8.6 C
Slovakia
utorok, 30 mája, 2023
spot_img

The Void: zo základky na pódiá….

spot_img
The Void

Spoznali sa na základnej škole, v rade čakajúc na obed a od vtedy spolu ťahajú koncertovú šnúru

Reč je o prešovskej kapele The Void. „Voidovci“ ako ich aj fanúšikovia nazývajú majú na konte svoje prvé štvorskladbové EP s názvom Czechoslovakia. V rozhovore nám prezradili niečo viac o svojej tvorbe a o ich plánoch v najbližšej dobe.

Musicpress:

Vedeli by ste vašu hudbu charakterizovať? Alebo priradiť k jednotlivému hud. žánru?

The Void:

Ťažko povedať, ak by sme hrali metal alebo rap, tak je to jasné. Tomáš (basgitarista kapely) občas rapuje, ale to je už mimo našej kapely (smiech). Najdôležitejšie je, že všetko robíme od srdca a to, že ku akému žánru nás priradia je asi jedno. Len nech to nie je reggae, to by nás bolelo. (smiech)

 
Musicpress:

Vaša kapela pozostáva z troch členov, a však prvý rok neštudujete všetci v rovnakom meste, ovplyvnilo to vaše hranie? Alebo sa stretávate v pravidelných intervaloch?

The Void:

Pravdepodobne to bude takto aj ďalšie 2 roky a samozrejme to ovplyvnilo nielen hranie, ale aj naše životy. Po prvom semestri máme na konte asi 3 spoločné skúšky, takže dosť prepadák. A však pár krát sme započuli, že hráme ako keby sme skúšali pravidelne, čo samozrejme poteší, ale takto to ďalej fungovať nemôže! Povedali sme si že skúšať musíme a hlavne chceme! Takže počas druhého semestra sa budeme stretávať v Prahe, Brne.

 
Musicpress:

Kto z vás skladá samotné texty a kto hudbu? Alebo sa navzájom dopĺňate?

The Void:

Marek: Texty veľmi nemáme, ale ak sa niečo objaví tak v podobe mojich „čmáraníc.“ A čo sa týka hudby , prinesiem nápad a tí dvaja géniovia to krásne doplnia.

 
Musicpress:

Prednedávnom ste odohrali jeden z ďalších klubových koncertov, a to v Prešovskom Wave klube, chystáte sa v lete odohrať koncerty aj na nejakom festivale?

The Void:

Koncert vo Wave klube bol bomba! Na leto už možno máme polobooknutých pár festivalov, ale kto vie, ako to dopadne. Všetko sa dozviete včas! No nedá nám nespomenúť náš obľúbený festival Vúdstok, neďaleko Púchova, kde sme hrali už dvakrát a možno sa tam uvidíme aj tento rok!

 
Musicpress:

Čo považujete doposiaľ za váš najväčší úspech?

The Void:

Asi to, že sme na našu krátku tour do Prahy a do Blanska išli na Felicii (smiech).

 
Musicpress:

Ktoré kapely alebo čo vás inšpiruje vo vašej tvorbe?

The Void:

Občas aj to, čo reláciu reflex – ľudia, príbehy, emócie, ale asi to budú najmä kapely. Stáva sa, že niečo začnem hrať a Tomáš mi povie: ,,hej ty gej, veď to je ako Aquaserge!“ Vtedy nastáva štvorsekundový smútok, ale život ide ďalej. No všetko, čo počúvame sa nám nejakým spôsobom dostáva pod kožu. V poslednej dobe všetci dosť fičíme na french pope, čo je trend možno tak vo Francúzsku. Pár ľudí vraví, že v našej hudbe počujú trošku od The Beatles, Chiki liki tu-a alebo Collegium musicum. Tieto kapely sú v podstate naše obľúbené, ale Collegium? Čo?!

 
Musicpress:

Marek, ty študuješ prvý rok na VŠMU cítiš nejaký posun alebo progres v hudbe?

The Void:

Na VŠMU študujem, ale bohužiaľ nie hudbu. Študujem zvukovú skladbu na filmovej fakulte. Podobne ako hudobná kompozícia by mala mať určitú formu, výstavbu a jednotu. Ale celkovo je odbor zvuková skladba viac technického charakteru ako umeleckého. Som tu zatiaľ len prvý semester, no som tu spokojný a pociťujem dostatočnú slobodu na to aby sa to rozbehlo.

 
Musicpress:

Pripravujete momentálne niečo nové alebo plánujete niekde vystúpiť v najbližšej dobe?

The Void:

Ako som už spomínal, máme v pláne skúšať o mnoho viac, čo snáď prinesie nejaké ovocie. Čo sa týka koncertov, ešte kým je tu, ako tak klubová sezóna, chceli by sme hrať minimálne v Bratislave, Brne a v Prahe. Je to jednoducho rozdelené, každý vybaví to mesto, kde študuje. Ešte máme v rukáve šikovného manažéra, ktorý nám s tým určite pomôže. Takisto máme v pláne nahrávať, a však termín ešte nie je jasný. O všetkom vás budeme určite informovať na našej facebookovej stránke.

 

Mohlo by ťa zaujímať

Nikolaj Nikitin – Najviac mi pomohli rady, ktoré boli odpoveďou na „ako“ a nie na „čo“

Nikolaj Nikitin je hudobník, pedagóg, hudobný producent a hudobný dramaturg, ktorý stál pri zrode Medzinárodnej jazzovej dielne Doda Šošoku. Pri príležitosti návštevy dielne sme sa...

Luis Vasquez / The Soft Moon „Som rád, že moja hudba ľuďom pomáha. Je to liečivý proces pre každého.“

Luis Vasquez, vystupujúci s projektom The Soft Moon, rozpráva o seba rozvoji a terapii, ktorú mu poskytuje jeho vlastná tvorba a nastávajúcej koncertnej šnúre,...

Jon Hopkins – Creative process is a drive a very deep drive

The themes are: backgrounds / influence-inspiration / communication-cooperation vs. solo / ambiguity (trough visuals / trough 4x videos) / creativity in general / and...

Grégory „Zigo“ Mavridorakis z Dub Inc – Boli sme začiatočníci, ale mali sme niečo unikátne. Ako kočovníci, ale 100% oddaní hudbe!

Rozhovor s Dub Inc, za ktorú odpovedal bubeník Grégory Mavridorakis. Na Slovensku reggae žije aj vďaka Uprisingu, na ktorého zimnú verziu sa francúzska kapela...