8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
FestivalyOfenbach verzus Mahmut Orhan

Ofenbach verzus Mahmut Orhan

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch. V ďalšom článku sa zameriame na žáner deep house a na jeho dvoch predstaviteľov – duo Ofenbach a producenta Mahmuta Orhana.

Ich popularita vzrástla po nasadení singla Be Mine. Počuť ich z rádií, no hlavne zo streamovacích služieb. Z klubov na veľké festivaly im dopomohla náhla obľuba deep house a ich cit pre hymnické melódie. Euforická tvorba má však korene tam, kde by ste to nečakali. Dvojica Dorian Lo a César de Rummel vyrastali na hudbe svojich rodičov. Dorian v rozhovoroch spomína, že jeho otec hrával v rockovej kapele a vďaka tomu sa dostal k hudbe Rolling Stones a ďalších rockových velikánov. Sám založil rockovú skupinu The Creepers, v ktorej bubnoval a César spieval, ale už o tri roky neskôr tvorili elektronickú hudbu a hrávali v malých parížskych kluboch. Aj dnes tvoria a pracujú so živými nástrojmi, ktoré skresľujú rôznymi efektami. Prinášajú priamočiare melodické linky s častými zmenami rytmu. Stále je tam priama inšpirácia z rhythm and bluesu, veď žáner deep house sa obracia na korene v 60. 70. a 80. rokoch. A nad tým všetkým sa nesie patronát skupiny Daft Punk, ktorá je veľkým vzorom pre francúzskych producentov. Dnes sú na vrchole, ale chcú ďalej stúpať a ich veľkým snom je spolupracovať s Jackom Whitom.

Ofenbach

žáner: Deep house

kde ich zažijete: EXIT Festival

Ofenbach – Be Mine

Mahmut Orhan je jeden z prvých producentov z Turecka, ktorý má úspech aj v zahraničí. Výrazne k tomu prispeli sociálne médiá a Youtube. Podobne ako Offenbach aj on uspel so singlami. Jeho skladba Save Me zaujala po celom svete. Poslucháčov bavilo najmä zaupojenie huslí s arabským ladením. Orhan je dôkazom, že keď sa prezentuje niečo odlišné a nezvyčajné, tak to ľudí skôr zaujme než odradí. S hudbou začínal, podobne ako Dorian a César z Ofenbach, ako päťnásťročný, v Istanbule, v meke tureckého klubového života. Najprv sa naučil technické zručnosti Djingu a neskôr ako v produkcii pracovať s kontrastmi, napätím a jeho uvoľnením. A práve napätie buduje použitím inštrumentov zo západného sveta do arabských melódií. Vzniká tak kombinácia západu a blízkeho východu v žánri, ktorý on sám dáva niekde k Deep Houseu a Nu Disco. Mahmut Orhan otvoril dvere tureckej hudbe, ktorá naposledy prenikla do sveta vďaka invázii psychedelického rocku v 70. rokoch. Turecký producent chce aj naďalej tvoriť etnické skladby so západným akcentom.

Mahmut Orhan feat Eneli – Save Me

Mahmut Orhan

žáner: Deep house, Nu Disco

kde ho zažijete: EXIT Festival

spot_img