne nás inšpiruje energia, ktorú počas skúšania vytvárame a neskôr s ňou pracujeme. V skratke – zahulíme a hráme, proste sa bavíme, a keď niečo stojí za to, tak v tom pokračujeme (:

Ako je to s albumom? Bude?
Bude, keď bude dostatok skladieb. Máme ich 8, ale 8 sme mali aj pred rokom, a to medzi tým vznikli 4 nové. Každopádne bude, ale bude to veľmi ťažké, lebo nahrávať s profesionálnym vybavením vyžaduje peniaze, ktoré nemáme. A nahrávať v improvizovaných podmienkach je časovo veľmi náročné.

S koncertmi to asi bude jednoduchšie. Kde Vás možno vidieť najbližšie dni/mesiace?
Najbližšie tretieho tento mesiac o jednej ráno v klube Lúč v Trenčíne na akcii Gympelrock. Každú plánovanú akciu ohlasujeme na bandzone.cz/stonersofapocalypse.

Na festivaloch sa neukážete?
Bohužiaľ, tento rok asi nie, aspoň zatiaľ nie. Možno tak AKM festival na Zelenej vode. Ale pred nejakým väčším festivalom by som sa chcel radšej vyhrať v kluboch a nahnať trochu fanúšikov, aby sme potom nehrali sami pre seba.

Ďakujem za rozhovor a Tvoj čas.
Aj ja ďakujem

Mohlo by ťa zaujímať

Nikolaj Nikitin – Najviac mi pomohli rady, ktoré boli odpoveďou na „ako“ a nie na „čo“

Nikolaj Nikitin je hudobník, pedagóg, hudobný producent a hudobný dramaturg, ktorý stál pri zrode Medzinárodnej jazzovej dielne Doda Šošoku. Pri príležitosti návštevy dielne sme sa...

Luis Vasquez / The Soft Moon „Som rád, že moja hudba ľuďom pomáha. Je to liečivý proces pre každého.“

Luis Vasquez, vystupujúci s projektom The Soft Moon, rozpráva o seba rozvoji a terapii, ktorú mu poskytuje jeho vlastná tvorba a nastávajúcej koncertnej šnúre,...

Jon Hopkins – Creative process is a drive a very deep drive

The themes are: backgrounds / influence-inspiration / communication-cooperation vs. solo / ambiguity (trough visuals / trough 4x videos) / creativity in general / and...

Grégory „Zigo“ Mavridorakis z Dub Inc – Boli sme začiatočníci, ale mali sme niečo unikátne. Ako kočovníci, ale 100% oddaní hudbe!

Rozhovor s Dub Inc, za ktorú odpovedal bubeník Grégory Mavridorakis. Na Slovensku reggae žije aj vďaka Uprisingu, na ktorého zimnú verziu sa francúzska kapela...