8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
FestivalyKing Gizzard & The Lizard Wizard verzus The War on Drugs

King Gizzard & The Lizard Wizard verzus The War on Drugs

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Sú siedmi a najradšej by žili v sedemdesiatych rokoch. Reč je o jednej z najpopulárnejšej a najaktívnejšej psychedelickej skupiny súčasnosti. Ich produktivita udivuje, keď ročne vydajú aspoň jeden album (niekedy dva až tri) a popri tom stíhajú ešte koncertovať. King Gizzard & The Lizard Wizard tvoria netradičnými kompozičnými postupmi. Rovnako ako ich idoly, aj oni objavili hudbu z Blízkeho východu a používanie arabských stupníc a odlišného ladenia ich odlišuje od desiatky podobných kapiel. K tomu ešte treba pripočítať takmer metalovú rytmiku a jazzovú harmóniu. Z albumov zaujímavé, naživo nedoceniteľné.

King Gizzard & The Lizard Wizard

žáner: psychedelic rock / surf punk / garage rock

kde ich zažijete: SZIGET Festival

King Gizzard & The Lizard Wizard – People Vultures

Koncertnou kapelou je aj formácia The War on Drugs označovaná niekedy ako potomkovia Brucea Springsteena. Nie je to náhoda, veď hudobníci okolo Adama Granduciela vychádzajú zo štadiónového rocku, ku ktorým významným predstaviteľom patril aj Mr. Amerika. Z každého rohu vytŕča silné melodický nápad a zvuk napnutých bicích blán. Retro vlna počarovala aj novej generácii rockerov, ktorí idú na to pozvoľna. Majú síce svoje vzory, ale neopičia sa po nich. Hľadajú vlastnú cestu a tou by mohli byť pohodový a moderne koncipovaný retro rock.

The War on Drugs

žáner: stadion rock / rock

kde ich zažijete: SZIGET Festival

The War on Drugs – Pain

spot_img