8.6 C
Slovakia
nedeľa, 21 júla, 2024
spot_img
Festivaly10 zaujímavostí o The Chemical Brothers

10 zaujímavostí o The Chemical Brothers

Už asi od decembra vieme, že na Pohodu 2018 príde jedno z najžiadanejších mien fanúšikov. Potvrdeným headlinerom festivalu je britské elektronické duo The Chemical Brothers. Tom Rowlands a Ed Simons na hudobnej scéne pôsobia viac ako 25 rokov a patria k tomu najlepšiemu z elektronickej hudby. My vám o nich prinášame niekoľko zaujímavých faktov.

  1. DJ Tim Rowlands z The Chemical Brothers hovorí, že prvý album Public Enemy zmenil jeho život. O skladbe „Miuzi Weighs a Ton“ povedal, že to je najkrajšia skladba, akú kedy počul. Odvtedy Rowlands zbieral hip-hopové platne a začal sa venovať DJ-ingu s priateľom z detstva Edom Simonsom.
  2. V roku 1992 v Manchesteri začali Tim Rowlands a Ed Simons koncertovať v zadnej časti klubu Naked Under Leather. Dvojica si začala hovoriť „The Dust Brothers“. Samplovali rôzne hip-hopové melódie, no neskôr začali tvoriť svoje vlastné.
  3. Debutovali v roku 1992 skladbou „Song to the Siren“. Použili melódie zo skladby Tima Buckleyho.
  4. V roku 1995 sa Dust Brothers vyhrážali súdnym procesom. V Amerike už vtedy existovala skupina s menom „The Dust Brothers“, ktorá sa zviditeľnila najmä spoluprácou s Beastie Boys na ich albume „Paul’s Boutique“. Duo si teda muselo zmeniť meno. Vybrali si „The Chemical Brothers“ po jednej z ich najpopulárnejších piesní „Chemical Beats“. Babička Eda Simonsona navrhla, že by sa skupina mohla volať „The Grit Brothers“, ale to sa až tak nechytilo.
  5. Hlavný spevák Oasis Liam Gallagher sa v roku 1995 pohádal s The Chemical Brother. Elektronické duo robilo Oasis DJ-ov na koncerte v Sheffielde, ale Gallagher nesúhlasil s výberom skladieb. Spevák potom vyhodil duo od gramofónov a požiadal priateľa z britskej kapely The Verve, aby to prevzal. DJ následne začal hrať psychedelickú hudbu, ktorá odrážala aj náladu publika.
  6. V roku 2011 sa The Chemical Brothers zamerali na tvorbu hudby pre dva filmové projekty. Zložili väčšinu skladieb pre film Joea Wrighta Hanna a tiež spolupracovali so skladateľom Clintom Mansellom pri tvorbe troch skladieb pre film Darrena Aronofskeho Black Swan.
  7. V roku 2008 sa The Chemical Brothers stali prvými umelcami, ktorí získali cenu Grammy za najlepší album v žánri Dance/Electronica viac ako raz. Duo získalo ocenenie za svoj album We Are The Night z roku 2007, ale predtým v roku 2006 boli ocenení za album Push the Button. Hoci cena bola založená až v roku 2005, The Chemical Brothers vyhrali alebo boli nominovaní za každý album, ktorý od toho roku vydali.
  8. V marci 2012 oznámili, že The Chemical Brothers bude skladať skladať hudbu pre film režiséra Louisa Leterriera Podfukári. Obsadenie filmu zahŕňa mená ako Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Morgan Freeman, Isla Fisher, Woody Harrelson a Common.
  9. The Chemical Brothers sú jedna z mála elektronických zoskupení, ktoré dokážu naplniť obrovskú halu. Súčasťou ich živých vystúpení sú veľké obrazovky, na ktorých sa premietajú psychedelické obrazy a nechýbajú ani svetlá a lasery, ktoré sa premietajú do davu.
  10. Vo Veľkej Británii bolo až šesť ich albumov na prvom mieste v rebríčku. Trinásť ich pesničiek sa dostalo do top 20 a z toho dve boli na prvom mieste.

The Chemical Brothers – Galvanize

The Chemical Brothers sa vrátia na Slovensko po jedenástich rokoch. V roku 2007 vystúpili v bratislavskom NTC, no koncert si odniesol kopec kritiky. Napríklad aj preto, že museli skončiť do desiatej, aby nerušili nočný kľud. V júli na festivale Pohoda majú šancu na reparát. Je viac ako pravdepododné, že sa nezopakujú problémy z ich predošlého vystúpenia a predvedú veľkolepú šou.

spot_img