8.6 C
Slovakia
piatok, 1 marca, 2024
spot_img

The Void: zo základky na pódiá….

spot_img
The Void

Spoznali sa na základnej škole, v rade čakajúc na obed a od vtedy spolu ťahajú koncertovú šnúru

Reč je o prešovskej kapele The Void. „Voidovci“ ako ich aj fanúšikovia nazývajú majú na konte svoje prvé štvorskladbové EP s názvom Czechoslovakia. V rozhovore nám prezradili niečo viac o svojej tvorbe a o ich plánoch v najbližšej dobe.

Musicpress:

Vedeli by ste vašu hudbu charakterizovať? Alebo priradiť k jednotlivému hud. žánru?

The Void:

Ťažko povedať, ak by sme hrali metal alebo rap, tak je to jasné. Tomáš (basgitarista kapely) občas rapuje, ale to je už mimo našej kapely (smiech). Najdôležitejšie je, že všetko robíme od srdca a to, že ku akému žánru nás priradia je asi jedno. Len nech to nie je reggae, to by nás bolelo. (smiech)

 
Musicpress:

Vaša kapela pozostáva z troch členov, a však prvý rok neštudujete všetci v rovnakom meste, ovplyvnilo to vaše hranie? Alebo sa stretávate v pravidelných intervaloch?

The Void:

Pravdepodobne to bude takto aj ďalšie 2 roky a samozrejme to ovplyvnilo nielen hranie, ale aj naše životy. Po prvom semestri máme na konte asi 3 spoločné skúšky, takže dosť prepadák. A však pár krát sme započuli, že hráme ako keby sme skúšali pravidelne, čo samozrejme poteší, ale takto to ďalej fungovať nemôže! Povedali sme si že skúšať musíme a hlavne chceme! Takže počas druhého semestra sa budeme stretávať v Prahe, Brne.

 
Musicpress:

Kto z vás skladá samotné texty a kto hudbu? Alebo sa navzájom dopĺňate?

The Void:

Marek: Texty veľmi nemáme, ale ak sa niečo objaví tak v podobe mojich „čmáraníc.“ A čo sa týka hudby , prinesiem nápad a tí dvaja géniovia to krásne doplnia.

 
Musicpress:

Prednedávnom ste odohrali jeden z ďalších klubových koncertov, a to v Prešovskom Wave klube, chystáte sa v lete odohrať koncerty aj na nejakom festivale?

The Void:

Koncert vo Wave klube bol bomba! Na leto už možno máme polobooknutých pár festivalov, ale kto vie, ako to dopadne. Všetko sa dozviete včas! No nedá nám nespomenúť náš obľúbený festival Vúdstok, neďaleko Púchova, kde sme hrali už dvakrát a možno sa tam uvidíme aj tento rok!

 
Musicpress:

Čo považujete doposiaľ za váš najväčší úspech?

The Void:

Asi to, že sme na našu krátku tour do Prahy a do Blanska išli na Felicii (smiech).

 
Musicpress:

Ktoré kapely alebo čo vás inšpiruje vo vašej tvorbe?

The Void:

Občas aj to, čo reláciu reflex – ľudia, príbehy, emócie, ale asi to budú najmä kapely. Stáva sa, že niečo začnem hrať a Tomáš mi povie: ,,hej ty gej, veď to je ako Aquaserge!“ Vtedy nastáva štvorsekundový smútok, ale život ide ďalej. No všetko, čo počúvame sa nám nejakým spôsobom dostáva pod kožu. V poslednej dobe všetci dosť fičíme na french pope, čo je trend možno tak vo Francúzsku. Pár ľudí vraví, že v našej hudbe počujú trošku od The Beatles, Chiki liki tu-a alebo Collegium musicum. Tieto kapely sú v podstate naše obľúbené, ale Collegium? Čo?!

 
Musicpress:

Marek, ty študuješ prvý rok na VŠMU cítiš nejaký posun alebo progres v hudbe?

The Void:

Na VŠMU študujem, ale bohužiaľ nie hudbu. Študujem zvukovú skladbu na filmovej fakulte. Podobne ako hudobná kompozícia by mala mať určitú formu, výstavbu a jednotu. Ale celkovo je odbor zvuková skladba viac technického charakteru ako umeleckého. Som tu zatiaľ len prvý semester, no som tu spokojný a pociťujem dostatočnú slobodu na to aby sa to rozbehlo.

 
Musicpress:

Pripravujete momentálne niečo nové alebo plánujete niekde vystúpiť v najbližšej dobe?

The Void:

Ako som už spomínal, máme v pláne skúšať o mnoho viac, čo snáď prinesie nejaké ovocie. Čo sa týka koncertov, ešte kým je tu, ako tak klubová sezóna, chceli by sme hrať minimálne v Bratislave, Brne a v Prahe. Je to jednoducho rozdelené, každý vybaví to mesto, kde študuje. Ešte máme v rukáve šikovného manažéra, ktorý nám s tým určite pomôže. Takisto máme v pláne nahrávať, a však termín ešte nie je jasný. O všetkom vás budeme určite informovať na našej facebookovej stránke.

 

Mohlo by ťa zaujímať

Alexandra Tkáčová – V hudbe rada pracujem v rámci limitov, posúva to vašu kreativitu

Alexandra Tkáčová je mladá talentovaná speváčka pochádzajúca z Prešova. Svoju tvorbu vydáva pod menom Alexandra. Aktuálne študuje na vysokej škole prekladateľstvo a popri štúdiu učí spev...

Dramaturg Miroslav Dacho o inscenácii Filip – Zachytiť rozptyl, kvalitu i kvantitu Filipovho umeleckého života bolo pre nás určujúce

Inscenácia Filip pojednáva o živote renesančného umelca – hudobníka, skladateľa, zabávača, herca, dramaturga – Jara Filipa. S dramaturgom Miroslavom Dachom sme sa rozprávali o naštudovaní Filipovho diela,...

Elena Dadajová – Moja budúcnosť je spojená s hudbou a divadlom

Mladá sopranistka z Kysuckého Nového Mesta, Elena Dadajová sa rozhodla svoje nadanie ďalej rozvíjať na Anton Bruckner Privatuniversität v rakúskom Linzi. Po štúdiu na Akadémii umení...

Enikő Ginzery – Cimbal čaká na ďalšie nové objavy, kompozície, inšpirácie a na skvelých interpretov, ktorí posunú tento nástroj ďalej

Cimbalistka Enikő Ginzery sa venuje starej aj súčasnej hudbe, pričom vyhľadáva nové zvukové možnosti v hre na cimbal, ktorý je podľa nej univerzálnym nástrojom vhodným...