8.6 C
Slovakia
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img
RozhovoryZuzana Homolová a Miloš Železňák - Ctíme melódie slovenskej ľudovej hudby

Zuzana Homolová a Miloš Železňák – Ctíme melódie slovenskej ľudovej hudby

Trojka Zuzany Homolovej
Trojka Zuzany Homolovej

Trojka Zuzany Homolovej interpretuje ľudové balady a piesne netradičným a multižánrovým spôsobom. Hudobné zoskupenie kladie dôraz na výraz piesní. Výnimočnou atmosférou provokujú ku komunikácii bez slov. Spájanie zabudnutých ľudových piesní s novým hudobným prevedením z nich robí raritu na hudobnej scéne.
Koncom minulého roka vydali v poradí druhý album s názvom Keď vojačik narukoval. Ako je u Zuzany Homolovej známe, už od 70. rokov sa rada “hrabe” v slovenských ľudových piesňach, a najmä baladách. Keď vojačik narukoval je album, ktorý obsahuje 15 žalospevov z obdobia prvej svetovej vojny. Obdobie úzko späté s autorkou, ktorej starý otec vo vojne bojoval a vrátil sa domov zranený. Brat jej starej mamy vo vojne padol ako 18 ročný. Tieto aspekty priviedli autorov k nosnej myšlienke nového albumu, ktorý už pri prvom pohľade na nosič, srší atmosférou z obdobia vojny.

 
Musicpress:
Toto je druhý album Trojky po skoro šiestich rokoch. Nastavili ste si teraz akúsi periodicitu? Môžeme ďalší očakávať v 2025?
 
Miloš Železňák:

Určite nie. V podstate v 2014 sme v rámci trojky vydali “dvojku” s Milošom Medzi dvoma prázdnotami. Prvá spolupráca so Slnko records je naša spoločná so Samom (Tvojej duši zahynúť nedám, 2005). Potom sme si pribrali tretieho, aby sme tie piesne vedeli interpretovať aj naživo. Samozrejme, ak príde nápad, ďalšia Trojka príde spolu s ním aj skôr.

 
Musicpress:
Čerpali ste pri vymýšľaní aranžmánov z pôvodných verzií piesní?
 
Miloš Železňák:

Melódie sú z pôvodných notových zápisov, na nich nie je nič menené. My sme k tomu vymysleli harmonické sprievody. Melódia je v každej piesni striktne dodržaná.

 
Musicpress:
Dňa 18. január máte krst v bratislavskom divadle Ticho a spol. Tešíte sa?
 
Zuzana Homolová:

Určite áno. Na krste zahrá aj Vlasta Redl, náš dlhoročný kamarát, ktorý mi zároveň produkoval jeden z prvých albumov (Slovenské balady, 1995).

 
Musicpress:
Pán Železňák, vy ste sa na albume podpísali pod šestnásť hudobných nástrojov. Môžeme na krste očakávať, že zahráte na všetky?
 
Miloš Železňák:

Naraz určite nie, ale postupne na niektorých. Tie aranže sú vymyslené tak, aby tá hudobná idea bola prevediteľná, ale samozrejme, že koncertné verzie budú iné.

 

autor:Matej Feldbauer / foto: womusk

spot_img