8.6 C
Slovakia
utorok, 19 októbra, 2021
spot_img
HomeRozhovoryTomáš Holetz - Podobného festivalu, ako je Nova Rock sa u nás...

Tomáš Holetz – Podobného festivalu, ako je Nova Rock sa u nás asi nedočkáme. A tak je to aj správne

Tomáš Holetz je skúseným tomas holetzorganizátorom, promotérom a publicistom. Možno si jeho meno ešte pamätáte z čias éry festivalu Hodokvas, či jeho neskoršieho kontroverzného pôsobenia v jednom bulvárnom denníku. No práve jeho organizačné schopnosti zaujali našich rakúskych susedov, ktorý ho angažovali do svojej agentúry Skalar Entertaiment, v ktorej pôsobí dodnes.  Tomáš nám v rozhovore priblíži atmosféru z príprav dvoch najväčších rakúskych festivalov Nova Rock a FM4 Frequency, ktoré sú tak obľúbené aj u Slovákov.

 

 


 

Tento rok oslavuje Nova Rock desiate narodeniny. Opäť ponúka veľmi exkluzívny program na čele s Black Sabbath, Iron Maiden, Soundgarden, či The Prodigy. Chystá sa ešte nejaké veľké narodeninové prekvapenie? Je už program uzavretý?

Tomáš:  „Posledným veľkým menom na Nova Rock 2014 bol David Hasselhoff. Osobne si väčšie prekvapenie na metalový festival neviem predstaviť (smiech)“.
 

 

Ak by ste mohli zrekapitulovať, kam sa za tých desať rokov posunul v súčasnosti jeden z najväčších európskych festivalov? Akým smerom sa bude uberať jeho dramaturgia a jeho areál?

Tomáš:  „Festival sa stabilizoval, usadil a našiel dobré mantinely jednak v dramaturgii, ale aj v areáli. Každoročne zlepšujeme desiatky vecí. Tentokrát pribudne v areáli napríklad malý lesík, ktorý sme nedávno vysadili a prispeli tým k celkovo lepšej pohode a komfortu. Vždy sa snažíme poskladať dramaturgiu tak, aby si tam každý našiel to svoje. A aby návštevník uvidel všetko to, čo chce, aj bez naháňania sa od pódia k pódiu. To je vždy veľká výzva.“
 

V tohtoročnom programe Nova Rocku sme zatiaľ nezachytili, že by boli potvrdené nejaké slovenské či české skupiny. Zmení sa ešte táto situácia?

Tomáš:  „Asi nie. (smiech)  Vysvetlenie: Nova Rock je jeden z najväščích rockových festivalov v Európe. Ak budeme mať na Slovensku alebo v Česku jednu z najväčších rockových kapiel v Európe, určite u nás bude hrať.“
 

A ako sú na tom domáce rakúske skupiny? Majú na nejakom stagi na Nova Rocku vyhradený priestor mladé regionálne kapely?

Tomáš:  „Áno a toto je vec silného lokálpatriotizmu a snahe podporiť domácu scénu. Nova Rock dal šancu mnohým rakúskym kapelám, ktoré by si tu inak nezahrali. Vyhradený priestor je to len posledné roky, nazvali sme ho RedBull Brandwagen. Koncept je známy aj u nás.“
 

 

Zaujímavým osviežením v programe by malo byť vystúpenie Davida Hasselhofa v špeciálnom Late Night Special. Pôjde o hudobné vystúpenie spojené s hovoreným slovom?

Tomáš:  „Bude to strašný metal!!!!
 

 

Ďalšou chuťovkou v programe Nova Rocku bude aj vystúpenie dychovky Wendi ´s Bohmische Blasmusik. Môžete niečo priblížiť z jej vystúpenia? Je pravidelným hosťom festivalu?

Tomáš:  „Je to jedna z vecí, ktoré patria v posledných rokoch nerozlučne k začiatku festivalu a považujeme to za skvelé spestrenie (smiech)„.
 

 

Obľúbeným festivalom u slovenských hudobných fanúšikov je festival Frequency. Jeho program je rozdelený na dennú a nočnú zábavu. Môžete viac prezradiť o jeho unikátnom areáli?

Tomáš:  „Areál sa volá Green Park a leží na okraji mesta St.Polten. Spojením výstavného priestoru s prírodou vznikol ideálny mix pre festival rôznych žánrov. Veľké open Air pódiá počas dňa na slniečku, nočná párty dnu. Okrem hudby sú tu aj VJ performance, minulý rok sme mali kulinársku šou, vždy sa niečo nájde...“
 

 

Pre Slovákov sú rakúske festivaly atraktívne aj pre krátku vzdialenosť, de facto z Bratislavy je to do hodinky. Bude aj tento rok chodiť kyvadlová doprava a v akej frekvencii (prípadne, kde sa dajú o tom zohnať informácie?)

Tomáš:  „Kyvadlová doprava na Nova Rock je vždy z Bratislavy a bežne ju organizuje buď Slovak lines alebo priamo predajca vstupeniek – Eventim.sk. Treba si nájsť fankluby našich festivalov na Facebooku. Nova Rock – Slovensko, FM4 Frequency – Slovensko aj UAF – Slovensko. Tam nájdete vždy aktuálne informácie.“
 

 

Aké mimo hudobné aktivity ponúka festival Nova Rock a Frequency?

Tomáš:  „Sú toho desiatky. Od adrenalínových atrakcií, súťaží v hudbe aj nehudobné aktivity, šmykľavky, bungee, kolotoče, skákacie hrady… kažýd festival má atrakcie prispôsobené svojim návštevníkom.“
 

 

Hlavný usporiadateľ najväčších rakúskych festivalov Skalar Enterteiment už niekoľko rokov organizuje v malebnom mestečku Wiesen aj zopár menších – žánrovo zaujímavých festivalov (napríklad Classic Rock zameraný na hudbu sedemdesiatich rokov, či príbuzné no žánrovo kontrastné festivaly The Nova Jazz and Dance Night Festival a The Nova Jazz and Blues Night Festival). Môžete o ich koncepte a dramaturgii viac prezradiť?

Tomáš:  „Koncept je hudba v lese. Areál Wiesen je naozaj malebný, rozprávkový. Našou snahou je spojiť génia loci s kvalitnou a elektrizujúcou hudbou. Skrátka, neopakovateľným zážitkom. Býva nepísaným pravidlom, že kto vo Wiesene nespal v stane na lúke pod lesom, akoby tam ani nebol. A tak často spia v stanoch aj organizátori (smiech)“.
 

 

Myslíte si, že aj na Slovensku sa raz dočkáme festivalu podobných parametrov ako má Nova Rock? Existuje / existoval na Slovensku festival ktorý mal k tomu najbližšie?

Tomáš:  „Nie, nedočkáme. Minimálne najbližších 10 rokov taký festival u nás nevyrastie a ak aj hej, čaká ho rýchly koniec. Slovenský trh je jednoducho príliš malý na to, aby utiahol festival pre 50 tisíc ľudí. Koniec-koncov, tak je to aj správne.“
 

 

Okrem vašej práci pre Skalar Enterteiment, organizujete na Slovensku koncerty pod značkou Octopus promotion. Aké najbližšie podujatia pripravujete?

Tomáš:  „Tieto: www.facebook.com / octopuspromotion / events  P.S. Všetky tieto aktivity robím popri zamestnaní ako hobby (smiech).“
 
| autor rozhovoru: Daniel
spot_img

VYBERÁME

spot_img