8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img

The Bright Eye: „Nahraj si sám, urob si sám…“

spot_img
V polovici decembra sa v piešťanskom klube Lodenica Musik Pub uskutočnil pod hlavičkou Mládežníckeho parlamentu mesta Piešťany koncert mladých „alternatívnych“ kapiel ako podpora hudobného života v meste. Počas večera sa predstavila aj novomestská parta The Bright Eye, ktorá klub celkom postavila na nohy. Po koncerte nám chlapci chvíľku venovali, spoločne sa vetráme vonku a o tom, čo sa momentálne okolo nich deje, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

V Lodenica Musik Pube ste hrali prvý krát, viacero kapiel tu malo problémy so zvukom, organizáciou. Ako hodnotíte koncert vy?

Michael: Mali sme možnosť počuť prvú kapelu a ozvučenie vonku nebolo vôbec dobré. My sa sťažovať na ozvučenie na pódiu nemôžeme, mne sa to zdalo byť v rámci normy klubového koncertu, úplne v pohode. Vonku neviem posúdiť.

Ako by ste zhodnotili atmosféru tohto koncertu?

Majo: Atmosféra bola celkom v pohodičke. Na to, že klub sa ešte len rozbieha, neviem či ho veľa ľudí pozná. Teraz sme mesiac neskúšali, nehrali, mali sme prvý voľný mesiac od leta, tak sme si tento prvý koncert v rámci nášho decembrového mini turné užili, tešíme sa na ďalšie dva čo budú.

V septembri ste začali pracovať na novom albume. V akom štádiu je nahrávanie?

Majo: Je tam 12 pesničiek, bude to vydané asi koncom februára. Je to v takej fáze, že sa to mixuje, mastruje,…

Juraj: …je to viac menej lajf in studio, zamerali sme sa na špinavejši zvuk. To je to, o čo nám ide.

Michael: My nemáme radi cédečká, ktoré sú brutálne vyhladené, sterilné, vyladené, vytajmingované. Kapely dnes robia cédečká s takým istým zvukom, momentálne digitálnym. Toto robíme viac menej vo vlastnej réžii,  nahrával nám ho náš domovský zvukár Marek Svorada vo svojom štúdiu a mastruje nám ho náš klávesák. Keďže si ho robíme sami, trvá to tak dlho, ako to trvá.

Nájdeme na ňom skladby fanušikom už známe, alebo niečo nové?

Michael: Bude to zhruba pol na pol. Polka pesničiek je už viac menej nahratá v štúdiovej kvalite.  Budú tam aj nové pesničky, ktoré momentálne hráme na koncertoch, ale nahrané ešte nie sú. Momentálne sú vonku dve pesničky, je to Vampires, ktorú sme vydali ako prvú a týždeň dozadu vyšlo Radio, z ktorého bude v priebehu budúceho týždňa vonku aj videoklip. Aby sa bolo na čo pozerať aj na youtube, je to oficiálny garážový videoklip.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Ce418s3Trmo‘]

Ako by ste charakterizovali váš hudobný štýl?

Michael: V dnešnej dobe je charakterizovať hudobné štýly veľmi ťažké, lebo sa všetko prelína. Začínali sme s tým, že sme indie rock, indie pop, indie punk, indie elektronika a všetko možné s prívlastkom indie, pričom indie nevnímame ako momentálny módny smer, ktorý panuje na Slovensku. Indie vnímame štýlom, že nahraj si sám, urob si sám, choď s vlastným zvukom a nerieš nejaké strašné dolaďovačky.

Juraj: Je nás päť  a každý počúva hudbu trošku iného štýlu a to sa prejavuje na tom, čo tvoríme. Takže keď sa dá päť ľudí dokopy, máme prvky z veľmi veľa smerov.

Blíži sa koniec roka a s ním bilancovanie albumov roka, singlov roka, kapiel roka,… Ktorý hudobný počin najviac zasiahol, prípadne ovlyvnil práve vás? 

Majo: Nemyslím si, že by nás niečo ovplyvnilo zo slovenskej tvorby, i keď je tu veľa dobrých kapiel. Čo by som vyzdvihol, je nová pesnička od Billy Barman  (Strmá voda – pozn. redakcie). Je skvelá. Dokázali spraviť slovenskú pesničku, aby to neznelo ako sračka.

A zo svetovej scény?

Juraj: Teším sa na nový album Black Keys. Neviem sa dočkať a som zvedavý, ako to dopadne. A Skying od The Horrors je pre mňa jeden z favoritov.

Michael: U mňa nový Coldplay. K Billy Barmanovi by som ešte chcel dodať, že momentálne sa všetky slovenské kapely sa snažia priblížiť k nejakému západoeurópskemu, americkému, ostrovnému rocku a Billy Barman  urobili pesničku, ktorá je čisto slovenská…

Juraj: …a to sa nám veľmi páči…

Michael: …momentálne naše prognózy sú také, že kapely sa budú asi viac snažiť robiť slovenské pesničky na ľudovú nôtu.

Aké sú vaše plány?

Michael: Začiatkom roka, keď vyjde ja ho volám že nealbum, aj keď na ňom bude tých 10 – 12 pesničiek, plánujeme menšie turné po Slovensku. Dúfam, že vyjde, že bude dosť času, keďže sme niektorí členovia kapely školopovinní.

Majo: Nikto nevie, do kedy budú chalani študovať, lebo to vôbec nevyzerá dobre. Najmladší člen, Juraj, teraz maturuje a jeho vyhliadky na vysokú školu sú chabé. Náš bubeník Janulo chodí do Brna, ale viac sa zdržuje doma ako v škole. Ale keď ide do školy tak si to užíva. A ešte je tu Michal, ktorý navštevuje vysokú školu v Bratislave, ale rašej chodí do Kotolne a hrá na gitare, ako študuje. Michal študoval asi na XY školách, veľmi sa to mení a nestíham to sledovať.

Väčšinu koncertov hráte práve na západnom Slovensku. Nemáte tendencie posunúť sa niekam ďalej? 

Michael: My sa posúvame do Čiech, hlavne na Morave to šlape. Sú tam skvelí ľudia, tým nechcem povedať, že tu by neboli. Ale určite plánujeme stredné Slovensko, Banská Bystrica,  Prievidza,… Či aj ďalej, to uvidíme neskôr, lebo je kríza, benzín je drahý a všetky tie veci s týmto spojené…

Juraj: V Novom Meste budeme hrať koncert s Walter Schnitzelsson a začíname s nimi spolupracovať. Oni majú pôvod v Ružomberku, myslím, že na stredné Slovensko sa posunieme skrz tieto stredoslovenské kapely, ktoré poznáme.

Majo: Naše cesty tvorí spolovice lokálna scéna Trenčin, Piešťany a podobné mestá a potom chodíme na Moravu, hlavne do Uherského Hradišťa, tam by som chcel pozdraviť Radeka, ktorý tam organizuje úplne super akcie. Hrali sme v Zlíne a podobne, sú to super koncerty.

Výborne, takže sa vlastne posúvate.

Majo: Z Kotolne ma Moravu.

Viac o The Bright Eye:
Facebook          
Bandzone            
Myspace 
 
S The Bright Eye sa zhovárala Ľubica Šugrová.
Foto: The Bright Eye Official

Mohlo by ťa zaujímať

Dušan Šuster alias Marakama Planet – Tri, štyri minúty udržíte pozornosť, preto som urobil housový album v koncentrovanej podobe

Marakama Planet je projekt Dušana Šustera, v ktorom sa prediera húštinou house music. K tomuto žánru sa stavia z rôznych uhlov pohľadu – či...

Peter Ďurinďák z Voľne Pohodení – Cítil som, že nové pesničky sa budú odlišovať, mám predstavu, že každý album by mal byť v niečom iný

Skupina Voľne Pohodení vydala svoj druhý album pod názvom 22:00. Konceptuálna nahrávka sa zaoberá nielen tematikou času a po hudobnej stránke prináša príklon k väčšej melodickosti....

Alexandra Tkáčová – V hudbe rada pracujem v rámci limitov, posúva to vašu kreativitu

Alexandra Tkáčová je mladá talentovaná speváčka pochádzajúca z Prešova. Svoju tvorbu vydáva pod menom Alexandra. Aktuálne študuje na vysokej škole prekladateľstvo a popri štúdiu učí spev...

Dramaturg Miroslav Dacho o inscenácii Filip – Zachytiť rozptyl, kvalitu i kvantitu Filipovho umeleckého života bolo pre nás určujúce

Inscenácia Filip pojednáva o živote renesančného umelca – hudobníka, skladateľa, zabávača, herca, dramaturga – Jara Filipa. S dramaturgom Miroslavom Dachom sme sa rozprávali o naštudovaní Filipovho diela,...