8.6 C
Slovakia
utorok, 23 júla, 2024
spot_img
Festivaly15 zaujímavostí zo života Ziggy Marleyho

15 zaujímavostí zo života Ziggy Marleyho

Na Pohode a EXIT Festivale tento rok vystúpi zástupca žánru, na ktorý nie sme na tomto festivale úplne zvyknutí. Môžeme sa tešiť na vystúpenie legendy reggae Ziggy Marleyho. Na konte má 16 štúdiových albumov, osem cien Grammy a spolupráce s mnohými známymi interprétmi. My sme zozbierali o ňom 15 zaujímavostí.

1.Ziggy Marley je najstarší syn legendy reggae Boba Marleyho. Na hudobnej scéne pôsobí už viac, ako dvadsať rokov a snaží sa preukázať, že to nie je len meno, čo ho preslávilo. Vychádza z hudby svojho otca a vytvára široké spektrum reggae zvukov, ktoré prinášajú vplyvy aj do rocku a hip-hopu.

2.Narodil sa a vyrastal v chudobnej časti Kingstonu – Trenchtowne, odkiaľ sa s rodičmi neskôr odsťahovali, no aj tak ich to neochránilo pred násilím, ktoré v tom čase bolo na Jamajke.

3.Zo začiatku mu rodičia zakázali tráviť čas v nahrávacom štúdiu, no keď jeho otec priviedol rodinu do Spojených štátov, deti tam chodili aj do školy. Otec naučil Ziggyho hrať na gitaru a na bicie. Krátko na to Bob Marley vážne ochorel, vrátili sa na Jamajku a keď mal Ziggy 12 rokov zomrel.

4.V roku 1979 Bob zavolal Ziggyho do štúdia, aby nahral detskú pieseň, ktorú napísal v roku 1975 s názvom „Children Playing in the Streets“. Bola to protestná pieseň, ktorá sa zaoberala strašnými podmienkami chudoby, pod ktorými je väčšina detí na Jamajke vychovaná. Ziggy viedol vokály, vokály na pozadí poskytla jeho staršia nevlastná sestra Sharon, jeho mladší brat Stephen a jeho staršia sestra Cedella. Výnosy boli darované Detskému fondu OSN.

5.Ziggy je jeho prezývka, ktorú mu dal jeho otec, keď hral futbal a bol zasiahnutý futbalovou loptou, pretože spravil niečo inak, ako by sa očakávalo.

6.Svoju hudobnú kariéru začal Ziggy so súrodencami Sharon, Cedellou a Stephenom v skupine Melody Makers. Od roku 1985 do roku 2000 vydali spolu až 10 albumov. Skupina pracovala na mnohých filantropických projektoch, ktoré pomáhajú jamajským a etiópskym deťom. V roku 1981 hrali aj na otcovom pohrebe.

7.Tretí album Melody Makers Conscious Party vyšiel v roku 1989 a získal cenu Grammy ako najlepší reggae album roka. Objavili sa tam aj skladby s menami ako Keith Richards, Jerry Harrison a etiópska skupina Dalbol.

Ziggy Marley – Personal Revolution

8. Ziggy Marley zložil pre Melody Makers väčšinu skladieb. Jeho tvorba je povznášajúca a optimistická.

9.Po smrti Boba Marleyho sa reggae scéna na Jamajka začala približovať k dancehallu, no Melody Makers si išli svojim smerom. V roku 1993 vydali album Joy and Blue. Ukázali, že odolávajú vplyvu dancehallu a priniesli niektoré z ich najlepších textov.

10. Ziggy Marley a Melody Makers najskôr spolupracovali s vydavateľstvom Virginia Records. Potom prešli do Elektra Records, lebo si mysleli, že sa zvýší predaj ich albumov. Ziggy Marley si v roku 2006 zyložil svoje vlastné vydavateľstvo s názvom Tuff Gong Worldwide, v ktorom vyšli všetky jeho sólové albumy.

11. V roku 2003, po poklese predaja albumov a po poklese záujmu o hudbu Melody Makers Marley vydal svoj prvý sólový štúdiový album s názvom Dragonfly, ktorý privolal obrovskú pozornosť kritikov a chválu, osobite singel „True to Myself“. Vzdialil sa od tradičného reggae a stavil skôr na rock a world-music. Melody Makers vraj nezanikli, ale majú iba prestávku.

12. Marley bol rozprávačom v dokumentárnom filme Life and Debt, ktorý skúma sociálne a ekonomické problémy Jamajky. Podľa filmu nadmerné zadlženie krajiny znižuje nádej na jej výrazné oživenie.

13. V roku 2003 sa stal súčasťou animovaného filmu od Disney Príbeh Žraloka. Marley požičal svoj jamajský prízvuk jednej z postáv. V tomto animovanom filme režiséra Martina Scorsesea sa objavili aj hlasy hercov ako Robert DeNiro, Angelina Jolie, Will Smith a Rene Zellwegger.

14. Jeho sólový album s názvom 2016 vyhralo cenu Grammy za najlepší reggae album roka, čo mu dalo rekordných sedem Grammy v tejto kategórii.

15. Okrem hudby, Marley založil aj organizáciu U.R.G.E. (Unlimited Resources Dating Enlightment), ktorá pomáha deťom v chudobe. On sám má štyri deti so svojou ženou Orly Agai.

Ziggy Marley & The Melody Makers – Tommorow people

My si budeme môcť vypočuť sólové vystúpenie Ziggy Marleyho už v júli na trenčianskom letisku na festivale Pohoda.

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok