8.6 C
Slovakia
streda, 27 septembra, 2023
spot_img

Yacube – Miesto hrudy hliny mi hodia do hrobu gramofón

spot_img
Yacube

Yacube patrí k novším tváram československej tanečnej scény. Ako člen dubnickej Wavetune crew začínal s techno music, v posledných rokoch začal absorbovať vplyvy deep techna a housu. Ako rezident sa venuje vlastnej značke Possitiva! párty a momentálne pôsobí v pražskom Cross Clube. Po štyroch rokoch sa vracia do Subclubu, kde ho budete môcť vidieť a počuť už tento piatok (08.07).

 
Musicpress:

Akým spôsobom si sa etabloval do tanečnej scény. Prezraď nám svoj hudobný príbeh, ktorý sa zo začiatku odohrával hlavne okolo formácie Wavetune crew.

Yacube:

Hudobným príbehom by som to asi úplne nenazval. Skôr to je zdieľanie nadšenia z hudby o ktorej si myslím že je dobrá. A tak sme ju zdielali v počte 6 kusov aby sme to neskôr nazvali Wavetune crew. Hral sa hlavne house, drumNbass a trochu dubstep. Niekedy aj v jeden večer dohromady.

 
Musicpress:

Narodil si sa v Dubnici nad Váhom, čo je relatívne malé mestečko. Ako tam fungovala elektronická scéna?

Yacube:

Okolo roku 2000 bola scéna (a nielen v Dubnici) veľmi silná. My sme mali výhodu v tom, že sme mali klub GOA kde sa odohrávala podstatná časť tej považskej scény. Aby bolo na Tokyho za kilo na vstupné tak sme boli jedenkrát s kamošom vrátiť aj noviny do zberu. Zlaté časy marlboro desín, obuškov mestských fízlov a kukláčskych záťahov.

 
Musicpress:

Prečo si sa neskôr presťahoval do Prahy?

Yacube:

Ja som sa do Prahy nepresťahoval, ja som tu stále na dovolenke. Už takmer 4 roky. Asi by som sa už mohol prestať konečne flákať, že mami?

 
Musicpress:

Akoby si zhodnotil pražskú klubovú scénu, čím je tak špecifická?

Yacube:

Ak zhodnotím iba obdobie môjho pobytu tak posledné dva, možno tri roky to tu je úplne psycho. Proste občas nevieš kam. Z konope. Zaujímavé warehouse párty, atmosféra malých klubov… Výhodou Prahy je že oproti Bratislave je o dosť väčšia takže logicky viac ľudí atď. Občas sa tu niektorí snažia z toho spraviť malý Berlín. Ale ja mám toto mesto rád také aké je. Keď chcem Berlín tak pôjdem do Berlína.

 
Musicpress:

Vyrastal si na techno music a potom si prešiel na deep techno a house. V čom ťa táto hudba oslovuje? Aký element sa ti na nej najviac páči?

Yacube:

Vyrastal som na techne a Gigim D’agostinovi (zákerný smiech). A Názov Stavby. Vieš čo asi sa bojím nazvať ten zvuk čo hrám teraz deep techno. Ja to volám „house kde sa nespieva ale dumá“. Ale zlý vokál nezavrhujem.

 
Musicpress:

A čo ťa celkovo na hudbe najviac priťahuje?

Yacube:

Pozerám na túto otázku už desať minút a neviem čo odpovedať…Hudba je pre mňa niečo asi ako moja frajerka z ktorou ma aj pochovajú. Miesto hrudy hliny mi hodia do hrobu gramofón.

 
Musicpress:

Ako rezident sa venuješ svojmu podujatiu Possitiva! párty. Môžeš ju bližšie priblížiť? Čo je jeho hlavnou myšlienkou?

Yacube:

Hlavnou myšlienkou Possitiva! párty bolo vytvoriť si zámienku aby sme mohli v Doors pube piť až do rána na účet podniku. A popritom si púšťať tracky čo nás bavia. Idylka 🙂

 
Musicpress:

Ako rezident sa venuješ svojmu podujatiu Possitiva! párty. Môžeš ju bližšie priblížiť? Čo je jeho hlavnou myšlienkou?

Yacube:

Hlavnou myšlienkou Possitiva! párty bolo vytvoriť si zámienku aby sme mohli v Doors pube piť až do rána na účet podniku. A popritom si púšťať tracky čo nás bavia. Idylka 🙂 Possitiva! ako taká prerástla Doors kde kedysi vznikla. Je fajn sa vždy vrátiť domov ale hosťa zo zahraničia podľa svojho gusta do priestoru pre pár desiatok ľudí nedotiahneš. V neposlednej rade v poslednej dobe bojujem s tým že doma neviem čo hrať. Ľudia chcú saxofón, vokál a ja sa trochu bojím že ich asi sklamem. To čo hrám aktuálne si jednoducho tam nezahrám. To však nič nemení na tom že sa do Dubnice vždy rád vaciam. Ale minimálne je to vždy miesto kde môžem oprášiť staré klasiky. Aktuálne má Possitiva! svoje miesto v Cross Clube. Nikto sa neurazí – pre mňa prístupom, programom a všetkým okolo najlepší klub v Prahe. Má proste dušu. Veľa ľudí z môjho okolia má problém sem ísť, že je to pre nich špinavé miesto. A pritom možno samotný chodia do horších. Hostí sa snažím volať logicky podľa mojej aktuálnej hudobnej nálady. A potom ich ešte vždy hľadať po celom klube tesne pred hraním lebo sa mi tam stratia.

 
Musicpress:

Cez zimné obdobie sa predstavíš aj v rakúskom Innsbrucku. Pôjde o tvoje prvé zahraničné angažmán, teda mimo Českej republiky, alebo si už stihol počas kariéry viacero hosťovaní v zahraničí?

Yacube:

Ani tak nejde o to že to je Innsbruck, teším sa tam na ľudí, naposledy to tam bolo celkom náročné. Ten horský vzduch tam robí divy. A hudobná kariéra? Bojím sa tej slovnej kombinácie. Robím len to čo ma baví.

 

Mohlo by ťa zaujímať

Magdaléna Rovňáková z Bratislavského chlapčenského zboru – Deti sú stále rovnako zvedavé, je na nás, aby sme ich motivovali

Bratislavský chlapčenský zbor uzatvoril festival Pro musica nostra Sarossiensi. Pri tejto príležitosti sme prebrali s jeho zakladateľkou, dirigentkou a manažérkou Magdalénou Rovňákovou mnohé témy –...

Josef Krečmer z Barocco sempre giovane – Nemám rád pojem stará hudba, pretože diela barokových majstrov na mňa nepôsobia zastaralo

Český súbor Barocco sempre giovane sa zameriava na hudbu zo starších epoch – najmä vrcholného baroka. Vo svojom repertoári však má aj skladby z 21....

Slávka Ferencová – Pro musica nostra prináša vážnu hudbu do regiónov, vyhľadáva zaujímavé koncertné priestory a podporuje lokálne pamiatky

Zámky a kaštiele, kostoly a kaplnky – to všetko boli miesta, kde sa kedysi koncertovalo. Myšlienkou festivalovej série Pro musica nostra je prinášať vážnu hudbu do...

Nikolaj Nikitin – Najviac mi pomohli rady, ktoré boli odpoveďou na „ako“ a nie na „čo“

Nikolaj Nikitin je hudobník, pedagóg, hudobný producent a hudobný dramaturg, ktorý stál pri zrode Medzinárodnej jazzovej dielne Doda Šošoku. Pri príležitosti návštevy dielne sme sa...